ACP5 Geni: Asit fosfataz 5, tartrat dayanıklı

Normal Fonksiyon

ACP5 geni, tartarat-dirençli asit fosfataz tip 5 (TRAP) adı verilen bir enzimin yapılması için talimatlar sağlar. TRAP enzimi öncelikle osteoklastlar olarak adlandırılan kemik hücrelerinde ve bağışıklık hücrelerinde üretilen osteopontin adı verilen proteinin aktivitesini düzenlemektedir. Osteopontin bu hücrelerde çeşitli işlevler gerçekleştirir. TRAP enziminin iki versiyonu (izoform) üretilir: TRAP5a öncelikle immün hücrelerde bulunur ve TRAP5b öncelikle osteoklastlar olarak adlandırılan kemik hücrelerinde bulunur.

Osteoklastlar artık ihtiyaç duyulmayan kemik dokusunu parçalayan ve yok eden özel hücrelerdir. Bu hücreler, yeni kemikle eski kemik dokusunun yerini alan anormal bir süreç olan kemik yeniden şekillenmesinde rol oynamaktadır. Kemik yeniden şekillenmesi sırasında osteopontin açılır (aktive edilir) ve osteoklastların kemiklere bağlanmasına izin verir. Kemiğin yıkımı tamamlandığında, TRAP5b osteopontini kapatır (inaktive eder) ve osteoklastların kendilerini kemikten serbest bırakmasına neden olur.

Bağışıklık sisteminde, osteopontin esas olarak makrofajlar ve dendritik hücreler olarak adlandırılan hücrelerde bulunur. Protein, enflamasyonun teşvik edilmesi, immün hücre aktivitesinin düzenlenmesi ve bakteriler ve virüsler gibi yabancı istilacılarla savaşmak için gerekli olan çeşitli bağışıklık sistemi hücrelerinin açılmasıyla enfeksiyonla mücadeleye yardımcı olur. TRAP5b’nin kemik hücrelerinde olduğu gibi, TRAP5a enzimi, gerekmedikçe makrofajlarda ve dendritik hücrelerde osteopontini inaktive eder.

Genetik Değişikliklerle Bağlantılı Sağlık Sorunları

İmmün düzensizlikli spondilolakondrom displazisi

ACP5 genindeki en az 10 mutasyonun, immün düzensizlikli (SPENCDI) spondilokondrodisplaza neden olduğu bulunmuştur. Bu durum, kemik büyümesi ve bağışıklık sistemi işlevindeki anormallikler ile karakterizedir. SPENCDI’ye neden olan ACP5 gen mutasyonları tipik olarak TRAP enzimindeki tek protein yapı bloklarını (amino asitler) değiştirir veya anormal derecede kısa bir enzimin üretilmesine yol açar. Bu mutasyonlar hem TRAP izoformlarını etkiler ve hem de osteopontini inaktive etme yeteneğini ortadan kaldırır veya ortadan kaldırır. Sonuç olarak, osteopontin anormal derecede aktiftir, osteoklastlar tarafından kemik parçalanmasını uzatır ve bağışıklık hücreleri tarafından anormal inflamasyon ve immün yanıtları tetikler.

SPENCDI’li kişilerde artmış kemik kırılması, düzensiz şekilli kemikler ve kısa boy da dahil olmak üzere iskelet anormalliklerine neden olur. Aşırı aktif bir bağışıklık sistemi, vücudun kendi doku ve organlarına zarar verdiğinde ve saldırdığında ortaya çıkan, otoimmün bağışıklık bozukluklarına karşı artan duyarlılığa yol açar. Bağışıklık sistemi anormallikleri de vücudun zararlı istilacılara normal tepkisini zayıflatır ve bu da sık enfeksiyonlara neden olur. SPENCDI, hareket bozuklukları ve zihinsel engellilik gibi birçok ek özelliğe sahiptir, fakat TRAP enzim fonksiyonundaki değişikliklerin bu diğer belirti ve semptomlara nasıl yol açtığı bilinmemektedir.

Kromozomal Yer

Sitogenetik Yeri: 19p13.2, 19. Kromozomun kısa (p) kolunun 13.2 pozisyonu

Moleküler Yeri: baz çiftleri: 11,574,660-11,579,008, kromozom 19

Görsel: Genom Dekorasyon Sayfası / NCBI

Bu Gen için Diğer İsimler

  • PPA5_HUMAN
  • Tartrat dayanıklı asit ATPase
  • Tartrat dayanıklı asit fosfataz tip 5
  • TRAP
  • TrATPase

Kaynak: https://ghr.nlm.nih.gov/gene/ACP5

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz