ABCC6 Geni: ATP bağlama kaseti C alt ailesi Üye 6.

Normal Fonksiyon

ABCC6 geni, protein 6 ile ilişkili çoklu ilaç direnci olarak adlandırılan (ABCC6 proteini olarak da bilinen MRP6) bir protein yapmak için talimatlar sağlar. Bu protein öncelikle karaciğer ve böbreklerde bulunur. Deri mide, kan damarları ve gözler gibi diğer dokularda da az miktarda bulunabilir. MRP6 proteini, molekülleri hücre zarları boyunca taşıyan bir grup proteine aittir. MRP6 tarafından taşınan maddeler hakkında çok az şey bilinmektedir.

Bazı çalışmalar MRP6’nın bilinmeyen bir mekanizma yoluyla hücrelerden Adenozin Tri Fosfat (ATP) adı verilen bir molekülün salınımını uyarıldığını ileri sürmektedir. Bu ATP, adenozin monofosfat (AMP) ve pirofosfat denilen diğer moleküllere hızla parçalanır. Pirofosfat vücutta kalsiyum (kireçlenme) ve diğer minerallerin (mineralizasyon) birikmesini kontrol etmeye yardımcı olur.

Diğer çalışmalar MRP6’nın ATP’nin bozulmasına karışan bir maddeyi taşıdığını ileri sürmektedir. Bu tanımlanamayan maddenin, dokuların mineralizasyonunu önlemeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Genetik Değişikliklerle İlgili Sağlık Koşulları

Bebeklik döneminde genelleştirilmiş arteriyel kalsifikasyonu

Bebeklik döneminde genelleştirilmiş arteriyel kalsifikasyonlu (GACI) bireylerde, ABCC6 genlerinde en az 13 mutasyon tanımlanmıştır. Bu hastalık, kalpten kanı vücudun geri kalanına (arterler) taşıyan kan damarlarında anormal kalsifikasyon ile karakterize olan, hayatı tehdit eden bir rahatsızlıktır. Bu mutasyonların çoğu, aşağıda da tarif edilen psödoksantoma elastikum (PXE) olan kişilerde de tanımlanmıştır. Bu mutasyonlar, mevcut olmayan veya işlevsiz bir MRP6 proteinine yol açar. Düzgün çalışan MRP6 proteinin eksikliğinin GACI’ye nasıl yol açtığı belirsizdir. Bu eksiklik ATP’nin hücrelerden salınımını bozabilir. Sonuç olarak, az miktarda pirofosfat üretilir ve kalsiyum, GACI’den etkilenen kan damarlarında ve diğer dokularda birikir. Alternatif olarak, işleyen bir MRP6 eksikliği, normalde mineralleşmeyi önleyecek ve GACI’nin kalsiyum karakteristiğinin anormal birikmesine yol açan bir maddenin taşınmasına zarar verebilir. Aynı mutasyonların bazı bireylerde ve diğerlerinde PXE’ye neden sebep olduğu bilinmemektedir.

Psödoksantoma elastikum

Psödoksantoma elastikum (PXE) ‘a neden olan 200’den fazla ABCC6 gen mutasyonu tespit edilmiştir. PXE, vücuttaki yapılara kuvvet ve esneklik sağlayan bağ dokularının bir bileşeni olan elastik liflerde, kalsiyum ve diğer minerallerin anormal birikimi ile karakterize edilen bir durumdur. Bu durumda yer alan ABCC6 gen mutasyonları, MRP6 proteininin veya düzgün bir şekilde işlev görmeyen değiştirilmiş bir proteinin yokluğuna yol açar. Birleşik Devletler’deki en yaygın mutasyon, PXE’li kişilerin yaklaşık yüzde 28’inde bulunur ve ABCC6 geninin bir kısmını siler. (Bu mutasyon Ex23_29del olarak yazılmıştır.)

MRP6 fonksiyonunun kaybının PXE’ye nasıl yol açtığı belirsizdir. GACI’da (yukarıda tarif edildiği gibi) olduğu gibi, bu kayıp ATP’nin salınımını veya normalde mineralleşmeyi önleyen bir maddenin taşınmasını bozabilir. MRP6 fonksiyonu olmadan, kalsiyum ve diğer mineraller, deri, göz, kan damarları ve PXE’den etkilenen diğer dokuların elastik liflerinde birikmektedir.

Kromozomal Yer

Sitogenetik Yer: 16p13.11. Kromozom 16’nın kısa (p) kolunda 13.11 pozisyonunda

Moleküler Yer: kromozom 16 üzerinde 16,149,565 ila 16,223,617 baz çiftleri arasında (Homo sapiens Annotation Release 109, GRCh38.p12) (NCBI)

Görsel: Genom Dekorasyon Sayfası/NCBI

Bu Genin Diğer İsimler

 • ABC34
 • Antrasiklin direnci ile ilişkili protein
 • ARA
 • ATP bağlayıcı kaset  C alt ailesi  (CFTR / MRP), üye 6
 • EST349056
 • MLP1
 • MOAT-E
 • MRP6
 • MRP6_HUMAN
 • Çoklu ilaç direnci ile ilişkili protein 6
 • Multispesifik organik anyon taşıyıcı-E

Kaynak: https://ghr.nlm.nih.gov/gene/ABCC6

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz