Tanım

Hücre, tüm canlıların yapı taşıdır. İnsan vücudu trilyonlarca hücreden oluşur. Hücre vücuda yapı sağlarlar, besinlerden yapıtaşlarını (karbonhidrat, yağ, protein) alırlar, aldıkları yapı taşlarını enerjiye çevirirler ve hücre için özelleşmiş fonksiyonları gerçekleştirirler. Ayrıca hücreler, canlının kalıtım materyalini içerirler ve kendilerini kopyalayabilirler.

Hücreler çok yapılıdır ve her bir yapının ayrı bir işlevi vardır. Bu parçaların bazıları “organel” olarak adlandırılır. Organaller hücre içinde belirli görevleri gerçekleştirmek için özelleşmişlerdir. İnsan hücreleri aşağıdaki organelleri içermektedir;

Sitoplazma

Hücrelerin içinde sitoplazma (1*), jöle benzeri bir sıvı (sitosol adı verilir) ve çekirdeği çevreleyen diğer yapılardan oluşur.

1* – Sitoplazma

Hücre İskeleti

Hücre iskeleti, hücrenin yapısal çerçevesini oluşturan uzun fiber ağlardan oluşur. Hücre iskeleti, hücre şeklini belirleme, hücre bölünmesine katılma ve hücrelerin hareket etmesine izin verme gibi çeşitli kritik işlevlere sahiptir. Ayrıca hücre iskeleti hücre içindeki organellerin ve diğer maddelerin hareket etmesini koordine eden bir sistem de sağlar.

Endoplazmik Retikulum (ER)

Bu organel hücre tarafından oluşturulan moleküllerin işlenmesine yardımcı olur. Ayrıca Endoplazmik Retikulum (2*), bu molekülleri spesifik konumlarından hücre içine veya dışına hareketini gerçekleştirir.

2* – Endoplazmik Retikulum

Golgi Cisimciği

Golgi cisimciği (3*), hücreden taşınacak endoplazmik retikulum tarafından işlenen molekülleri paketler.

3* – Golgi Cisimciği

Lizozomlar ve Peroksizomlar

Bu organeller (4*) hücrenin geri dönüşüm merkezleridir. Hücreyi istila eden, toksik maddelerin hücresinden kurtulan ve yıpranmış hücre bileşenlerini geri dönüştüren yabancı bakterileri sindirirler.

4* – Lizozomlar ve Peroksizomlar

Mitokondri

Mitokondriler (5*) karmaşık organallerdir. Bu organaller besinlerden gelen enerjiyi hücrenin kullanabileceği enerjiye çevirirler. Kendilerine ait DNA’ları vardır, çekirdekteki DNA’dan ayrıdır, ve bu DNA’lar sayesinde kendilerini kopyalayabilirler.

5* – Mitokondri

Çekirdek

Çekirdek (6*) hücrenin emir merkezidir. Hücreye büyümesi, olgunlaşması, bölünmesi ya da ölmesi emirlerini verir. Ayrıca hücrenin kalıtsal materyali olan DNA’ya (deoksiribonükleik asit) sahiptir. Çekirdek, DNA‘yı koruyan ve çekirdeği hücrenin geri kalanından ayıran nükleer zarf adı verilen bir zar ile çevrilidir.

6* – Çekirdek

Hücre Zarı

Hücre zarı (7*), hücrenin dış zarıdır. Hücreyi bulunduğu çevreden ayırır ve materyallerin hücre içine giriş çıkışlarını sağlar.

7* – Hücre Zarı

Ribozom

Ribozomlar (8*), hücrenin genetik bilgileriyle protein sentezleyen organellerdir. Bu organeller sitoplazmada serbestçe yüzebilir veya endoplazmik retikuluma bağlanabilir.

8* – Ribozom

Kaynak: https://ghr.nlm.nih.gov/primer/basics/cell

Görsel Kaynak: https://rock-cafe.info/suggest/animal-cell-images-616e696d616c.html

Editör: Meryem Melisa KAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz