MEGAPİKSELLER: Doktorlar Artık İçinizdeki Her Şeyi Bir Anda Görebilir

Tüm vücut, neredeyse gerçek zamanlı görüntüleme burada.

 Charlie Wood Tarafından


Uyluk kemiği gerçekten kalça kemiğine bağlı. Simon Cherry’in izniyle

Bu görüntü bir fotoğraf değildir, en azından geleneksel anlamda değil. Daha ziyade, bu kişinin vücudundaki tüm organlar ve kemikler tarafından oluşan gölgelerin bir koleksiyonu gibi. UC Davisbiyomedikal mühendisleri Simon Cherry ve Ramsey Badawi kendi bildiklerini yapması durumunda, bu radyoloji geleceğini temsil edebilir.

Cherry19 kasım’da yapılan basın duyurusunda “Yıllarca görüntülerin nasıl görüneceğini hayal etmişken, hiçbir şey beni o ilk taramadaki gördüğümüz inanılmaz detaya hazırlamamıştı.” dedi.

Geleneksel pozitron emisyon tomografisi (PET) ve x-ışını bilgisayarlı tomografisi (CT) arasında bir mashup olan EXPLORER, vücudun tüm hacmini aynı anda görüntüler ve bir dakikadan daha kısa bir sürede üç boyutlu bir model oluşturur. Doktorunuz daha sonra sadece dizinizin veya kalbin enine kesitlerine bakabilir ya da tek bir görüntüye sıkıştırılmış tüm organlarınızı görmek için küçültme seçeneğine sahiptir- maksimum yoğunluk projeksiyonu.

Cihaz, içerik oluşturucularına göre dünyanın ilk tam vücut 3D tarayıcısını temsil ediyor ve filmlerin yanı sıra statik modeller de üretebiliyor. Dahası, bir EXPLORER taraması hastayı geleneksel PET taramasının radyasyonunu kırkta bir şekilde ortaya çıkarır ve bu rakam ayarlara bağlı olarak değişse de, daha az radyasyon her zaman iyi bir şeydir. Cherry, “Görüntü kalitesi, edinim süresi ve enjekte edilen radyasyon dozu arasındaki fark, farklı uygulamalara göre değişecektir” dedi. “Her durumda, daha iyi, daha hızlı veya daha az radyasyon dozu veya bunların bazı kombinasyonlarını tarayabiliriz.”

İçerik oluşturucuların buluşlarının teşhis ve araştırmalara yardım etmesini beklediklerini ve sistemin haziran 2019’a kadar kamu taramalarını yapacaklarını umuyorlar. Bu yıl 24 Kasım’da Chicago’da başlayan Kuzey Amerika Radyoloji Derneği toplantısında görüntüler sergilendi.

Kaynak: https://www.popsci.com/megapixels-total-body-scanner

Yayınlanma Tarihi: 28/11/2018

Avatar

Elif Büşra Zorlu

2018 Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunu, Biyoteknoloji alanında yüksek lisans eğitimi almaktadır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: