omega-3
in

Omega-3 Yağları Kansere Karşı Koruma Sağlamıyor

Omega-3 Yağları Kansere Karşı Koruma Sağlamıyor; Hakkında ve Omega-3

Hakkında

Doğu Anglia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre Omega-3 yağları kansere karşı koruma sağlamıyor.

Omega-3 yağı kullanımı küresel bir şekilde artış gösteriyor ve tavsiye ediliyor. Bunun en büyük sebebi ise yağın; kansere, felce ve kalp krizine karşı bir koruma sağlayacağına inanılmış olmasından kaynaklanmaktadır.

Geçen günlerde yayınlanan iki sistematik derlemede, Omega-3 takviyesinin; koroner kalp rahatsızlıkları mortalitesini ve vakalarını bir miktar azaltabileceğinden fakat prostat kanseri riskinin artışına sebebiyet verebileceğinden bahsedilmektedir.

1.000 kişi ortalama dört yıl boyunca Omega-3 takviyesini almaya başlarsa eğer; 3 kişi kalp rahatsızlıkları sebebiyle ölmekten kurtulabilir, 6 kişi koroner bir hastalık geçirmekten (kalp krizi gibi) kurtulabilir ve 3 kişi de prostat kanserine yakalanabilir. Geçenlerde İngiliz Kanser Dergisi ve Cochrone Sistematik Yorum Veritabanı’nda yayınlanan iki sistematik derleme de bu durumu ele almaktadır.

Omega-3 

Omega-3 bir yağ çeşididir. Sağlıklı bir yaşam için az miktarda tüketmek yeterli olmaktadır. Somon balığı gibi yağlı balıklarda, fındıkta ve tohumlarda bolca bulunmaktadır. Aynı zamanda Omega-3 yağları tezgah üstü takviyesi olarak da kolayca bulunabilmekte ve sıklıkla alınıp tüketilmektedir.

Konuyla ilgili araştırma ekipleri, daha öncesinde kanser teşhisi konmuş; kanser riski yüksek olan veya kansere yakalanmamış yetişkinlerle ilgili 47 çalışmayı ve akabinde, kardiyovasküler vakalar veya ölümlerle ilgili kanıt bulunduran 86 çalışmayı incelediler. UEA Norwich Tıp Fakültesi baş yazarı Dr. Harper Lee konuyla ilgili şunu söylüyor; ‘ Yapmış olduğumuz önceki çalışmalar, balık yağları ve uzun zincirli Omega-3 yağları dahil, alınan takviyelerin herhangi bir şekilde anksiyete, diyabet, ölüm, felç, depresyon gibi durumlara karşı bir koruma sağlamadığını gösteriyor.’

Bu sistematik incelemeler, binlerce insan hakkında bilgi içermektedir. Burada bulunan bilgiler omega-3 takviyesini birkaç yıl boyunca aldığımızda, kalp rahatsızlıkları riskini çok az bir ölçüde azaltabileceğimizi kanıtlar niteliktedir. Fakat bazı kanser türlerinin riskini de aynı ölçüde arttırmaktadır. Bu durum bizlere Omega-3’ün insan sağlığına olan etkisinin minimal düzeyde olduğu göstermektedir.

Omega-3’ün sağlığa etkisi genellikle balık yağı takviyelerinin kullanılmasına karşın değerlendiriliyor, bu yüzden uzun zincirli Omega-3 yağından zengin olan balıkların sağlığa etkileri değerlendirilmemektedir. Yağlı balıklar, dengeli beslenmede çok besleyici oldukları gibi, protein ve enerji açısından da zengindirler. İçerdikleri mikro besinler, iyot, selenyum, D vitamini, kalsiyum gibi maddeler, bir Omega-3 kaynağından çok daha fazlası olduğu anlamına gelmektedir.

‘Fakat Omega-3 takviyesi alan insanlarda kanserin önlenmesi veya tedavi edilmesini sağlayacak nitelikte bir kanıt bulunmadığı bilmekteyiz. Hatta prostat kanseri riskini çok az bir miktarda arttırabildiğini ve bu riski kardiyovasküler hastalıklara karşı küçük bir koruyucu etki sağlayarak denge durumunda tuttuğunu keşfettik.’

Endüstriyel balıkçılıkta balık stokları, çevre kaygısı ve okyanuslardaki plastik kirliliği ele alındığında, faydası oldukça az olan veya neredeyse faydası dokunmayan balık yağı tabletlerini takviye olarak kullanmak iyi bir durum olmayabilir.

‘Omega-3, Omega-6 ve çoklu doymamış yağ diyeti kanser insidansı üzerine: randomize edilmiş çalışmaların sistematik incelenmesi ve meta analizi’ İngiliz Kanser Dergisi’nde ve ‘Kardiyovasküler hastalıkların birincil ve ikincil durumlarının önlenmesi için Omega-3 yağı kullanımı’ Cochrane Sistematik Yorum Veritabanı’nda 29 Şubat 2020’de yayınlandı.

Kaynak: medicalxpress.com/news/2020-02-omega-fats-cancer

Editör: Mehdi Koşaca

Ne düşünüyorsunuz?

5 puan
+ Oy - Oy
Gen Kullanıcı

Hazal Kalsın DEMİR

Moleküler biyoloji ve genetik öğrencisiyim.
İlgi alanlarım; biyokimya, tıbbi biyoloji, genetik, anatomi ve fizyoloji, mikrobiyoloji, evrim, viroloji, embriyoloji.

Editör Yazarİçerik YazarıÜyelik YılıDoğrulanmış KullanıcıEmoji Bağımlısı

2 Yorum

Cevap Yazın
  1. Daha önce bu ve benzer konular üzerine sevdiğim biriyle konferans üzerinden bilgi edinmiştik. Bilgilerimi tazeledim ve yenilerini ekledim, emeğinize elinize sağlık:) Başarılı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zellweger spektrum bozukluğu

Zellweger Spektrum Bozukluğu

bakteriler

Bakteriler Yusufçuklar ve Kelebeklerden Ücretsiz Öğle Yemeği Alır