Metaplazi
in

ÇalışkanÇalışkan

Metaplazi

Metaplazi Tanım ve Örnekleri

Giriş

Metaplazi, olgunlaşmış dokudaki hücrelerin embriyonal kökeni aynı olan bir başka hücre tipine dönmesi olayıdır. Dönüşüm daima aynı dokunun farklı hücreleri arasında olur. Örneğin; tek katlı bez epitelleri çok katlı yassı epitele, çok katlı mukoza epiteli çok katlı keratinize deri epiteline; mezenşimal kökenli kas hücreleri aynı kökten gelen kıkırdak kemik dokusu hücrelerine dönebilir. Ancak epitel dokusu hücrelerinin mezenşimal dokuya dönmesi mümkün değildir.

Bu olay hücreden çok stres altında kalan dokunu bir uyum reaksiyonudur. Bu durumda değişiklik genellikle aynı dokunun daha üst hücre tipine dönmesi şeklinde olur. Ancak tersi de olasıdır.

Metaplazi’nin Sık Görüldüğü Kısımlar

Bu durum genellikle epitel dokuda gözlenir. Nedenleri farklıdır. Örneğin; kronik kimyasal etkiler, kronik yangılar, A vitamini eksikliği, devamlı mekanik etkiler veya hormonların etkisiyle oluşur. Örneğin A vitamini yetersizliğinde ağızda, özofagusta; tükrük ve safra kesesi kanallarda gelişen taşların mekanik etkisiyle bu bölgelerde tek katlı epitelin çok katlı yassı epitele döndüğü görülür.

Dişilerde, kronik meme yangısı olgularında, bez epitellerinde bu duruma rastlanır. Östrojen hormonun etkisiyle erkeklerde prostat bezlerinde bu durum ortaya çıkar. Yumuşak dokulardaki kemik metaplazileri genelde sürekli zedelenmelere ilişkindir. Memenin karışık tümörlerinde, kıkırdak, kemik dokusunun görülmesi de mezenşimal dokuya ait diğer örnekleridir.

Kaynaklar: 

  1. https://www.nature.com/articles/nrc.2017.68
  2. http://orhantarcin.com/metaplazi/
  3. https://www.pathologyoutlines.com/topic/cervixmetaplasia.html
  4. https://www.sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/metaplasia

GörselKaynak1: https://www.istockphoto.com/ru/%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%B8%D0%B8/squamous-metaplasia?mediatype=photography&phrase=squamous%20metaplasia&sort=mostpopular

Görsel Kaynak 2: https://twitter.com/Patholwalker/status/944754365113425920/photo/1

Editör: Hazal Kalsın DEMİR

Ne düşünüyorsunuz?

3 puan
+ Oy - Oy
Doku Kullanıcı

Meryem Melisa KAR

8 Kasım 1998'de Balıkesir'de doğdu. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik 3. sınıf öğrencisi. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Laborant ve Veteriner Sağlık 2. sınıf öğrencisi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Merkez Laboratuvarı'nda Biyopolimer Yapılar ve Doku Mühendisliği üzerine çalışmalar yapmaktadır. İlgi alanları: Adli Tıp, Embriyoloji, Doku Mühendisliği ve Patoloji.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genetik Testleri Sigorta Şirketleri Karşılıyor mu ?

DSG4 Geni Nedir?

DSG4 Geni Nedir?