wnt-sinyal
in

Kanser Sinyalleri İçin Bir Reosta

WNT Sinyal Yolakları

 

WNT sinyal yolakları, hücre büyümesi, gelişmesi ve kanserde önemli bir rol oynar. Klasik veya “standart” WNT yolağı ve bunun alışılmamış “standart dışı” karşıtı, bir sinyal türünü diğerine nakleden veya dönüştüren DVL2 denilen bir proteini paylaşır.

Dr. Jason MacGurn ve meslektaşları diğer iki proteinin, USP9X ve WWP1, her iki sinyal yolunu düzenlemek için DVL2’ ye etki ettiklerini gösterdi.

Buna karşılık, WWP1 deformasyon için işaretlenen DVL2 tarafından etiketlenmiş ubikutin adı verilen bir proteinle önlenirken, USP9X DVL2’nin ubikutinden serbestleşmesi ve deformasyondan kurtarılması yoluyla WNT aktivasyonunu destekler.

Araştırmacılar, buna karşıt etkileşimlerin, insan memesindeki kanser hücrelerinde WNT belirleme yolunun kritik akım düzenleyicisi olan DVL2 üzerinde her iki WNT yoluna katılımını yönlendiren ubikutin eklenen bir “akım ayarlayıcı (reosta)” oluşturduğunu Cell Reports dergisine raporlardılar

Bu bulgular, insan kanserinde WNT yolaklarının tedavi edici olarak hedeflenmesi bakımından önem taşımaktadır.

Daha fazla bilgi

Casey P. Nielsen ve diğerleri USP9X’in aynı zamanda birçok yerde mevcut olmayan DVL2 için WNT belirleme yolunu düzenlediler, Cell Reports (2019). DOI: 10.1016/j.celrep.2019.06.083

Dergi bilgisi: Cell Reports

Vanderbilt Üniversitesi tarafından sunulmuştur.

Editör: Elif Berfin KORGAN

Ne düşünüyorsunuz?

0 puan
+ Oy - Oy
Molekül Kullanıcı

Pınar Perk

Pınar Perk , 1999 İstanbul doğumluyum, İstanbul Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde 2. Sınıf öğrencisiyim.

Üyelik YılıDoğrulanmış Kullanıcıİçerik Yazarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kromozom Yapısı Karmaşık Sanat Eserlerine İlham Veriyor_1200x675

Kromozomun İlham Verici Yapısı

C19orf12-geni-nedir?

C19ORF12 Geni