Güneş Sisteminin henüz en küçük cüce gezegeni olabilecek Hygiea’nın yeni bir Küre / VLT görüntüsü. Ana asteroit kuşağındaki bir nesne olarak, Hygiea bir cüce gezegen olarak sınıflandırılması gereken dört gereksinimin üçünü hemen karşılar: Güneş etrafında yörüngede döner, ay değildir ve gezegenin aksine yörüngesini temizlememiştir. Son gereksinim olarak, kendisini küresel bir şekile sokması için kendi yerçekimi ve yeterli kütlesinin olmasıdır. VLT gözlemlerinin şimdi Hygiea ile ilgili ortaya çıkardığı şey budur.

Giriş

ESO SPHERE’ın Çok Büyük Teleskobunu (VLT) kullanan gökbilimciler, asteroit Hygiea’nın bir cüce gezegen olarak sınıflandırılabileceğini ortaya çıkardı. İlk defa, astronomlar, yüzeyini incelemek, şeklini ve boyutunu belirlemek için yeterince yüksek çözünürlükte, Hygiea’yı gözlemledi. Hygiea’nın küresel olduğunu, potansiyel olarak Güneş Sistemindeki en küçük cüce gezegen olarak bilinen Ceres’ten tacını aldığını belirttiler.

Ekip ayrıca, Hygiea’nın boyutunu sınırlamak için SPHERE gözlemlerini kullandı ve çapını 430 km’nin üzerinde olduğunu tespit etti. Cüce gezegenlerin en ünlüsü olan Pluto, 2400 km’ye kadar çapa sahipken, Ceres 950 km’ye yakın.

Şaşırtıcı bir şekilde, gözlemler, Hygiea’nın, bilim insanlarının yüzeyinde görmeyi bekledikleri çok büyük bir kraterden yoksun olduğunu ortaya çıkardı, ekip Nature Astronomi’de 28 Ekim 2019’da yayınlanan çalışmanın raporunda; Hygiea, en büyük asteroit ailelerinin birinin ana üyesidir ve 7000’e yakın üyesi aynı familyadan gelmektedir.

Asteroitlerin detaylı bir şekilde incelenmesi, yalnızca sayısal hesaplamadaki gelişmelerle değil, aynı zamanda daha güçlü teleskoplarla da mümkün oldu. Vernazza, “VLT ve yeni nesil uyarlamalı optik alet SPHERE sayesinde, şimdi dünya çapında ve gezegenler arası görev gözlemleri arasındaki boşluğu kapatan, şimdiye dek görülmemiş bir çözünürlükte ana kuşak asteroitleri görüntülüyoruz” diyor.

Kaynakça

https://www.sciencedaily.com/releases/2019/10/191028164353.htm

Dergi referansı: P. Vernazza, L. Jorda, P. Ševeček, M. Brož, M. Viikinkoski, J. Hanuš, B. Carry, A. Drouard, M. Ferrais, M. Marsset, F. Marchis, M. Birlan, E. Podlewska-Gaca, E. Jehin, P. Bartczak, G. Dudzinski, J. Berthier, J. Castillo-Rogez, F. Cipriani, F. Colas, F. DeMeo, C. Dumas, J. Durech, R. Fetick, T. Fusco, J. Grice, M. Kaasalainen, A. Kryszczynska, P. Lamy, H. Le Coroller, A. Marciniak, T. Michalowski, P. Michel, N. Rambaux, T. Santana-Ros, P. Tanga, F. Vachier, A. Vigan, O. Witasse, B. Yang, M. Gillon, Z. Benkhaldoun, R. Szakats, R. Hirsch, R. Duffard, A. Chapman, J. L. Maestre. A basin-free spherical shape as an outcome of a giant impact on asteroid Hygiea. Nature Astronomy, 2019; DOI: 10.1038/s41550-019-0915-8

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz