Hutchinson-Gilford progeria sendromu, çocuklukta başlayan yaşlanmanın dramatik, hızlı görünümü ile karakterize olan genetik bir durumdur. Etkilenen çocuklar doğduklarında ve erken bebeklik dönemlerinde tipik olarak normal görünürler, fakat sonrasında diğer çocuklardan daha yavaş bir şekilde gelişirler ve beklenen oranda kilo almazlar (gelişememek). Belirgin gözler, gagalı uçlu ince bir burun, ince dudaklar, küçük bir çene ve çıkıntılı kulaklar gibi karakteristik yüz görünümü geliştirirler. Hutchinson-Gilford progeria sendromu ayrıca saç dökülmesine (alopesi), yaşlı görünen cilde, eklem anormalliklerine ve cilt altında yağ kaybına (deri altı yağı) neden olur. Bu hastalık koşulu, zihinsel gelişimi ya da oturma, ayakta durma ve yürüme gibi motor becerilerin gelişimini etkilemez.

Hutchinson-Gilford progeria sendromu olan kişiler, çocukluktan itibaren atardamarlarda (arterioskleroz) ciddi sertleşme yaşarlar. Bu durum genç yaşta kalp krizi veya felç geçirme ihtimalini büyük ölçüde artırır. Bu ciddi komplikasyonlar zamanla kötüleşebilir ve etkilenen bireyler için hayati tehlike oluşturur.

Sıklık

Bu hastalık çok nadir bir hastalıktır ve dünya çapında 4 milyon yenidoğanda 1 ortaya çıktığı rapor edilmiştir. Bilimsel literatürde, bu durum ilk kez 1886’da tanımlandığından bu yana 130’dan fazla vaka bildirilmiştir.

Nedenleri

Hutchinson-Gilford progeria sendromu LMNA genindeki mutasyonlardan kaynaklanmaktadır. LMNA geni, lamin A denilen proteini yapmak için talimatlar sağlar. Bu protein hücrelerdeki çekirdeğin şeklini belirlemede önemli bir rol oynar. Hücre çekirdeğini çevreleyen bir zar olan nükleer zarın temel bir iskele (destekleyici) bileşenidir. Hutchinson-Gilford progeria sendromuna neden olan mutasyonlar, lamin A proteininin anormal bir versiyonunun üretimine yol açar. Değişen protein, nükleer zarı kararsız yapar ve hücrelerin erken ölme ihtimalini arttırarak kademeli olarak çekirdeğe zarar verir. Araştırmacılar, Hutchinson-Gilford progeria sendromunun karakteristik özelliklerinin nasıl bu gibi değişimlere yol açtığını belirlemek için çalışıyorlar.

Kalıtım Paterni

Hutchinson-Gilford progeria sendromunun, otozomal dominant bir durum olduğu düşünülmektedir, yani bunun anlamı, her hücrede değişen genin bir kopyası bu bozukluğa neden olmak için yeterlidir. Bu koşul, LMNA genindeki yeni mutasyonlardan kaynaklanır ve hemen hemen her zaman ailelerinde bu hastalığın öyküsü olmayan insanlarda görülür.

Bu Hastalığın Diğer İsimleri

  • HGPS
  • Hutchinson-Gilford Sendromu
  • Progeria
  • Çocuklukta Progeria

Kaynak

https://ghr.nlm.nih.gov/condition/hutchinson-gilford-progeria-syndrome

Görsel: http://articles.latimes.com/2014/jan/13/local/la-me-sam-berns-20140113   (Sean Fine, HBO)

Önceki İçerikCOG5 Geni
Sonraki İçerikL1 Sendromu
Berfin SUCU
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünden 2018'de mezun olmuştur. ÇOMÜ Biyomoleküler Bilimler Anabilim dalında tezli yüksek lisans yapmaktadır. Bağırsak Mikrobiyotası, Glikan Metabolizması, Mikrobiyoloji, Moleküler Biyoloji, Rekombinant DNA Teknolojisi ve Moleküler Klonlama gibi alanlara ilgi duymaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz