Menisküs Nedir?

Menisküs, diz eklemindeki “C” şeklindei kıkırdaktır. Her iki dizde de ikişer tane bulunur. Menisküs dokusunun diz eklemini koruyucu görevleri vardır. Vücudun neredeyse tüm ağrılığını taşıyan diz ekleminde sürtünmeyi önleyici ve aynı amortisörler gibi şok emici özelliği vardır. Menisküs kıkırdaklarının çeşitli sebeplerden dolayı zedelenmelerine, yırtılmalarına ya da ezilmelerine menisküs lezyonları adı verilir.

İç ve dış menisküs

Menisküs Yaralanmaları Nasıl Oluşur?

Menisküs yaralanmaları, çoğu zaman diz ekleminin hareketini zorlayan kuvvetler sonucu ortaya çıkar. Daha çok sporcularda görülsede dizini zorlayan herhangi bir kimsede de görülebilir. Menisküs yırtılması anında, kişi şiddetli bir ağrı duyar ve eklemin içinde bir şeylerin yırtıldığını hisseder.

Menisküs Yaralanmalarının Belirtileri Nelerdir?

Belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Oturup kalkarken dizlerde ağrı oluşur.
  2. Merdiven inip çıkarken vücut, dizinin üzerine ağırlığını tam olarak veremez.
  3. Yürürken dizde kitlenme hissi oluşur.
  4. Dizlere ihtiyaç duyulan bazı hareketler yapılamaz.

Kaynak: https://www.florence.com.tr/meniskus

Görsel Kaynak: https://www.prplysate.com/joint-pains-treatment-prp-sport-injuries-prp-india-hyderabad/

Editör: Mehdi Koşaca

Önceki İçerikCLCN1 Geni
Sonraki İçerikÇeşitli Bağışıklık Sistemi Rahatsızlıkları
Meryem Melisa KAR
8 Kasım 1998'de Balıkesir'de doğdu. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik 2. sınıf öğrencisi. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Laborant ve Veteriner Sağlık 1. sınıf öğrencisi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Merkez Laboratuvarı'nda Biyopolimer Yapılar ve Doku Mühendisliği üzerine çalışmalar yapmaktadır. İlgi alanları: Adli Tıp, Embriyoloji, Doku Mühendisliği ve Patoloji.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz