Genelleştirilmiş Püstüler Psoriasis (GPP), sedef adı verilen ciddi bir cilt hastalığı şeklidir. GPP ve diğer sedef hastalığı anormal inflamasyondan kaynaklanır. İnflamasyon, yaralanma ve yabancı istilacılara (bakteri gibi) verilen normal bir bağışıklık sistemi tepkisidir. Bununla birlikte, inflamasyon anormal ve kontrolsüz olduğunda, vücudun dokularına ve organlarına zarar verebilir. GPP’li bireyler, geniş cilt alanlarının kırmızı görünümlü, iltihaplandığı ve küçük irin dolu kabarcıklarının (püstüller) geliştirilen bölümleri tekrarlar. Deri problemlerine ateş, aşırı yorgunluk (bitkinlik), kas güçsüzlüğü, artan sayıda beyaz kan hücresi ve vücuttaki diğer iltihap belirtileri (sistemik iltihaplanma) eşlik eder. İnflamasyon sorunları azalıp sıklıkla yeniden ortaya çıkar. Tetikleme çoğu zaman bilinmemekle birlikte, nöbetler enfeksiyon (iltihap) , belirli ilaçları bırakma veya kullanmaya başlama, menstrüasyon veya hamilelik ile tetiklenebilir. GPP, tedavi edilmezse yaşamı tehdit edici olabilir.

Etkilenen birçok kişi yalnızca GPP’ye (yalnızca GPP olarak adlandırılır) sahip olsa da, bazıları, GPP ortaya çıkmadan önce veya sonra Psoriasis Vulgaris (PV) adı verilen başka bir cilt durumunun özellikleri ortaya çıkar. Sedefin en yaygın şekli olan PV, vücudun bazı kısımlarında kırmızı, pullu cilt lekeleri (plaklar) ile karakterizedir.

Sıklık

GPP, sedef hastalığının nadir şeklidir. Dünya genelinde GPP prevalansı bilinmemekle birlikte, durumun Avrupa’da milyon başına 2 kişiyi etkilediği tahmin edilmektedir. Aynı zamanda Japonya’da her yıl yaklaşık 0,6 milyon insanda görülür.

Nedenler

IL36RN ve CARD14 dâhil olmak üzere birçok gendeki mutasyonlar, GPP gelişme riskini arttırır. Bu iki gen, özellikle derideki iltihaplanmanın düzenlenmesinde rol oynayan proteinlerin sentezinde görev alır. IL-36RN geninden üretilen IL-36Ra proteini cilt iltihabını teşvik etmek için sinyal yolaklarını tetikleyen özel proteinlerin aktivitesini bloke eder. GPP ile ilişkili IL36RN gen mutasyonları, ciltteki IL-36Ra proteini miktarını azaltır. IL-36Ra tarafından kontrol edilmediğinde, iltihaplanmayı teşvik eden sinyal yolları olduğundan daha çok aktiftir.

Tersine, CARD14 proteini normal olarak inflamasyon sinyalini açar. GPP ile ilişkili CARD14 gen mutasyonları, CARD14 proteininin aktivitesini artırarak ciltteki kontrolsüz inflamasyon sinyallerine yol açar. Bu sinyal yolaklarının güçlendirilmesi, cilt problemlerine ve GPP’nin sistemik inflamasyon özelliklerine katkıda bulunan anormal reaksiyonlarla sonuçlanır.

IL36RN gen mutasyonları en sık tek GPP ile ilişkilidir ve sadece PV ye sahip kişilerde nadiren bulunur. Bu gendeki mutasyonlar, sadece GPP için en yaygın genetik risk faktörü olarak görünmektedir. CARD14 gen mutasyonları hem GPP hem de PV’li kişilerde daha sık bulunur, ancak bu gendeki değişiklikler sadece GPP’li kişilerde bulunmuştur.

GPP’li birçok insan, IL36RN veya CARD14 geninde bir mutasyona sahip değildir. Bazıları tanımlanmamış diğer genlerdeki mutasyonların durumuyla ilişkilendirilebilir. İlişkili genlerden birinde bir gen mutasyonuna sahip olmak, bir bireyin GPP’ye sahip olacağı anlamına gelmez. Araştırmacılar çevresel veya diğer genetik faktörlerin bir bireyin durumu geliştirip geliştirmeyeceğini belirlemede yardımcı olduğundan şüpheleniyor.

Kalıtım Paterni

IL36RN gen mutasyonları ile ilişkilendirildiğinde, GPP riski tipik olarak bir otozomal resesif modelde kalıtılır, yani her bir hücrede genin her iki kopyası da mutasyonlara sahiptir. Otozomal resesif hastalığı olan bir bireyin ebeveynlerinin her biri, mutasyona uğramış genin bir kopyasını taşır.

CARD14 gen mutasyonları ile ilişkilendirildiğinde, GPP riski, otozomal dominant paternde kalıtsaldır; bu, her hücrede değiştirilmiş genin bir kopyasının, bozukluk riskini arttırmak için yeterli olduğu anlamına gelir. Bazı durumlarda, etkilenen bir kişi mutasyonu bir ebeveynden miras alır. Diğer durumlar, gendeki yeni (de novo) mutasyonlardan kaynaklanmaktadır.

IL36RN veya CARD14 geninde mutasyon olan kişiler, durumu değil artan bir GPP riski miras alır. Bu rahatsızlığı olan bazı bireyler bu genlerden birinde mutasyonlara sahip değildir ve bu mutasyona sahip bazı bireylerde hastalık gözlenmez.

Bu Hastalığın Diğer İsimleri

  • Akut genelleşmiş püstüler sedef hastalığı
  • İnterlökin-36 reseptör antagonistinin eksikliği
  • DITRA
  • Von Zumbusch’un genelleşmiş püstüler sedef hastalığı
  • GPP
  • Von Zumbusch sedef hastalığı

Kaynak: https://ghr.nlm.nih.gov/condition/generalized-pustular-psoriasis

Görsel:  https://www.behance.net‘den düzenlenmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz