Giriş

İklim değişikliği okyanusları ısıtıyor, ve bu milyarlarca deniz bakterisini bilim insanlarının tam olarak anlayamadığı bir şekilde etkiliyor. Buna çare olarak, USC‘deki araştırmacılar bu önemli organizmaların ısınan denizlere nasıl adapte olacağını tahmin eden bir model geliştirdi.

Okyanuslar aslında Dünya’daki yaşamı ve iklimi şekillendiriyor.Deniz mikroorganizmaları soluduğumuz oksijenin yarısını üretmekten sorumlu. Okyanuslar atmosferden muazzam miktarda karbondioksit ayırarak, insan kaynaklı karbondioksidin %30’unu alır. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütüne göre, deniz mikroorganizmaları tarafından ayakta tutulan balık çiftlikleri, dünya çapında 820 milyon kişiye yemek ve iş kaynağı oluyor.

Bu görevler ve fazlası o kadar küçük bitki ve hayvanlar tarafından gerçekleştiriliyor ki, bir çay kaşığına binlercesi sığabilir. Bir çok yoldan, Dünya’nın 50 ila 100 yıl içerisinde nasıl görüneceği, bu minik yaratıkların değişen iklime nasıl yanıt verdiklerine bağlı.

Araştırma

USC Dornsife College of Letters, Fen ve Edebiyat Fakültesi, Biyoloji ve Dünya Bilimlerinde asistan profesör ve deniz mikropları ile ilgili yeni bir makalenin baş yazarı olan Naomi Levine “Mikroorganizmalar Dünya’da yaşam için elzem” diyor. “Okyanuslar değişiyor, ancak biz gelecekteki okyanus ekosisteminin nasıl görüneceğini bilmiyoruz çünkü bu organizmaların değişikliğe nasıl yanıt vereceklerini bilmiyoruz.”

USC’deki araştırmacılar, Edinburgh Üniversitesi ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesinin (NOAA) işbirliği ile, bu organizmaların nasıl adapte olacağını tahmin etmek için öngörücü bir model geliştirdi. Önceden, okyanus sistemlerinin geleceğini, denizlerde yaşayan mikroskobik organizmalar için tahmin etmenin çok karmaşık olduğu kanıtlanmıştı. Ancak, bu model farklı türlerdeki mikroorganizmaların, denizlerdeki insan kaynaklı değişimler de dahil, çeşitli değişkenlere adaptasyonunu anlamak için basit bir sistem sağlıyor. Aynı zamanda, bu sisteme dünyanın her yerindeki bilim insanları ücretsiz olarak ulaşabilir.

Gelecekteki okyanus koşullarının simülasyonundaki oynamalarla, Levine ve ekibi deniz mikroplarının iki şekilde yanıt verdiğini keşfetti. Bazı mikroplar kolaylıkla değişti; kısa dönemli başarıya odaklarıyla, geleceğe dair minimal hazırlıkla geliştiler. Bu sırada, test için limitleri zorlanan, mücadeleciler kendilerini, uzun dönemde, sıcaklıklar daha yüksek bir seviyede sabitlenince üreyebilmek için pozisyonladılar.

“Tıpkı kaplumbağa ve tavşan benzetmesi gibi, yarışı bitirmek için iki farkli strateji” dedi Levine.

Sonuç

Buluşları Proceedings of the National Academy of Sciencesda yayınlandı.

Bu genetik değişiklikler, iklim değişikliğinin, deniz mikroplarının evrimi üzerinde nasıl seçici bir baskı olarak işlediğini gösteriyor. Araştırma iki belirli koşula odaklanıyor olsa da, USC bilim insanlarının oluşturduğu gereç daha geniş işlevlere sahip.

Ek olarak, araştırma evrimsel sonuçlara karar vermede fiziksel ve biyolojik zaman aralıklarının etkileşiminin önemini gösteriyor, ki bu şimdi iklim değişikliği tahminlerinde kullanılan global karbon döngüsü gereçlerine eklenebilecek değerli bir bilgi.

Ana olarak USC Dornsife ve USC Wrigley Çevre bilimleri Enstitüsünde konuşlanan USC Deniz Bilimleri programı, deniz ve çevre biyolojisine odaklı, üniversitenin biyoloji departmanının neredeyse çeyreği olan, 22 bilim insanını bulundurmakta.

Kaynak: https://phys.org/news/2020-03-billions-marine-microbes-climate.html

Görsel Kaynak: https://phys.org/news/2020-03-billions-marine-microbes-climate.html, Ulrich Sommer, IFM-GEOMAR Kiel

Editör: Meryem Melisa KAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz