koronavirüs yüzeylerde ne kadar kalır
in ,

ŞaşkınŞaşkın

Yeni Koronavirüs Saatlerce Yüzeylerde Kalabilir

Yeni Tip Koronavirüs Bulaştığı Yüzeylerde Ne Kadar Süre İle Kalabilir?

SARS-CoV-2 stabilitesi, orjinal SARS virüsü ile benzerdir.

Bu taramalı elektron mikroskobu görüntüsü, ABD'de bir hastadan izole edilen ve hücrelerin yüzeyinden (mavi/pembe) ortaya çıkan, COVİD-2'e neden olan virüs olan 2019- nCoV olarak da bilinen SARS—CoV-19'u (sarı) gösterir. NIAID-RML
Bu taramalı elektron mikroskobu görüntüsü, ABD’de bir hastadan izole edilen ve hücrelerin yüzeyinden (mavi/pembe) ortaya çıkan, COVİD-2’e neden olan virüs olan 2019- nCoV olarak da bilinen SARS—CoV-19’u (sarı) gösterir. NIAID-RML

Nedir?

Koronavirüsün yüzeylerde kaldığını gösteren çalışma, Ulusal Sağlık Enstitüleri, CDC, UCLA ve Princeton Üniversitesi bilim insanlarının, New England Journal of Medicine’de gösterildi. Çalışma, koronavirüs hastalığına sebep olan virüs 2019 (COVİD-19), aerosol maddelerde ve yüzeylerde birkaç saat veya gün boyunca kalabildiğini gösterdi. Bilim insanları, şiddetli akut solunum sendromu olan koronavirüs 2’nin (SARS-CoV-2) aerosollerde üç saat, bakırda dört saat, kartonda 24 saat plastik ve paslanmaz çelikte ise iki veya üç gün kalabilir olduğunu saptadılar. Sonuçlar, COVID-19 hastalığına neden olan SARS-CoV-2’nin kalabilirliği hakkında önemli bilgiler bulmuş olup, insanların virüsü hava yoluyla ve kirlenmiş nesnelere dokunarak alabileceğini öne sürmektedir. Araştırmacılar, verilerini meslektaşlarıyla hızlı bir şekilde paylaşmak için içeriği bir ön baskı sunucusuna yerleştirip, son iki hafta içerisinde çalışma bilgilerini yaygın bir şekilde paylaştılar.

Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’nün Montana tesisindeki Rocky Mountain Laboratuvarı’nda bulunan NIH’te çalışmakta olan bilim insanları, dış çevrenin SARS’a neden olan, SARS-CoV-2 ve SARS-CoV-1’i nasıl etkilediğini karşılaştırdılar. SARS-CoV-1, şu anda dünya çapında dolaşan SARS-CoV-2 gibi, Çin’de meydana gelip, 2002 ve 2003 yıllarında 8.000’den fazla kişiye enfekte oldu. SARS-CoV-1, yakın temas izleme ve vaka izolasyon önlemleri yöntemleri ile yok edildi ve 2004’ten bu yana hiçbir vaka meydana gelmedi. SARS-CoV-1’de, SARS-CoV-2 ile en yakından ilişkili olan, bir insan koronavirüsüdür. İki virüste kararlılık çalışmalarında benzer şekilde davrandılar, maalesefki bu da COVID-19’un niçin daha büyük bir salgın haline geldiğini açıklayamadı.

NIH tarafından yapılan çalışma, enfekte bir kişiden, öksürme veya nesnelere dokunma yolunda olduğu gibi, ev veya hastane ortamında günlük yüzeylere bulaşan virüsü taklit etmeye çalıştı. Daha sonra bilim insanları, virüsün bu yüzeylerde ne kadar süre bulaşıcı kalabildiğini araştırdılar.

Bilim İnsanlarının Çalışmalarından Ek Gözlemler Vurgulandı:

  • Eğer iki koronavirüsün de canlılığı ve yaşam tarzları benzerse, neden SARS-CoV-2 daha fazla vakaya neden oluyor? Ortaya çıkan kanıtlar, SARS-CoV-2 ile enfekte olmuş kişilerin semptomları fark etmeden önce virüs yaydıklarını göstermektedir. Bu, SARS-CoV-1’e karşı etkili olan hastalık kontrol önlemlerini, SARS-CoV-2’ye karşı daha az etkili hale getirmiş olacaktır.
  • SARS-CoV-1’in aksine, SARS-CoV-2’nin en ikincil virüs bulaşma vakaları, sağlık hizmetleri yerine topluluk ortamlarında meydana geliyor gibi görünmektedir. Ancak, sağlık hizmetleri de SARS-CoV-2’nin yayılmasına karşı savunmasızdır ve SARS-CoV-2’nin aerosol maddelerde ve yüzeylerde kalabilmesi, virüsün sağlık hizmetlerinde daha çok bulaşmasına yardımcı olur.

Bulgular, halk sağlığı profesyonellerinin, SARS-CoV-2’nin yayılmasını önlemek için grip ve diğer solunum yolu virüslerine benzer şekilde önlemleri kullanmaları için rehberlik ettiğini doğrulamaktadır:

  • Hasta olan kişilerle yakın temastan uzak durun.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan olabildiğince uzak durmaya çalışın.
  • Hastayken asla dışarı çıkmayın, evinizde kalın.
  • Öksürüğünüzü örtün veya bir doku (peçete, mendil vb. gibi) ile hapşırın, ardından kullandığınız dokuyu çöpe atın.
  • Düzenli bir ev temizleme spreyi kullanarak sık sık dokunulan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin, dezenfekte edin veya silin.

Kaynak: https://www.nih.gov/news-events/news-releases/new-coronavirus-stable-hours-surfaces

Görsel Kaynak: https://flipboard.com/@BrandonNels25ev

Editör: Abdülmecit KARAKAŞ

Ne düşünüyorsunuz?

5 puan
+ Oy - Oy
Hücre Kullanıcı

Meryem Melisa KAR

8 Kasım 1998'de Balıkesir'de doğdu. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik 2. sınıf öğrencisi. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Laborant ve Veteriner Sağlık 1. sınıf öğrencisi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Merkez Laboratuvarı'nda Biyopolimer Yapılar ve Doku Mühendisliği üzerine çalışmalar yapmaktadır. İlgi alanları: Adli Tıp, Embriyoloji, Doku Mühendisliği ve Patoloji.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gen grupları nedir

Gen Grupları Nelerdir?

Yeni Koronavirüs ve Çocuklar

Koronavirüs ve Çocuklar