BİLMEYEN KALMASIN

İmmünite kökenini Latince immunitas (özgürlük, savunma) kelimesinden alır. İmmünite (bağışıklık), hastalığa özellikle enfeksiyon (organizmada hastalığa yol açan bir mikrobun yerel ya da genel olarak yayılması, bulaşma.) hastalıklarına karşı direnç olarak tanımlanır. Enfeksiyonlara karşı savunmadan sorumlu olan moleküller, hücreler ve dokuların tamamı immün sistemi oluşturur. İmmün sistem elemanları vücuda giren ve enfeksiyona neden olabilecek yabancı maddelere tepki verirler. Verilen bu tepkiler immün yanıt olarak adlandırılır. İmmünoloji, immün sistemin vücuda giren yabancı maddelere verdiği tepkileri inceleyen bilim dalıdır.

İmmün Sistemin Önemi

İmmün sistemin en önemli fizyolojik (kendiliğinden olan) işlevi, enfeksiyonları engellemek ve yerleşen enfeksiyonları immün yanıtlarla ortadan kaldırmaktır. Doğuştan immün sisteminde kusur olan bireyler genellikle yaşamı tehdit eden enfeksiyonlara karşı duyarlıdırlar.

Bireyleri enfeksiyonlara karşı korumanın en etkili yöntemi ise aşılama yolu ile mikroplara karşı immün yanıtı oluşturmaktır. Bu yöntemle çiçek hastalığının dünyadan yok edilmesi sağlanmıştır. Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu (Acquired Immune Deficiency Syndrome), (AIDS)’nun 1980’lerde ortaya çıkmasıyla, immün sistemin enfeksiyonlardan koruyucu özelliği vurgulanmıştır.

Şekil: AIDS’e neden olan İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü HIV (Human Immunodeficiency Virus)

Ancak immünolojinin gücü, enfeksiyon hastalıklarından korumanın da ötesindedir. İmmün sistem bazı tümörlerin büyümesini önlemekte ve tümör hücrelerine karşı immün yanıtı uyararak kanser tedavisi için olanak oluşturmaktadır. İmmün yanıtlar, ölü hücrelerden arınma ve doku onarımını başlatma işlemine de katılır.

Bu yararlı katkıların aksine, normalin dışında gelişen immün yanıt; ciddi morbidite (belli bir hastalığa yakalanan ve tanı konulan hastaların sayısı veya oranı) ve mortalite (genel populasyon içinde belli bir hastalığa bağlı ölüm sayısı veya oranı) ile sonuçlanabilen birçok enflamatuvar (iltihaplı) hastalığın nedenidir.

İmmün sistem, doku naklini ve vücuda yeni giren proteinleri algılar ve immün yanıtı oluşturur. Bu yüzden immün yanıt, organ nakillerinin önünde duran en önemli engeldir.

Şema : Konunun anahtar kelimeleriyle kısa bir özet

Kaynaklar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz