Trichorhinophalangeal sendromu tipII (Giedion-Langer sendromu)

Trichorhinophalangeal sendromu tip II (TRPS II) kemik ve eklem malformasyonlarına (kusurlu olışum-sakatlık) neden olan bir durumdur; ayırt edici yüz özellikleri; zihinsel engelli ve cilt, saç, diş, ter bezleri ve tırnaklardaki anormalliklerdir. Bu durumun adı, vücutta yaygın olarak etkilenen bazı bölgeleri tanımlar: saç (triko), burun (gergedan), parmak ve ayak parmakları (falanks).

Bu hastalığı olan kişilerde osteokondrom adı verilen çoklu kanserli (iyi huylu) kemik tümörleri vardır. Etkilenen bireyler birkaç yüz tane osteokondrom geliştirebilir. Bu kemik büyümeleri tipik olarak erken çocukluk döneminde; bebeklik döneminde başlar ve ergenliğe yakın oluşmayı durdurur. Osteokondromların yerine bağlı olarak ağrıya, sınırlı eklem hareket açıklığına veya kan damarlarında veya omurilikte hasara neden olabilirler. TRPS II’li kişilerde kemik mineral yoğunluğu azalmış olabilir (osteopeni). Etkilenen bireyler çoğunlukla doğumdan önce ve sonra yavaş boy gösterirler. TRPS II’de, parmak veya ayak parmaklarındaki bir veya daha fazla kemiğin uçları (epifizleri) anormal biçimde koni şeklindedir. Ek olarak, el ve ayak tırnakları tipik olarak ince ve anormal biçimde oluşmuştur.

TRPS II’li çocuklar genellikle alışılmadık derecede geniş eklem hareketlerine sahiptir ( hipermobilite)). Bununla birlikte, osteokondromlar gelişmeye başladıkça, tipik olarak bebeklik ve çocukluk ortası arasında başlayan eklemler sertleşmeye başlar ve hareketliliğin azalmasına yol açar. TRPS II’li kişilerde, sıklıkla erken yetişkinlik döneminde gelişen, ancak bebeklik döneminde veya çocukluk çağında ortaya çıkabilecek kalça eklemlerinde (kalça displazisi) yanlış hizalanması da meydana gelebilir.

TRPS II’li bireylerin karakteristik görünümü  kalın kaşlar geniş yuvarlak uçlu uzun pürüzsüz burun ve üst dudak arasındaki alan (philtrum); bir ince üst dudak ve azalmış (oligodonti) veya artmış (üst düzey) küçük dişler sayı olarak hemen hemen tüm etkilenen bireylerin sahip olduğu seyrek saçlı deri. Erkekler özellikle saç dökülmesinden etkilenir, çoğu ergenlikten kısa bir süre sonra neredeyse tamamen kel olabilir. Bu rahatsızlığı olan bazı çocuklarda cilt gevşektir, ancak zamanla cildi sıkılaşır. TRPS II’li kişiler aşırı terleme yaşayabilir (hiperhidroz). TRPS II’ye sahip çoğu birey hafif zihinsel engellidir.

Sıkılık

 TRPS II nadir görülen bir durumdur; prevalansı bilinmemektedir.

Nedenler

TRPS II’nin belirti ve semptomları, kromozom 8 üzerindeki çoklu genlerin kaybıyla ilgilidir . TRPS1 , EXT1 ve RAD21 genleri TRPS II kişilerde eksiktir. Bu genler, gen aktivitesini, protein fonksiyonunu ve hücre bölünmesini düzenlemede önemli roller oynar.

Araştırmacılar, EXT1 geninin kaybının TRPS II’li kişilerde görülen çoklu osteokondromlardan sorumlu olduğunu belirlemiştir . TRPS1 geninin kaybı diğer kemik ve yüz anormalliklerine neden olduğu düşünülmektedir. RAD21 geninin silinmesi, zihinsel sakatlığa katkıda bulunabilir. Kromozom 8’in bu bölgesinden diğer genlerin kaybı muhtemelen bu durumun ek özelliklerine katkıda bulunur.

TRPS II genellikle bitişik bir gen silme sendromu olarak tanımlanır, çünkü birkaç komşu genin kaybolmasından kaynaklanır.

TRPS II’ye benzer bir koşul, sadece TRPS1 genini etkileyen gen değişikliklerinden kaynaklanır . Trichorhinophalangeal  sendromu tip I (TRPS I) olarak adlandırılan bu durum, TRPS II ile benzer kemik, eklem, cilt ve yüz özelliklerine sahiptir. TRPSI’li bireylerde, TRPS1 geni ile ilişkili olmayan osteokondromlar veya zihinsel engeller yoktur .

Kalıtım örtüsü

Çoğu TRPS II vakası kalıtsal değildir, ancak etkilenen bir bireyin ebeveyinde üreme hücrelerinin (yumurta veya sperm) oluşumu sırasında rastgele olaylar olarak ortaya çıkar. Bu vakalar ailelerinde düzensizlik öyküsü olmayan kişilerde görülür. Çok az sayıda ki vakada, TRPSII’li bireyler kromozomal silmeyi; etkilenen ebeveynlerinden miras almıştır.

TRPS II otozomal dominant olarak kabul edilir çünkü her hücrede değiştirilmiş kromozom 8’in bir kopyası bozukluğa neden olmak için yeterlidir.

Diğer İsimleri

  • kromozom 8q 24.1 silme sendromu
  • Giedion-Langer sendromu
  • Langer-Giedion sendromu
  • LGS
  • tricho-rhino-falangeal sendromu tip II
  • ekzostozis ile trikhorinofalangeal sendromu
  • TRPS II
  • TRPS2

Kaynak : http:// https://ghr.nlm.nih.gov/gene/TRPS1

Görsel: http://www.ijdvl.com/article.asp?issn=0378-6323;year=2014;volume=80;issue=1;spage=54;epage=57;aulast=Jeon

Kübra Özügüzel

Kübra Özügüzel

1995 Bitlis doğumlu. Bilecik Şeyh Edebalı Üniversitesi'nde Moleküler Biyoloji Ve Genetik 4.sınıf öğrencisi.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: