WNT sinyal yolakları, hücre büyümesi, gelişmesi ve kanserde önemli bir rol oynar. Klasik veya “standart” WNT yolağı ve bunun alışılmamış “standart dışı” karşıtı, bir sinyal türünü diğerine nakleden veya dönüştüren DVL2 denilen bir proteini paylaşır.

Dr. Jason MacGurn ve meslektaşları diğer iki proteinin, USP9X ve WWP1, her iki sinyal yolunu düzenlemek için DVL2’ ye etki ettiklerini gösterdi.

Buna karşılık, WWP1 deformasyon için işaretlenen DVL2 tarafından etiketlenmiş ubikutin adı verilen bir proteinle önlenirken, USP9X DVL2’nin ubikutinden serbestleşmesi ve deformasyondan kurtarılması yoluyla WNT aktivasyonunu destekler.

Araştırmacılar, buna karşıt etkileşimlerin, insan memesindeki kanser hücrelerinde WNT belirleme yolunun kritik akım düzenleyicisi olan DVL2 üzerinde her iki WNT yoluna katılımını yönlendiren ubikutin eklenen bir “akım ayarlayıcı (reosta)” oluşturduğunu Cell Reports dergisine raporlardılar

Bu bulgular, insan kanserinde WNT yolaklarının tedavi edici olarak hedeflenmesi bakımından önem taşımaktadır.

Daha fazla bilgi

Casey P. Nielsen ve diğerleri USP9X’in aynı zamanda birçok yerde mevcut olmayan DVL2 için WNT belirleme yolunu düzenlediler, Cell Reports (2019). DOI: 10.1016/j.celrep.2019.06.083

Dergi bilgisi

Cell Reports

Vanderbilt Üniversitesi tarafından sunulmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz