Cambridge Üniversitesi’nde bir araştırma ekibi, insan plasentasının steril bir ortam olduğunu belirten bir kanıt buldu. Nature dergisinde yayınlanan makalede, araştırma ekibi, plasental çevre konusundaki çalışmalarını ve ne bulduklarını açıkladılar. Haber ve Görüşler bölümünde bulunan çalışmada, Università degli Studi di Trento ile birlikte Nicola Segata, ekibin bulgularının plasentanın bebek mikrobiyotasının ana kaynağı olma ihtimalinin olmadığını gösterdiğini öne sürüyor.

Yıllarca tıp camiasında rahim ve plasentanın steril ortamlar olduğu konusunda geniş çapta bir fikir birliği vardı. Ancak 2014 yılında, bir araştırma ekibi, plasentada var olan düşük bakteri düzeylerine dair kanıt buldu. O zamandan beri bu bulguları onaylamak için başka birkaç çalışma daha ortaya çıktı. Fakat şimdi, Cambridge’deki ekip, plasentada biyom bulunmadığını, 2014’teki çalışmanın hatalı olduğunu ve ayrıca, önceki bulguların kontamine olmuş doku çalışmasının sonucu olduğunu ileri sürdüler.

Bu yeni çalışmada, araştırmacılar 578 farklı kadından plasenta doku örnekleri topladılar. Daha sonra yanlış pozitifleri önlemek için çoklu teknikler kullanarak tüm örnekler üzerinde DNA çalışmaları yaptılar. Bu yöntemlerden biri, iki farklı DNA ekstraksiyon kiti kullanılarak her bir doku kültüründen iki kez örnek almaktı. Bir diğer yöntem, çalıştıkları örneklerdeki bakteriyel DNA’yı tespit etmek için çoklu moleküler yöntemler kullanmaktı. Ayrıca, testlerin bir kontrol mekanizması olarak alınmasından önce bazı örneklerde insanlarda bulunmayan bir bakteri türüne işaret ettiler.

Araştırmacılar, plasental bir biyom olduğuna dair hiçbir kanıt bulamadıklarını bildirdi. Bununla birlikte, çalıştıkları numunelerde bakteri buldular, ancak onları dış kirletici maddelere (kontaminant) kadar izleyebildiler- örneğin, neredeyse imkânsız olacak olan yüzlerce örnekte aynı E. Coli suşunu buldular. Bakterilerin kirli (kontamine olmuş) test kitlerinden gelmiş olabileceğini işaret ediyorlar. Ayrıca 2014 yılındaki ekibin bulgularıyla çakışan, normalde vajinada bulunan bakterilerden DNA buldular. Ancak yeni ekip, sezaryenden ziyade vajinal doğum yapan kadınlardan alınan örneklerdeki bakteri miktarını karşılaştırdığında, plasentaların doğum sırasında kontamine olduğunu gösteren daha yüksek miktarlar buldular.

Kaynak

Daha fazla bilgi için: Marcus C. de Goffau et al. Human placenta has no microbiome but can contain potential pathogens, Nature (2019). DOI: 10.1038/s41586-019-1451-5

Makale bilgisi: Nature

Resim kaynağı: https://phys.org/news/2019-08-placenta-bacteria-free-zone.html

Önceki İçerikC8B Geni Nedir?
Sonraki İçerikCDH23 Geni Nedir?
Berfin SUCU
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünden 2018'de mezun olmuştur. ÇOMÜ Biyomoleküler Bilimler Anabilim dalında tezli yüksek lisans yapmaktadır. Bağırsak Mikrobiyotası, Glikan Metabolizması, Mikrobiyoloji, Moleküler Biyoloji, Rekombinant DNA Teknolojisi ve Moleküler Klonlama gibi alanlara ilgi duymaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz