Tüketiciye Genetik Test Hangi Yollarla Ulaşır
in

Tüketiciye Genetik Test Hangi Yollarla Ulaşır?

Tüketiciye Genetik Testin Ulaşma Süreci

İnsanlar pek çok yolla genetik testlere ulaşabilirler. Bunların bazıları şu süreçleri içermektedir:

Genetik Test Satın Alınması

Test kitine online olarak veya mağazalardan ulaşılabilir. Bazı test kitlerinde testin analizi ve yorumlanması da fiyatına dahildir ama genel olarak ayrı satılırlar.

Kliniklere Örnek Vererilmesi

DNA örneği bir tüpe tükürme yolu ile veya yanağın iç kısmından alın örnek ile elde edilmektedir. Daha sonra oluşan örneği göndereceğiniz şirketin istediği şekilde onlara gönderilmesi gerekir. Bazı durumlarda ise kan örneğine ihtiyaç olduğundan kan aldırmak için bir kliniğe gidilmelidir.

Numunenin İncelenmesi

Bir laboratuvar tarafından numuneler üzerinde belirli genetik varyasyonları bulmak için analizler yapılır. Testin kapsadığı varyasyonlar, ne öğrenmek istediğinize göre değiştirilir.

Sonuçların Alınması

Genellikle sonuçlarınıza şirketimizin web sayfasından ulaşabilirsiniz. Bazı şirketler ise sonuçlarınızı mail adresinize veya telefonunuza mesaj olarak iletirler. Genetik test sonuçları genelde genetik varyasyonların ne anlama geldiğini yorumlamak için kullanılır. Bazı durumlarda sonuçların ne anlama geldiğini anlamak için ise bir uzmandan veya sağlık hizmeti sağlayıcısından yararlanabilirsiniz.

Test kiti, adım adım bütün yapılan adımları içermektedir bu yüzden teste başlamadan önce adımları iyice anladığınızdan emin olunmalıdır. Eğer test ile ilgili sorularınız varsa teste başlamadan önce mutlaka şirket ile iletişime geçilmelidir.

Kaynak: https://medlineplus.gov/genetics/understanding/dtcgenetictesting/dtcprocess/

Görsel Kaynak: https://www.yourcareeverywhere.com/content/medhost/your-care-everywhere/personalized-medicine/should-i-have-genetic-testing-.html

Editör: Züleyha Demirci

Ne düşünüyorsunuz?

6 puan
+ Oy - Oy
DNA Kullanıcı

Yunus Emre AY

Antalya'da 2000 yılında doğdu Çanakkale 18 üniversitesinde moleküler biyoloji ve genetik okumakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kök Hücreler

Kök Hücreler Bölüm 1

CHD2 Geni Nedir

CHD2 Geni Nedir?