İnsan pluripotent kök hücrelerinin (mavi) insan germ hücrelerine (pembe ve beyaz) dönüşmesini ayırt etmek.
Görsel Bilgileri: Broad Stem Cell Research Center

Kısırlık Hakkında Bilgiler

Gelişim sürecinde yumurtaların ve spermlerin öncülerinin nasıl ve ne zaman oluştuğu hakkında yapılan yeni bir çalışma, kısırlığı tedavi etmek için laboratuvarda yumurta ve sperm hücreleri üretmeye zemin hazırlamaya yardımcı olabilir.

Cell Reports dergisinde yayınlanan çalışmada, insan kök hücrelerinin, yumurta ve sperm hücrelerinin öncülü olan üreme hücrelerine dönüşümünün yöntemini tarif ediyor.

UCLA’daki ELi’nin ve Edythe Broad Rejeneratif Tıp ve Kök Hücre Araştırmaları Merkezi üyesi olan, çalışmanın baş yazarı Amander Clark, “Eğer şuan, vücudunuz üreme hücreleri yapmıyorsa o halde biyolojik olarak bir çocuğa sahip olmanız için bir seçenek yoktur. Yapmak istediğimiz şey ise insan vücudunun dışında üreme hücrelerini oluşturmak için kök hücreleri kullanmaktır, böylelikle, bu tarz kısırlığın çaresini bulabiliriz.” dedi.

Kısırlığın, ABD nüfusunun %10’unu etkilediği ve oranlarının son birkaç on yıldır arttığı tahmin edilmektedir, çünkü pek çok insan çocuk sahibi olmak için daha daha uzun süre beklemektedir. Birçok kısırlık türü, hücre dışı döllenme ve intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu gibi sperm ve yumurtanın vücut dışında birleştiren prosedürleri kullanarak tedavi edilebilir. Fakat vücudu, kemoterapi, radyasyon, genetik veya diğer açıklanamayan nedenlerden dolayı, sperm veya yumurta üretmeyen insanlar için yumurta veya sperm sağlayan bir donör olmazsa bu tedaviler bir seçenek değildir.

Kısırlık Tedavisi

Kök Hücre Çözümü

Bir UCLA profesörü ve Moleküler Hücre ve Gelişimsel Biyoloji Başkanı Clark, “Bağışlanan yumurta ve spermde, çocuk genetik olarak bir veya her iki ebeveynle ilgili değildir. Genetik olarak ilişkili bir çocuk isteyen hastaları tedavi etmek için, bizim üreme hücrelerinin, kök hücrelerden  nasıl yapıldığını ve sonrada bu üreme hücrelerinin sperm veya yumurta haline gelmesini nasıl tetikleyeceğimizi anlamamız gerekmektedir.” dedi.

Erkek veya Dişi embriyoların gelişiminde, neredeyse vücuttaki tüm hücre tiplerine dönüşmek için potansiyele sahip hücreler olan pluripotent kök hücrelerin bir alt kümesi daha sonra sperm ve yumurta hücrelerini oluşturacak üreme hücreleri haline gelir. Araştırmacılar, önceden bir laboratuvarda, bir insanın kendi derisinden veya kan hücrelerinden, indüklenmiş pluripotent kök hücreler veya iPS hücreleri denen, benzer kök hücreleri yapabilme kabiliyetini ispat ettiler.

Embriyonik Kök Hücreler ve iPS

Clark ve meslektaşları, üreme hücreleri ürettiklerinden dolayı 100.000’den fazla embriyonik kök hücre ve iPS hücrelerindeki aktif genleri ölçmeye imkan tanıyan teknolojiyi kullandılar. Massachusetts Teknoloji Enstitüsündeki işbirlikçiler büyük miktarlardaki veriyi analiz etmek için yeni algoritmalar geliştirdiler.

Araştırmalar, üreme hücresi formu oluştuğu zaman için detaylı detaylı bir zaman çizelgesi ortaya çıkardı: Kök hücreler, en sonunda yetişkin vücudundaki tüm özelleşmiş tüm hücreleri oluşturacak hücre tiplerine farklılaşmaya başladıktan sonra, ilk olarak 24 ve 48 saat arsında vücudun diğer hücrelerinden farklı hale gelirler.

Clark, bilginin, bilim insanlarının oluşturabileceği üreme hücrelerinin sayısını yükseltmek için gayretlerini gelecekteki çalışmalarda özel bir zaman dilimine odaklanmalarına yardımcı olacağını söyledi.

Çalışma

Bu çalışma ayrıca, üreme hücrelerinin kök hücrelerin iki farklı popülasyonundan geldiğini ortaya çıkarttı. Hamilelik sürecinde embriyoyu çevreleyen zarda bulunan amniyon hücreleri ile birlikte embriyonun kendisinden olan gastrukasyon evresindeki hücreleridir.

Araştırmacılar embriyonik kök hücrelerden elde edilen mikrop hücrelerini laboratuardaki iPS hücrelerinden türetilenler ile karşılaştırdıklarında, genlerin aktive edildiği modellerin neredeyse aynı olduğunu buldular.

Clark, “Bu bize, üreme hücrelerini yapma sürecine başlamak için kullandığımız yaklaşımın doğru yolda olduğunu söylüyor. Şimdi biz, bu hücreleri yumurtalık veya testis hücreleri ile kaynaştırmanın ardından gelen adıma geçmeye hazırız.” dedi.

O gelecek adım kritiktir çünkü, testis ve yumurtalık dokularından gelen moleküler sinyaller, üreme hücrelerinin, yumurtalara ve spermlere olgunlaştığı sinyallerdir.

Sonuç

Eğer bu yaklaşım kısırlık için gelecekteki bir tedaviye dahil edilecek olursa, bilim insanları, er geç hem üreme hücrelerine hem de yumurtalık veya testis dokularını uyarabilen kök hücre çeşidi için bir hastanın kendi deri hücreleri kullanılabilir ve bu hücre tipleri laboratuvarda,bir kişinin kendi yumurtalarını veya spermlerini üretmek için kullanılabilir.

Clark, ” Biz doğru yönde ilerliyoruz, fakat üreme hücrelerinin kaybıyla alakalı olan kısırlığı çözmek için pek çok yeni yenilikler gerekecek.” dedi.

Yukarıda tanımlanan teknikler, sadece laboratuvar testlerinde kullanılmamıştır, insanlarda test edilmemiştir veya Gıda ve İlaç İdareciliği tarafından insanlarda kullanılmak için güvenli ve etkili olup olmadığı onaylanmamıştır.

Kaynak: https://phys.org/news/2020-02-lab-grown-eggs-sperm-infertility.html

Görsel Kaynak: https://www.healthtree.com.sg/2017/05/11/ginvicom-ginseng-multi-vitamin-infertility/

Editör: Meryem Melisa KAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz