Kanın, insan hayatı için ne kadar önemli olduğunu hiç düşündünüz mü? Kan, kaynağı insan olup üretilemeyen tek ilaçtır ve insan hayatı için oldukça önemlidir. Her yıl binlerce insan, kaza veya hastalık sonucunda kan bulamadığı için hayatını kaybediyor. Tek bir damla kanın bile binlerce hayat kurtardığı bir durumda, insanların kan bulamayıp hayatlarını kaybetmeleri sizce de çok kötü bir durum değil mi? Gelin, kan bağışının insan hayatı için önemine hep birlikte değinelim.

Kan Bağışının İnsan Hayatı İçin Önemi Nedir?

Öncelikle kan, acil olmayıp sürekli bir ihtiyaç halidir ve insandan insana kan alınıp verilmesine “kan nakli” denir. Kan bağışı hem toplumsal hem de kişisel açıdan çok önemlidir. Kan bağışı, kan bekleyen binlerce insanın hayatını kurtarmanın yanı sıra, bağış yapan kişinin de sağlığını olumlu yönde etkiler. 18 ve 65 yaş arası olup, sağlıklı, bulaşıcı hastalığı olmayan ve 50 kg üzerinde olan herkes kan bağışı yapabilir. Yılda en fazla üç kez kan bağışı yapılabilmektedir.

Hepatit B ve C hastaları, AIDS hastaları, kronik bronşit hastaları, koroner kalp hastaları, hemofili hastaları veya kanama eğilimi olanlar, otoimmün hastalığı olanlar ve hamileler kan bağışı yapamazlar.

Kan bağışının; kilo aldırma, zayıflatma, halsiz bırakma, kaşıntı veya bağımlılık gibi yan etkileri bulunmamaktadır. Aksine kan bağışı yapmanın, bağışçı için fayları vardır. Bunlar,

  1.  Verilen kanın yerine anında yenisi üretildiği için kan bağışı yapan kişi kendini daha dinç hisseder.
  2.  Kemik iliğinin yağlanması önlenir ve kandaki yüksek yağ oranı düşer.
  3.  Kan bağışı, kalp krizi riskini azaltır ve kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesine büyük katkı sağlar.
  4.  Kan bağışı yapan kişi her kan verdiğinde, AIDS, Hepatit B, Hepatit C, Sifiliz testlerinden ve kan grubu taramasından ücretsiz olarak faydalanır.

Yapılan araştırmalar sonucu, 80 milyon insanın yaşadığı ülkemizde yıllık kan bağışı oranının, nüfusun %1’i kadar olduğu sonuçları tespit edilmiştir. Oysaki, sağlıklı kişilerin yılda en az iki kez kan bağışı yapmasıyla ülkemizdeki kan ihtiyacı karşılanabilmektedir. Durum böyle iken sizde kan bağışı yaparak, tek bir damla kan ile onlarca insana umut vermenin manevi mutluluğunu hissetmek istemez misiniz? Gelin hep birlikte kan verelim, onlarca insana umut olalım.

Görsel Kaynak: https://travelhealthpro.org.uk/news/255/blood-donation-deferral-due-to-chikungunya-outbreak-in-italy

Önceki İçerikSaethre-Chotzen Sendromu
Sonraki İçerikÇölyak Hastalığı
Meryem Melisa KAR
8 Kasım 1998'de Balıkesir'de doğdu. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik 2. sınıf öğrencisi. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Laborant ve Veteriner Sağlık 1. sınıf öğrencisi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Merkez Laboratuvarı'nda Biyopolimer Yapılar ve Doku Mühendisliği üzerine çalışmalar yapmaktadır. İlgi alanları: Adli Tıp, Embriyoloji, Doku Mühendisliği ve Patoloji.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz