Tanım

Gen, kalıtımın temel fiziksel ve fonksiyonel birimidir. Genler, DNA’dan meydana gelir. Bazı genler protein adı verilen moleküllerin üretim emrini verir. Ancak, çoğu gen protein kodlamaz. İnsanlarda gen ölçüleri, birkaç yüz DNA bazından 2 milyon ve daha fazlasına kadar değişiklik gösterebilir. İnsan Genom Projesi, insanların 20,000 ile 25,000 arasında gene sahip olduğunu ileri sürmüştür.

Her insanın, her bir ebeveynden miras alınan her genin iki kopyası vardır. Çoğu gen, bütün insanlarda aynıdır, fakat küçük bir yüzdesi (bütün genlerin %1’inden daha az bir miktarı) insanlar arasında farklılık gösterir. Aleller, aynı genin DNA bazı dizilimindeki küçük farklılıklarından oluşan formlardır. Bu farklılıklar her insanın kendine özgü fiziksel özelliklerinin oluşmasına katkı sağlar.

Bilim insanları, genleri onlara özgü isimler vererek takip ederler. Gen isimleri uzun olabileceğinden dolayı genler, kısa harf kombinasyonlarıyla (bazen ise sayılarla) gen isminin kısaltılmış bir versiyonunu temsil edecek şekilde sembolize edilebilir. Örneğin, 7. kromozom üzerinde bulunup kistik fibroz ile ilişkili olan genin ismi kistik fibroz transmembran iletkenlik düzenleyicisidir ve CFTR ile sembolize edilir.

Genler DNA’dan oluşur. Her kromozom birçok gen içerir.

Görsel Bilgileri: ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi

Kaynak: https://ghr.nlm.nih.gov/primer/basics/gene

Görsel Kaynak: https://ghr.nlm.nih.gov/primer/basics/gene

Editör: Meryem Melisa KAR

Önceki İçerikİyi Huylu Kronik Pemfigus
Sonraki İçerikOtozomal Çekinik Durağan Doğuştan Gece Körlüğü
Berkay PEKER
6 Nisan 1998 tarihinde İstanbul'da doğdum. 2017 yılında Acıbadem Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünü %100 burslu bir şekilde kazandım. Hazırlık ve 1. sınıf eğitimimi üniversitemde tamamlamış olup 2019 yılında Çift Anadal Programı ile Psikoloji bölümünü okumaya hak kazandım. Şuan 2. sınıfta olup iki bölümü de okumaya devam etmekteyim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz