in

Sevgi DoluSevgi Dolu ÇalışkanÇalışkan

Kan Uyuşmazlığı ve Eritroblastosis Fetalis

Kan Uyuşmazlığı, Rh Uyuşmazlığı, Eritroblastosis Fetalis

Kan Uyuşmazlığı

İnsan kanı kendine has özelliklere sahip bir yapıdadır. Anne adayının hamilelik döneminde bebek ve annenin kanı uyumlu olmazsa; İmmun Hidroplara (Eritroblastosis Fetalis), Fetal Anemi’ye ve farklı komplikasyonlara yol açabilmektedir. Kan uyuşmazlığı ikiye ayrılmaktadır:

  • Rh uyuşmazlığı (Eritroblastosis fetalis)
  • AB0 uyuşmazlığı

Rh Uyuşmazlığı (Eritroblastosis Fetalis)

Annenin Rh faktörü negatif (-) ve babanın Rh faktörü pozitif (+) olduğunda doğacak çocuğun Rh faktörü pozitif (+) olma durumunda; embriyo ile anne arasında kan uyuşmazlığı olabilmektedir.

Normal şartlarda anne ile çocuğun kanı birbirine karışmaz. Genelde doğum sırasında Rh+ olan ilk çocuğun kanı anneye geçebilir. Negatif olan anne kanı pozitif Rh faktörüne karşı antikor üretir. İlk çocuk bundan zarar görmez. Fakat annenin vücudunda antikor oluşumundan dolayı, plesantasal bozukluk sonucu Rh+ olan ikinci çocuğa geçerse fetüsün eritrositlerinde hemolize sebep olabilmektedir. Bu olay Eritroblastosis Fetalis olarak adlandırılmaktadır.

Bu durum gelişme oranı sonraki gebeliklerde giderek artar. Hemolize uğrayan eritrositlerden açığa çıkan bilurubin, sarılık ve kansızlık yapmaktadır. Kansızlık da “kalp yetmezliği” ile sonuçlanabilir. Tedavi edilmeyen durumlarda sonuçlar ölüme kadar gitmektedir. Bu olayı önlemek için ilk çocuk doğduğu an anneye antikor yapımını engelleyici iğne yapılmalıdır. Böylece ikinci çocukta kan uyuşmazlığı olmadan tedavi gerçeklemiş olur.

Kaynak:

Görsel Kaynak: https://www.tech-worm.com/rh-uyusmazligi-eritroblastosis-fetalis-ve-ab0-kan-uyusmazligi/

Görsel Kaynak 2: https://www.sagliksitemiz.com/2018/07/t-hucreli-lenfoma-prognoz/

Editör: Hazal Kalsın DEMİR

Ne düşünüyorsunuz?

3 Points
+ Oy - Oy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

jacky ejderha

Güneş Işınlarının Jacky Ejderhalarına Etkisi

FGB geni

FGB Geni Nedir?