Görsel Bilgileri: Shutterstock

Bulgular Başlangıç Niteliğindedir

Yeni coronavirüs hakkında bilinmeyen çok şey var, buna coronavirüsü bulaşmış hamile annenin rahmindeki çocuğa coronavirüsünü aktarması da dahil. İlkin araştırmaların öne sürdüğü üzere virüs, 2019-nCov olarak da bilinir, hamilelik esnasında aktarım gerçekleştiremez.

Ancak, çalışma ufak çaplıydı ve çalışmaya yalnızca gebeliğinin son üç ayında ve sezaryen (S-bölümü) ile çocuklarını doğuran kadınlar alındı. Yazarlar, bulguları doğrulamak ve diğer hamile kadın gruplarına uygulanıp uygulanmadığını görmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu belirtti.

Çalışma

Çalışmaya liderlik eden, Çin’deki Wuhan Üniversitesi Zhongnan hastanesinde Profesör Yazar Yuanzhen Zhang çalışmalarla ilgili konuştu. “COVİD-2019′a sahip anne ve yeni doğan bebeklere dikkat kesilmeye devam etmeliyiz.” dedi.

Çalışmalar The Lancet adındaki gazetede çarşamba günü (Şubat 12) yayınladı, haberleri takiben Çin’de 36 saat içinde doğan bebeklerde 2019-nCOV testinin sonucun pozitif olduğu açıklandı. Zhang bu bebeklere rahimden hastalık akışının olup olmadığının belirli olmadığını belirtti. Zhang bebeklere belki de hastalığın doğumdan sonra yakın temasla bulaşmış olabileceğini belirtti.

Araştırmalar

Nasıl olduğu tam olarak belirli olmamakla beraber bazı enfeksiyonlar hamilelik döneminde anneden çocuğa geçebilir. Patojenler hamilelik zamanı plasentadan geçerek ya da vücut sıvılarının aktarımında temas yoluyla bebeğe geçebilir. Amerikan Üniversitesi Kadın doğum hastalıkları uzmanları ve Jinekologlarına göre bir anne HIV virüsüne sahipse eğer yeni doğan anne karnındaki kasılmalar sonucu kan plasentaya giren kan yüzünden enfekte olabilir ya da teslimat sırasında kandan dolayı enfekte olabilir.

Araştırmacılar COVID-19 virüsüne sahip 36-39 aylık hamilelik sürecinde olan 9 kadından yeni bilgiler analiz etti ve anneler Wuhan’daki bir hastahaneye kabul edildi.

Kadınlar sezaryen ile doğum yaptıktan sonra doktorlar annelerin amniyo sıvılarından; göbek kordonundan; sütlerinden ve yeni doğanların boğazlarından örnekler aldılar. Yazarlar örneklerin ameliyathane odasın doğum sırasında rahimin en uygun olduğu zamanda alındığını söyledi.

Sonuç

Kadınların hiç birinde enfeksiyon sonucunda zatürre belirtilerine rastlanmadı ve yeni doğanlar kurtuldu. Daha da iyisi annenin rahminden ve bebeğin boğazından alınan örneklerin hiç birinde virüse rastlanılmadı.

Yazarlar hamileliğinin son zamanlarında virüse yakalanan kadınlar üzerinde yaptıkları çalışmalarda şu anlık rahim içi enfeksiyonun gerçekleşmediğini belirtti.

Yazarlar hala hamileliğin ilk ve 2. üç ayları üzerine ve vajinal doğumlar üzerine  çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti.

Yazarlar, yeni korona virüse maruz kalan annelerin ve bebeklerin güvenliğini ve sağlığını tespit etmek için “COVID-19 enfeksiyonu olan hamile kadınların ve yeni doğanların gelecekteki çalışmalarına ihtiyaç duyulacaktır.” dedi.

Kaynak: https://www.livescience.com/coronavirus-spread-mother-child-pregnancy.html

Görsel Kaynak: https://www.kpbs.org/news/2015/aug/17/microbe-mix-may-play-role-in-preterm-birth-risk/

Editör: Meryem Melisa KAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz