otulipeni
in

Otulipeni

Otulipeni

Tanım

Otulipeni, vücut boyunca anormal iltihap ile karakterizedir. İltihap yara ve yabancı istilacılara (bakteri gibi) karşı normal bağışıklık sisteminin bir cevabıdır. Bununla birlikte Otulipeni’de meydana gelen kontrolsüz iltihap; gastrointestinal sistem, eklemler ve ciltte dahil olmak üzere birçok vücut dokusu ve organına zarar verebilir. Anormal artan iltihaptan kaynaklanan Otulipeni gibi rahatsızlıklar “otoinflamatuar” hastalıklar olarak bilinir.

Hastalığın belirti ve semptomları genellikle doğumdan sonra ilk haftalarda tekrarlayan ateş, ishal, eklemlerde ağrı ve deri döküntüleri ile başlar. Deri döküntüleri kırmızı ağrılı şişliklere neden olan deri altındaki yağ doku tabakasının iltihaplanmasından kaynaklanır (pannikülit). Otulipeni’li bazı bireyler vücutlarında anormal yağ dokusu dağılımına sahiptir (lipodistrofi) (1*). Etkilenen bebekler beklenen oranda kilo alma ve büyüme zorluğu çeker (gelişmeme). İltihaptan kaynaklanan vücut dokusu ve organ hasarı tedavi edilmezse hayati tehlike oluşturur.

(1*) Yağ dokusu dağılımı.

Sıklık

Hastalığın yaygınlığı bilinmiyor. Tıp literatüründe en az dört vaka kaydedilmiştir.

Sebepler

Otulipeni, “OTULIN” genindeki mutasyonlardan kaynaklanır. Bu genden üretilen protein, iltihap kontrolüne yardım eder. İltihap, “ubikuitin” adlı moleküllerin belirli proteinlere bağlandığı ubikuitin ekleme adlı hücresel bir işlem tarafından açılabilir. Özellikle iltihaba neden olan sinyal yolları uç uca eklenen ubikuitin molekül zincirlerinin bağlanmasıyla uyarılmıştır (doğrusal ubikuitin zincirleri). OTULIN proteini bu doğrusal ubikuitin zincirlerini uzaklaştırarak iltihaplanmayı kontrol eder.

Hastalığa neden olan OTULIN gen mutasyonları, azalmış işlevli OTULIN proteini üretimine neden olur. Bunun sonucunda doğrusal ubikuitin zincirlerinin uzaklaştırılması bozulmuş ve iltihaba neden olan sinyal yolları anormal derecede aktiftir. Aşırı iltihap ateş, ishal, panikülit ve Otulipeni’nin diğer belirti ve semptomlarına neden olur.

Kalıtım Modeli

Bu durum otozomal resesif (2*) bir modelde kalıtılır, yani her bir hücredeki genin iki kopyası da mutasyona sahiptir. Otozomal resesif hastalığı olan bir bireylerin anne ve babasının her biri mutasyonlu genin bir kopyasını taşır, ancak genellikle hastalığın belirti ve semptomlarını göstermezler.

(2*) Otozomal resesif kalıtım.

Hastalığın Bilinen Diğer İsimleri

  • AIPDS
  • Otoinflamasyon, panikulitis, dermatozis sendromu
  • ORAS
  • OTULIN-ilişkili otoinflamatuar sendrom

Kaynak: https://medlineplus.gov/genetics/condition/otulipenia/#synonyms

Görsel Kaynak: https://fahrelyusof.blogspot.com/2018/08/kepentingan-takaful-untuk-kanak-kanak.html?m=1

Editör: Hazal Kalsın DEMİR

Ne düşünüyorsunuz?

2 puan
+ Oy - Oy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nootropikler

Nootropikler

Fundus Albipunktatus

Fundus Albipunktatus