ASAH1 Geni Nedir?
in

ASAH1 Geni Nedir?

ASAH1 Geni: Fonksiyon, Sağlık Durumları ve Kromozomal Konum

ASAH1 Geni: N-Açilsifingosin Amidohidrolaz 1

Normal Fonksiyon

ASAH1 geni, asit seramidaz adı verilen bir enzimin üretilmesi emrini verir. Bu enzim, malzemeleri sindiren ve geri dönüştüren hücre bölmeleri olan lizozomlarda bulunur. Lizozomların içinde asit seramidaz, seramid adı verilen yağları parçalamaktadır. Seramidler tipik olarak hücreleri çevreleyen zarlarda bulunur ve hücre olgunlaşmasını (farklılaşma), hücrelerin büyümesini ve bölünmesini (çoğalma) ve kontrollü hücre ölümünü (apoptoz) düzenlemede rol oynar. Ek olarak, seramitler, sinir hücrelerini izole eden ve koruyan miyelin adı verilen yağlı bir maddenin bir bileşenidir. Seramidlerin değiştirilmesi gerektiğinde, asit seramidazın onları sifingosin ve yağ asidi adı verilen bir yağa böldüğü lizozomlara giderler. Bu iki parçalanmış ürünü, vücudun kullanması için yeni seramidler oluşturmak üzere geri dönüştürülür.

Genetik Değişikliklerle İlgili Sağlık Durumları

Farber Lipogranülomatozis

ASAH1 genindeki en az 20 mutasyonun Farber lipogranülomatozisine neden olduğu bulunmuştur. Bu durum, vücuttaki hücrelerde, özellikle eklemlerin etrafındaki yağların (lipitler) birikmesi ile karakterize edilir. Farber lipogranülomatozisi ile bağlantılı mutasyonların çoğu, asit seramidazındaki tek bir protein yapı bloğunu (aminoasit) değiştirir; bu, enzimin aktivitesini, normalin onda birinden daha düşük bir seviyeye düşürür. Sonuç olarak, enzim seramidleri uygun şekilde parçalayamaz ve akciğerler, karaciğer, kaslar, beyin, kıkırdak ve kemik dâhil olmak üzere çeşitli hücrelerin lizozomlarında biriktirilir. Bir seramid birikiminin, hücrelerin normal işleyişini nasıl etkilediği açık değildir, ancak bu hasarlı hücreler Farber lipogranülomatozisinin karakteristik özelliği olan ses, cilt ve eklem problemlerine yol açar. Seramidler, çeşitli hücre fonksiyonlarını etkiler ve bu işlemlerin anormal şekilde düzenlenmesi de bu durumun özelliklerine katkıda bulunur.

Progresif Miyoklonik Epilepsili Spinal Müsküler Atrofi

ASAH1 genindeki en az dört mutasyonun progresif miyoklonik epilepsiyle (SMA-PME) spinal müsküler atrofiye yol açtığı bulunmuştur. Bu durum, kas güçsüzlüğü ve israfı (atrofi) ve çocuklukta başlayan nöbet ve kontrol edilemeyen kas gerginliklerinin (miyoklonik epilepsi) bir araya gelmesi ile karakterizedir.  SMA-PME’ye neden olan ASAH1 gen mutasyonları, asit seramidaz aktivitesinin normalin üçte birinden daha düşük bir seviyeye düşmesine neden olur. Asit seramidaz aktivitesindeki azalma seramidlerin verimsiz parçalanmasına ve parçalanma ürünleri sifingosin ve yağ asitlerinin bozulmasına neden olur. Seramidlerdeki, sifingosin ve yağ asitlerindeki azalma, SMA-PME’nin özelliklerinin gelişmesinde büyük olasılıkla rol oynamaktadır ancak kesin mekanizması bilinmemektedir.

SMA-PME ile ilişkili asit seramidaz aktivitesindeki azalma, Farber lipogranülomatozis adı verilen başka bir durumda olandan daha azdır (yukarıda tarif edilmiştir). Araştırmacılar, SMA-PME’deki az miktarda enzim aktivitesinin, bazı seramid parçalanmasına izin verdiğinden şüphelendiklerinden seramidler Farber lipogranülomatozunda görüldüğü gibi geniş çapta birikmez ve hücrelere zarar vermez. Bununla birlikte, SMA-PME çok nadir olduğundan, enzim değişikliklerinin etkileri hala belirsizdir.

Kromozomal Konum

Sitogenetik Konum: 8p22, 22 konumundaki kromozom 8‘in kısa (p) kolu

Moleküler Konum: kromozom 8 üzerindeki 18.056.299 – 18.084.998 baz çiftleri

Görsel: ASAH1 Geni; Genom Dekorasyon Sayfası/NCBI
Görsel: ASAH1 Geni; Genom Dekorasyon Sayfası/NCBI

Bu Genin Diğer İsimleri

  • AC
  • ACDase
  • asilsifingosin deacylase
  • ASAH
  • ASAH1_İNSAN
  • FLJ21558
  • FLJ22079
  • N-asilsifingosin amidohidrolaz (asit seramidaz) 1
  • PHP 
  • PHP32

Kaynak: https://ghr.nlm.nih.gov/gene/ASAH1

Görsel Kaynak: https://www.rcsb.org/3d-view/ngl/6mhm

Editör: Meryem Melisa KAR

Ne düşünüyorsunuz?

0 puan
+ Oy - Oy
Nükleotit Kullanıcı

Büşra Alan

1999 yılı İzmit doğumlu. İlköğretim ve liseyi bu şehirde tamamladı. Şuan ise Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Moleküler Biyoloji Ve Genetik bölümü 3. sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam etmekte. İlgi alanları; Histoloji ve Embriyoloji

Doğrulanmış Kullanıcıİçerik YazarıÜyelik Yılı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trichorhinophalangeal Sendromu Tip II (TRPS II)

Smith-Magenis Sendromu