RAPADILINO sendromu, vücudun birçok bölümünü içeren nadir bir durumdur. Kemik gelişimi, özellikle hastalığın karakteristik özelliklerinin çoğunun neden olmasından etkilenir.

Etkilenen bireylerin çoğu, ön kollarda ve radyal ışın malformasyonları olarak bilinen baş parmaklarındaki kemiklerin az gelişmesine veya yokluğuna sahiptir. Diz kapağı (patella) da az gelişmiş veya yok olabilir. Diğer özellikler arasında ağzın çatısında bir delik (yarık damak) veya yüksek kemerli bir damak; uzun, ince bir burun; ve çıkık eklemler olabilir.

RAPADILINO sendromu olan birçok bebek beslenme konusunda zorluk çeker ve ishal ve kusma yaşar. Bozulmuş kemik gelişimi ve beslenme problemlerinin kombinasyonu, etkilenen bireylerde yavaş büyümeye ve kısa boylanmaya neden olur.

RAPADILINO sendromu olan bazı kişiler, cafeaulait ( sütlü kahve renkli lekeler) olarak bilinen bir deri bulgusuna benzeyen, zararsız açık kahverengi cilt lekelerine sahiptir. Ek olarak, RAPADILINO sendromu olan kişilerde, osteosarkom olarak bilinen kemik kanseri riski veya lenfoma adı verilen kana bağlı bir kanser türünün gelişme riski biraz artmıştır. RAPADILINO sendromu olan bireylerde, osteosarkom en sık çocukluk veya ergenlik döneminde gelişir ve lenfoma tipik olarak genç erişkinlikte gelişir.

Hastalığın  adı, bozukluğun karakteristik özelliklerinin kısaltmasıdır: radyal ışın malformasyonları için RA, patella ve damak anormallikleri için PA, ishal ve çıkık eklemler için DI, ekstremite (kol ve bacak)) anormallikleri ve küçük boyut için LI ve ince burun ve normal zeka için NO kullanılır.

RAPADILINO sendromunun çeşitli belirti ve semptomları, Baller-Gerold sendromu ve Rothmund-Thomson sendromu gibi diğer hastalıkların özellikleri ile örtüşmektedir. Bu sendromlar ayrıca radyal ışın kusurları, iskelet anomalileri ve yavaş büyüme ile de karakterize edilir. Bu koşulların tümü aynı gendeki mutasyonlardan kaynaklanabilir. Bu benzerliklere dayanarak, araştırmacılar Baller-Gerold sendromu, Rothmund-Thomson sendromu ve RAPADILINO sendromunun ayrı bozukluklar mı yoksa örtüşen belirti ve semptomları olan tek bir sendromun parçası mı olduğunu araştırıyorlar.

RAPADILINO Sendromu’nun Görülme Sıklığı

Dünya çapında yaygınlığı bilinmese de RAPADILINO sendromu nadir görülen bir durumdur. Bu durumun ilk olarak, diğer bölgelerde bulunmasına rağmen, 75.000 kişide tahmini 1 kişiyi etkilediği Finlandiya’da tespit edilmiştir.

RAPADILINO Sendromu’na Sebep Olan Nedenler

RECQL4 genindeki mutasyonlar RAPADILINO sendromuna neden olur. Bu gen, RecQ helikaz denilen bir protein ailesinin bir üyesinin sentezlenmesi için talimatlar sağlar. Helikazlar, DNA’ya bağlanan ve geçici olarak DNA molekülünün iki spiral şeridini (çift sarmal) çözen enzimlerdir. Bu çözülme, DNA’nın hücre bölünmesi için hazırlanması (kopyalanması) ve hasarlı DNA’nın onarılması için gereklidir. RECQL4 proteini, vücut hücrelerinde genetik bilginin dengelenmesine yardımcı olur ve DNA’nın kopyalanmasında ve onarılmasında rol oynar.

RAPADILINO sendromunda yer alan en yaygın RECQL4 gen mutasyonu, RECQL4 proteininin yanlış bir şekilde birleştirilmesine neden olur. Bu genetik değişim, ekzon 7 olarak adlandırılan bir bölgede eksik olan ve bir helikaz gibi davranamayan bir proteinin üretilmesine neden olur. Helikaz fonksiyonunun kaybı, normal DNA replikasyonunu ve onarımını önleyebilir ve zaman içinde bir kişinin genetik bilgisinde yaygın hasara neden olabilir. Bu değişiklikler, DNA hatalarının birikmesine ve hücre ölümüne neden olabilir. Ancak RECQL4 gen mutasyonlarının RAPADILINO sendromunun spesifik özelliklerine neden olduğu kesin değildir.

RAPADILINO Sendromu’nun Kalıtım Örüntüsü

Bu durum otozomal resesif bir kalıtsal kalıtımla ifade edilir, yani her bir hücredeki genin her iki kopyası da mutasyonlara sahiptir. Otozomal resesif hastalığı olan bir bireyin ebeveynlerinin her biri mutasyona uğramış genin bir kopyasını taşır, ancak bunlar genellikle durumun belirtileri ve semptomlarını göstermezler.

RAPADILINO Sendromu’nun Diğer İsimleri

  • eksik baş parmakları, çıkık eklemler, dar palpebral fissürlerle (gözkapağı aralığı) uzun yüz, uzun ince burun, kemerli damak
  • radyal ve patellar aplazi
  • radyal ve patellar hipoplazisi

Kaynak

https://ghr.nlm.nih.gov/condition/rapadilino-syndrome

Görsel: https://www.malacards.org/card/rapadilino_syndrome

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz