in

Genetik Testlerde Sınırlamalar ve Riskler

Genetik Testlere Uygulanan Sınırlamalar ve Riskler Nelerdir?

Açıklama

Genelde genetik testler sonucu oluşan özellikle kan ve yanak yayması (yanağın iç tarafından alınan hücreler ile yapılan testler) ile yapılan testler için fiziksel risk olasılıkları çok düşüktür. Prenatal test için gereken prosedür için gerçek ve küçük bir risk bulunmaktadır. Bu test için fetüsün etrafından amniyotik sıvı veya doku örneği gereklidir bu da bebeği kaybetmemize (düşük olmasına) düşük bir ihtimalle neden olabilmektedir.

Genetik testler ile ilgili elde edilen verilerin çoğunluğu duygusal, sosyal ya da finansal verileri içerir. İnsanlar testlerin sonuçları hakkında sinirli, depresif, endişeli veya suçluluk gibi duygular hissedebilir. Bazen genetik test sonuçları aile içinde tansiyonları yükseltebilir yani gerilimlere neden olabilir çünkü bir kişin genetik test sonuçları diğer aile üyeleri hakkında da bilgileri ortaya çıkarabilir. İstihdam veya sigorta genetik testler üzerinde ayrımcılık yaratabileceği için insanlarda bu konu hakkında endişe yaratabilir.

Genetik testler kalıtsal veriler hakkında sadece sınırlı bilgiler sağlayabilir. Genetik testler bir kişinin genetik hastalığının etkilerini gösterip göstermediğini semptomlarının şiddetli olup olmadığını veya ilerde etkilerinin azalıp azalmadığını belirlemede kullanılamaz. Maalesef ki diğer büyük bir sorunumuz ise saptanan genetik rahatsızlıkların tedavi edebilmesi için herhangi bir yöntemin olmamasıdır.

Bir genetik uzmanı belirli belirli bir genetik testin faydalarını, zararlarını, sınırlamalarını yani bütün ayrıntılarını açıklayabilir. Genetik test yaptırmak isteyen her birey önce bu testin sonuçlarını ve amacını anlamalı ve kabullenmelidir.

Kaynak:  https://ghr.nlm.nih.gov/primer/testing/riskslimitations

Görsel Kaynak: https://www.escapeornot.com/wp-content/uploads/2018/10/Zoom-Tube-gros-plan-ADN-new.jpg

Editör:  Meryem GÖKOĞLU

Ne düşünüyorsunuz?

0 puan
+ Oy - Oy
DNA Kullanıcı

Yunus Emre AY

Antalya'da 2000 yılında doğdu Çanakkale 18 üniversitesinde moleküler biyoloji ve genetik okumakta.

Doğrulanmış Kullanıcıİçerik Yazarıİçerik OylayıcıEmoji BağımlısıÜyelik Yılı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gen Patenti

Genetik Testleri Sigorta Şirketleri Karşılıyor mu ?