SARS-CoV-2 için Yeni Güvenlik Açığı
in

SARS-CoV-2 için Yeni Güvenlik Açığı

Araştırma, ‘Polibazik kesim bölgesi’nin önemini aydınlatıyor!

Northwestern Üniversitesi araştırmacıları, koronavirüsün spike proteininde yeni bir güvenlik açığını ortaya çıkartarak daha basit olan potansiyel bir tedavi yolunu aydınlattılar.

Spike proteini, koronavirüsün bağlanma bölgesini içerir. Bu sayede virüs konakçı hücreye yapışarak içerisine girer ve vücudu enfekte eder. Araştırmacılar nanometre-seviyesinde simülasyonlar kullanarak spike proteininde asıl bağlanma bölgesine 10 nanometre uzakta konumlanmış polibazik kesim bölgesi olarak adlandırılan pozitif yüklü bir bölge keşfettiler. Pozitif yüklü bölge, virüs proteini ve negatif yüklü insan hücresi reseptörleri arasında güçlü bir şekilde bağlanmasına izin verir.

Araştırmacılar bu keşiften yaralanarak pozitif yüklü kesim bölgesine bağlanması için negatif yüklü molekül tasarladılar. Bu bölgenin engellenmesi virüsün konakçı hücreye bağlanmasını engeller.

Yeni Koronavirüsün Spike proteinindeki polibazik kesim bölgelerini gösteren bilgisayar modeli (Kaynak: Northwestern Üniversitesi).
Yeni Koronavirüsün Spike proteinindeki polibazik kesim bölgelerini gösteren bilgisayar modeli (Kaynak: Northwestern Üniversitesi).

Northwestern’de araştırmayı yürüten Monica Olvera de la Cruz “Bizim çalışmamız, virüsün insanı enfekte etme yeteneğini azaltan uygulanabilir profilaktik tedavi olarak hareket edebilir.” “Sonuçlarımız, SARS-CoV-2 spike protein mutasyonlarının virüs bulaşabilirliğini etkilediğini gösteren deneysel çalışmaları açıklamaktadır.” açıkladı.

Aratırma, ACS Nano dergisinde yayınlanmıştır. 

Olvera de la Cruz, Northwestern McCormick Mühendislik Okulu’nda Malzeme Bilimi ve Mühendisliği alanında Profesör olan Avukat Taylordır. Baofu Qiao ise Olvera de la Cruz’un araştırma grubundaki yardımcı bir profesördür ve aynı zamanda yayının birincil yazarıdır.

Covid-19 salgının başından beri, amino asitlerden yapılan SARS-CoV-2’in polibazik kesim bölgeleri belirsiz kaldı. Ama önceki çalışmalar, bu gizemli bölgelerin bulaşıcılık ve öldürücülük için önemli olduğunu belirtir. Olvera de la Cruz ve Qiao, polibazik kesim bölgesinin insan hücresi reseptörlerinden 10 nanometre uzakta konumlandığını keşfettiler. Bu beklenmedik içgörü sağlayan bir bulgudur.

Qiao “10 nanometrede elektrostatik etkileşim görmeyi beklemedik. Fizyolojik koşullarda, tüm elektrostatik etkileşimler artık 1 nanometreden daha uzun mesafede gerçekleşmezler.” açıklamasında bulundu.

Olvera de la Cruz “Polibazik kesim bölgesinin işlevi belirsiz kaldı. Yine de akciğerlerde fazlaca bulunun furin enzimi tarafından kesildiği görülmüştür. Kesim bölgesinin, virüsün insan hücrelerine girişi için önemli olduğunu gösterir.” dedi.

Olvera de la Cruz ve Qiao, bu yeni bilgi ile birlikte spike proteinine bağlanabilen yeni bir ilaç dizaynı için Northwestern kimyager ve farmakologlarıyla beraber çalışmayı planlıyorlar.

KAYNAK: https://phys.org/news/2020-08-exposes-vulnerability-sars-cov-.html 

Görsel Kaynak https://www.medikaynak.com/n/covid-19-hastalarinda-sars-cov-2ye-karsi-antikor-yanitlari

Editör: Elif Berfin KORGAN

Ne düşünüyorsunuz?

4 puan
+ Oy - Oy
DNA Kullanıcı

Sümeyra Ildız

1996 yılında doğdum. Gebze Teknik Üniversitesi nde moleküler biyoloji ve genetik bölümü lisans öğrenciyim. Nörobiyoloji ve kök hücre ilgi duyduğum alanlar.

Üyelik YılıDoğrulanmış Kullanıcıİçerik Yazarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Glikojen Depo Hastalığı Tip-3

Glikojen Depo Hastalığı Tip-3

Hipertrofi ve Hiperplazi

Hipertrofi ve Hiperplazi