sinüs bradikardisi
in , ,

EntellektüelEntellektüel ÇılgıncaÇılgınca Sevgi DoluSevgi Dolu AğlamaklıAğlamaklı ŞaşkınŞaşkın HavalıHavalı ÇalışkanÇalışkan

Köpeklerde Sinüs Bradikardisi Nedir?

Köpeklerde Sinüs Bradikardisi: Tanım, Belirti ve Türleri, Sebepleri, Teşhis, Tedavi ve Yönetim

Tanım

Sinüs Bradikardisi (SB), sinüs düğümünde normal olandan daha yavaş uyarı hızı oluşması şeklinde belirtilir. Sinoatriyal düğüm (SAN) olarak da isimlendirilen sinüs düğümü, kalbin çarpması veya kasılması için kalbin içindeki elektriksel sinyalleri devreye sokar. Çoğu vakada, yavaş sinüs elektrik sinyalleri tehlikesiz ve hatta yararlı bile olabilir. Ancak kalbin kontrol sistemi fonksiyonuna sahip olan kardiyak otonom sinirleri bozmaya çalışan bir hastalıktan dolayı kaynaklanıyorsa bilinç kaybı da gerçekleşebilir.

Sinüs Bradikardisi, köpeklerde özellikle Cocker Spanieller, Dakhundlar, Puglar, Batı Highland Beyaz Teriyeriler ve Minyatür Schnauzerlerde oldukça yaygındır. Bir de bu hastalık, yaşlı köpeklerden ise genç köpeklerde daha fazla gözükür ve eğer altta yatan başka bir hastalıktan kaynaklanmadığı sürece görülme sıklığı yaş arttıkça azalır.

Belirti ve Türleri

Eğer köpeğiniz fazla aktifse veya atletik egzersizlere katılıyorsa hastalıkla ilgili belirti göstermeyebilir. Genelde Sinüs Bradikardisi (1 dakikada 60 kalp atışından daha yavaş atış olmasına rağmen hayvanın büyüklüğü ve çevresine göre değişir.), köpeğiniz dinlenme halindeyken görünür.

Diğer yaygın belirtiler:

 1. Letarji
 2. Nöbetler
 3. Egzersiz intoleransı
 4. Bilinç kaybı
 5. Epizodik kas koordinasyonu (Ataksi)
 6. Özellikle anestezi altında aşırı derecede yavaş nefes alma (Hiperventilasyon)

Nedenler

 1. Atletik kondisyon (atletik köpeklerde bu alışılmamış bir durum değildir.)
 2. Hipotermi
 3. Entübasyon
 4. Aşırı sedasyon
 5. Uyku
 6. Altta yatan hastalıklar, örneğin: Solunum, Nörolojik ve Gastrointestinal Hastalıklar.

Teşhis

Veteriner Hekimler belirtilerin geçmişini, köpeğin genel sağlığını ve bu hastalığa yol açmış olası durumları inceleyerek köpeğinize birtakım fiziksel muayene uygular.

Kimyasal kan profili, tam kan sayımı ve idrar tahlili de olmak üzere kan profilini belirleyen işlemler uygulanır. Bu tahlillerin sonucunda, kalp ritminin yavaşlamasına neden olan maddeler gösterilebilir. Eğer altta yatan sebep buysa, bu testler kandaki eksiklikleri de gösterecektir. Veteriner Hekimler, olası böbrek yetmezliğine dair bir veri de sunabilirler.Aynı zamanda köpeğinizin kalp, böbrek ve diğer organlarındaki anormallikleri açısından iç organlarını görsel olarak incelemek için röntgen ve ultrason kullanabilir. Elektrokardiyogram (EKG) kaydı, kalp kaslarındaki elektrik akımını incelemek için kullanılabilir ve kalbin çarpma ve kasılma yeteneğinin altında yatan elektriksel kardiyak iletimindeki anormalliği gösterebilir. Teşhisin tamamlanması için kalbin 24 saat incelenmesi gerekebilir.

Tedavi

Tedavi, altta yatan hastalığa göre belirlenir. Çoğu köpekler, klinik belirti göstermez ve tedaviye gerek olmaz. Yapısal kalp hastalığına sahip olmayan köpeklerde dakikada 40 ile 50 atış gibi düşük kalp atışları, köpek istirahat halindeyken normal kalp debisi sağlayabilir. Terapötik yaklaşımlar, değişkenlik gösterebilir. Sinüs Bradikardisi Hastalığı’na neyin sebep olduğu, ventriküler hıza ve klinik belirtilerin ciddiyetine bağlıdır.

Eğer köpeğiniz kritik durumdaysa, intravenöz sıvı tedavisinin uygulanabildiği ve köpek sağlığının istikrarlı olacak şekilde kontrol edildiği bir yatılı hasta olarak tedavi edilebilir. Köpeğinizin yapısal kalp hastalığına bağlı olarak belirtili Sinüs Bradikardisi yoksa, aktivite kısıtlamaları önerilmeyecektir ve sonra tıbbi veya cerrahi müdahale sorunu sabit hale getirmeye çalışana kadar aktivite kısıtlaması önerilecektir.

Yaşam ve Yönetim

Veteriner Hekim, son teşhise bağlı olarak daha fazla inceleme isteyecektir. Eğer belirtiler varsa altta yatan hastalıkların veya durumların düzeltilmesi ile çözülmelidir. Ancak uzun vadeli prognoz varsa yapısal kalp hastalığının doğasına göre değişir. Örnek olarak, belirtili Sinüs Bradikardisi Hastalığı’nın kalıcı kalp pili ile tedavisi genel olarak ritim kontrolü için iyi bir prognoz sağlar.

Kaynak: https://www.petmd.com/dog/conditions/abnormal_heart_rhythm

Görsel Kaynak: https://wagwalking.com/condition/irregular-heartbeat

Editör: Elif Berfin KORGAN

Ne düşünüyorsunuz?

4 Points
+ Oy - Oy
Kromozom Kullanıcı

Atahan UÇAN

9 Mart 2001'de İstanbulda doğdum. Şuan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümündeyim.

İçerik Oylayıcıİçerik YazarıDoğrulanmış KullanıcıÜyelik YılıEmoji Bağımlısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

arkea

Arkea DNA’larındaki ‘Esnek Sarmal Yayları’ Formu

FTCD Geni Nedir?