ÇalışkanÇalışkan

Genetik test nedir?

Genetik test metotları

Genetik test
lyfemedical

Genetik Test

Genetik test kromozomlarda, genlerde veya proteinlerdeki değişimi tanımlayan bir tıbbi testtir. Bir genetik testin sonuçları şüpheli bir genetik durumu bulabilir veya bir kişinin genetik bozukluğunu geçirme veya geliştirme şansını belirlemeye yardımcı olur. Günümüzde 1.000’den fazla genetik test kullanılmaktadır ve daha fazlası geliştirilmektedir.

Genetik testte birçok metot kullanılır:

  • Moleküler genetik testleri veya gen testleri genetik bozukluğa yol açan mutasyonları tanımlamak için tek genleri veya kısa DNA parçalarını inceler.
  • Kromozomal genetik testleri ekstra bir kromozomun kopyalanması gibi genetik bozukluğa sebep olan büyük genetik değişiklikleri görmek için bütün kromozomları ya da uzun DNA kısımlarını inceler.
  • Biyokimyasal genetik testler proteinlerin aktiflik seviyelerini veya miktarlarını inceler: her ikisindeki anormallikler, DNA’da genetik bir bozukluğa neden olan değişiklikleri gösterebilir.

Genetik test isteğe bağlı olarak yaptırılan bir testtir. Test yaptırmanın sınırlamaları ve riskleri olduğu kadar yararları da olduğu için test yaptırmak oldukça karmaşık ve kişisel bir karardır. Genetikçi; testin artı ve eksi taraflarını aktarmada ve testin sosyal ve duygusal yönlerini tartışmada yardımcı olur.

Kaynak: https://ghr.nlm.nih.gov/primer/testing/genetictesting

Görsel Kaynak: https://lyfemedical.com/genetic-testing/

Editör: İrem Ezgi Ustaoğlu

Ne düşünüyorsunuz?

3 puan
+ Oy - Oy

Bir Yorum

Cevap Yazın

One Ping

  1. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boy Uzunluğu Genler Tarafından Mı Belirlenir

Boy Uzunluğu Genler Tarafından Mı Belirlenir?

Romano-Ward Sendromu

Romano-Ward Sendromu