Vici sendromu, yaşamın erken dönemlerinde başlayan ve birçok vücut sistemini etkileyen ciddi bir bozukluktur. Beynin, bağışıklık sisteminin, kalbin, cildin ve gözlerin anormallikleri ile karakterizedir. Diğer organ ve dokular daha az etkilenir.

Vici sendromunun karakteristik özelliği, korpus kallozumun agenezi olarak adlandırılan beyin anormalliğidir. Burada beyinin sol ve sağ yarısını (corpus callosum) bağlayan doku, doğumdan önceki gelişim dönemlerinde normal olarak oluşmaz. Diğer beyin anormallikleri Vici sendromunda, pons (pontin hipoplazisi) olarak bilinen beynin az gelişmiş bölgeleri ve sinir hücrelerini örten ve koruyan yağlı bir madde olan azaltılmış miyelin de dahil olmak üzere meydana gelebilir. Beyin gelişimi ile ilgili sorunlara ek olarak, zamanla beyin dokusunun parçalanması (dejenerasyon) meydana gelebilir ve bu da alışılmadık derecede küçük bir kafa boyutuna (mikrosefali) neden olur.

Vici sendromu olan bireylerde beyin problemleri derin gelişimsel gecikmeye katkıda bulunur. Etkilenen bebeklerde zayıf kas tonusu (hipotoni) vardır. Az sayıda bebekler yuvarlanabilir ve yaşlandıklarında bu beceriyi kaybedebilirler. Hiçbiri oturamaz veya yürüyemez. Ayrıca, etkilenen çocuklar konuşamaz.

Vici sendromunun diğer bir özelliği, yaşamı tehdit edebilen tekrarlayan enfeksiyonlara yol açan bağışıklık fonksiyonunun zayıflamasıdır (bağışıklık sistemi yetersizliği). Solunum yolu enfeksiyonları en sık görülür ve gastrointestinal ve idrar yolu enfeksiyonları sık görülür


Vici sendromlu çocuklarda kardiyomiyopati denilen potansiyel olarak hayatı tehdit eden kalp rahatsızlığı, yaygındır.Zamanla kötüleşen bu durum, kalbin kanı verimli bir şekilde pompalamasını zorlaştırır. Etkilenen bazı çocuklarda da doğuştan gelen kalp kusurları vardır (konjenital).

Vici sendromunun diğer önemli özellikleri arasında, aile üyeleri ve aynı etnik kökene sahip diğer insanlardan daha renkli deri ve saçlar (hipopigmentasyon), göz merceklerinin bulanıklaşması (kataraktlar) veya diğer görmeyi azaltacak göz bozuklukları gözlenebilir.

Vici sendromunun diğer, daha az görülen nöbetler içeren belirtileri ve semptomları, iç kulağın anormalliklerinden kaynaklanan işitme kaybı (sensorinöral işitme kaybı); damakta bir açıklıkla veya açıklık olmayan (yarık damak) üst dudakta bir açıklık (yarık dudak) veya diğer nadir yüz özellikleri; ve tiroid, karaciğer veya böbreklerin anormal fonksiyonu. Etkilenen bebeklerin çoğu büyür ve beklenenden daha yavaş kilo alırlar.

Durumun ağırlığı nedeniyle, vici sendromu olan çoğu insan 5 yaşından sonra hayatta kalmaz.

Sıklık

Vici sendromu yaygınlığı bilinmeyen nadir bir hastalıktır. Bu durum yaklaşık 100 kişide teşhis edilmiştir.

Nedenleri

EPG5 genindeki mutasyonlar Vici sendromuna neden olur. Bu gen, otofaji olarak adlandırılan hücresel bir sürece dahil olan bir proteinin yapılması için talimatlar sağlar. Hücreler, yıpranmış veya gereksiz hücre parçalarını geri dönüştürmek veya parçalamak için bu işlemi kullanır. Otofaji, enerji istekleri yüksek olduğunda hücrelerin materyalleri en verimli şekilde kullanmasına yardımcı olur.

Otofajiderolüne ek olarak, EPG5 proteini vücudun bakteriler ve virüsler gibi yabancı istilacılara karşı bağışıklık yanıtına yardımcı olur.

Vici sendromuna neden olan EPG5 gen mutasyonları, işlevsiz anormal EPG5proteinlerinin üretimine yol açar.

EPG5 proteini kullanılmadan, yabancı istilacılar tekrarlayan enfeksiyonlara yol açan bağışıklık reaksiyonlarını tetiklemez. Ek olarak, otofaji bozulmuştur. Araştırmacılar, otofajiyle ilgili problemlerin beyindeki ve büyük miktarda enerji gerektiren diğer organ ve dokulardaki normal gelişimini ve hayatta kalmalarını bozduğunu düşünüyor; bununla birlikte, bu bozukluğun Vici sendromunun belirtilerine ve semptomlarına nasıl yol açtığını tam olarak anlamadılar.

Kalıtım Modeli

Bu durum otozomal resesif bir biçimde kalıtım yoluyla alınır; bu da her bir hücredeki genin kopyalarının mutasyona sahip olduğu anlamına gelir. Otozomal resesif bir rahatsızlığı olan bir bireyin anne-babalarının her biri mutasyona uğramış genin bir kopyasını taşır, ancak tipik olarak durumun belirtilerini ve semptomlarını göstermezler.

Bu Durum İçin Diğer İsimler

• eksik korpus kallozum katarakt immün yetmezliği

• korpus kallozum agenezi-katarakt-immün yetmezlik sendromu

• Dionisi Vici Sabetta Gambarara sendromu

• Dionisi-Vici-Sabetta-Gambarara sendromu

• Yarık dudak / damak, katarakt, hipopigmentasyon ve eksik korpus kallozumile immün yetmezlik

Kaynak: 

https://ghr.nlm.nih.gov/condition/vici-syndrome 
                 
https://www.researchgate.net/figure/Clinical-features-of-EPG5-related-Vici-syndrome-Clinical-photographs-from-Patient-52_fig3_295918850

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz