Giriş

WNT sinyal yolları, hücre içi büyüme, gelişme ve kanserde önemli bir rol oynar. Klasik veya “standart” WNT yolu ve bu alışılmamış, “standart dışı” benzerlik, bir sinyal türünü diğerine nakleden veya dönüştüren DVL2 denilen bir protein paylaşır.

Şu an doktora yapan Jason MacGurn ve meslektaşları, USP9X ve WWP1 olan diğer iki proteinin, her iki sinyal yolunu düzenlemek için DVL2’ye etki ettiklerini gösterdiler.

Buna karşılık, WWP1 deformasyon için işaretlenen, DVL2 tarafından etiketlenmiş “ubikutin” adı verilen bir proteinle önlenirken, USP9X, DVL2’nin ubikutinden serbestleşmesi ve deformasyondan kurtarılması yoluyla WNT aktivasyonunu destekler.

Araştırmacılar, buna karşıt etkileşimlerin, insan memesindeki kanser hücrelerinde WNT belirleme yolunun kritik akım düzenleyicisi olan DVL2 üzerinde, her iki WNT yoluna katılımını yönlendiren, ubikutin eklenen bir “akım ayarlayıcı” oluşturduğunu Cell Reports dergisine raporlardılar.

Bu bulgular, insan kanserinde WNT yollarının tedavi edici olarak hedeflenmesi bakımından önem taşımaktadır.

Yakın Keşif

Kolesterol, kanseri teşvik eden sinyal yolunu aktive eder.

Daha fazla bilgi: Casey P. Nielsen ve diğerleri USP9X’in aynı zamanda birçok yerde mevcut olmayan DVL2 için WNT belirleme yolunu düzenlediler, Cell Reports (2019). DOI: 10.1016/j.celrep.2019.06.083

Dergi bilgisi: Cell Reports

Görsel Kaynak: https://scienews.com/tr/t-p/2500-abd-test-haz-rl-k-yapar-kanser-h-crelerini-samounichtozhat-sya.html

Editör: Meryem Melisa KAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz