in

AğlamaklıAğlamaklı ŞaşkınŞaşkın ÇalışkanÇalışkan

Sıradışı Davranış: Kapuçin Maymunları’nda Yamyamlık

Sıradışı Davranış: Kapuçin Maymunları’nda Yamyamlık ve Nicesi…

Giriş

Araştırmacılar vahşi beyaz yüzlü kapuçin maymunlarında yamyamlık örneğini inceledi

Tokyo Üniversitesi, Área de Conservación Guanacaste, Calgary Üniversitesi ve Tulane Üniversitesi’nden bir takım araştırmacı, vahşi beyaz yüzlü kapuçin maymunlarında yamyamlık örneğinin incelendiğini duyurdu. Bu araştırma ekibi, yetişkin, vahşi beyaz yüzlü kapuçin maymunlarının 10 günlük bir bebeğin kalıntılarının bir kısmını tükettiği bir olayı Ekoloji ve Evrim sitesinde yayınlanan makalelerinde gözler önüne sermiştir.

Araştırmacıların belirttiği gibi, yamyamlık memelilerde nadir rastlanılan bir durum olmasına rağmen, çok çeşitli hayvanlarda da gözlemlenmiştir.  Bu yeni çalışmada, araştırmacılar Kosta Rika’daki Santa Rosa Ulusal Parkı’nda beyaz yüzlü kapuçinler üzerinde yürütülen 10 yıllık bir çalışmaya katıldılar. Ekip, normal günlük aktivitelerine devam eden maymunları gözlemlediği esnada, yeni doğmuş -10 günlük- bir bebeğin ağaçtan düşmesine şahit olur. Anne hemen ağaçtan inip, yavrunun yanına koşar ama onu canlandıramaz ve kısa bir süre sonra bebeğin öldüğü anlaşılır. Bebeğin öldüğüne emin olan anne, bu noktada yavrudan uzaklaşır ve onu ormana bırakarak terk eder. İki dakika sonra 2 yaşında olan bir erkek kapuçin ölü bebeğe yaklaşır ve onun parmaklarını kemirmeye başlar. Bu durumun üzerinden kısa bir süre geçtikten sonra araştırmacılar, bu erkek kapuçine 23 yaşındaki bir dişi alfa kapuçinin de katıldığını, ölü bebeğin ayağını ve ayak parmaklarını çiğnemeye başladığını gözlemler.

Sonuç

Araştırmacılar, gıda kıtlığı zamanlarında diğer hayvanlarda yamyamlığın gözlemlendiğini, ancak çalıştıkları maymunlarda durumun böyle olmadığını belirtti. Çoğunlukla genç bir kapuçin maymun öldüğünde, anne onu diğer grupların uzağına, ormanın içine doğru taşır. Bu örnekte ise annenin ölen yavruyu öldüğü yerde terk ettiği gözlemlenir fakat bu anne diğer annelere kıyasla oldukça genç görünüyor ve yavrusunun düşüşünden dolayı öldüğünü öğrendiğinde ne yapması gerektiğini tam olarak bilmiyormuş gibi davranıyordu. Bilim insanlarına göre bu alışılmışın dışında durum gruptaki diğer maymunların neden ölen yavruyu yemeyi seçtiğini açıklayabilir sanılan o ki daha önceden cesetler maymunların kolay ulaşamayacakları yerlerde saklanırdı. Yayımlanan makalede, yamyamlığın primatlar arasında yaygın bir durum olmadığı, çünkü bunun hastalık riski taşıyabileceği belirtilmiştir. Görünüyor ki, kapuçin maymunlarında gözlemlenen bu yamyamlık türler arasında şu ana kadar şahit olunan ilk vaka niteliğini taşıyor ayrıca maymunlar omnivor olsalar da, kendilerini öldürmedikleri şeyleri çok nadiren yiyen hayvanlardır.

Özellikle, genç erkek ve yaşlı dişi maymunun ölen bebeği tamamen tüketmedikleri, ellerini ve alt ekstremitelerini yedikten sonra yavruyu ormanda yalnız bıraktıkları da makalede belirtilmiştir. Kısa süre sonra, araştırma ekibi yavrunun cesedini incelemek amacıyla o bölgeden almıştır.

Kaynak: https://www.newscientist.com/article/2260219-capuchin-monkeys-spotted-eating-infant-in-rare-act-of-cannibalism/#:~:text=Capuchin%20monkeys%20have%20been%20observed,at%20Tulane%20University%20in%20Louisiana.

Görsel Kaynak: https://wallhere.com/tr/wallpaper/1640949

Editör: Fatih Nejdet MEMİŞ

Ne düşünüyorsunuz?

5 Points
+ Oy - Oy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adrenalin Hormonu Nedir

Adrenalin Hormonu nedir?

DHEA hormonu

Dehidroepiandrosteron (DHEA) Hormonu Nedir?