Tanım

Bir tür epileptik ensefalopati, heterojen bir grup ağır çocukluk başlangıçlı epilepsisi. İnatçı nöbetler, nörogelişimsel bozukluk ve kötü prognoz ile karakterize olmuştur. Nöbet başlangıcından önce gelişme normaldir, bundan sonra bilişsel ve motor gecikmeler belirginleşmektedir.

Nedenler

Kromozom 16q23 üzerinde WWOX geninde homozigot veya bileşik heterozigot mutasyona sebebiyle oluşan erken bir infantil epileptik ensefalopatidir.

WWOX genindeki bialelik mutasyon, bazı örtüşen özelliklerle daha az şiddetli bir hastalık olan otozomal resesif spinoserebellar ataksi-12’ye neden olabilir.

Belirtiler ve Semptomlar

Oküler Özellikler:

Bu ölümcül nöropatisi olan bebekler genellikle doğumdan itibaren çok az veya neredeyse hiç göz temasına sahip değildirler. Görsel uyarılara verilen yanıtlar genellikle olmasa da çoğu zaman yoktur. Optik atrofi mevcut olabilir ve bazı kişilerde ERG (elektroretinografi) anormaldir. Retinalar “anormal” pigmentasyona sahip olabilirken, skopik ve fotopik flaş ERG tepkileri azalırken, ciddi maküler ve optik sinir fonksiyon bozukluğu ile gecikmiş görsel olgunlaşmayı gösteren görsel uyarılmış potansiyeller azalmaktadır.

Sistemik Özellikler:

Nöbetler doğumdan sonraki haftalar içinde başlar ve farmakolojik tedaviye dirençlidir. Kendiliğinden hareketlilik ve psikomotor gelişim az veya hiç bulunmamaktadır. Normal gelişimsel kilometre taşlarına genellikle ulaşılamamaktadır. Spastisite ve hiperrefleksi genellikle bulunmaktadır, ancak bazı yeni doğan bebekler hipotoniktir (gevşek bebek sendromu). MRG görüntülemede hipokampal hipoplazi ve hipoplastik korpus kallozum ile kortikal atrofi görülmektedir. Progresif mikrosefali tarif edilmiştir.

Genetik Görülme Sıklığı

EIEE’nin yıllık görülme oranının son zamanlarda yaklaşık 27 / 100.000 olduğu tahmin edilmektedir ancak özellikle EIEE28 için bir oran mevcut değildir.

Teşhis Yöntemleri ve Tedaviler

Bildirilen sınırlı sayıda hasta arasında, bileşik heterozigot mutasyonları olan en az ikisinin normal beyin görüntülemesi, uygun görsel tepkileri ve çevreleriyle etkileşime girme yeteneği bulunmaktadır. Bununla birlikte, derin psikomotor gecikmeler devam etmektedir. Hipotoni, bazı bebeklerde spastisitenin nörolojik bir özellik olarak yerini almaktadır.

Bebekler genellikle iki yaşından fazla yaşamazlar ve haftalar ya da birkaç ay içinde ölebilmektedirler. Pulmoner disfonksiyon önemli bir morbidite (hastalık hali) nedeni olabilmektedir.

Kalıtım Modeli

Bulaşma paterni otozomal resesif kalıtımla tutarlıdır. WWOX genindeki (16q23) homozigot ve bileşik heterozigot mutasyonlar birkaç ailede bulunmuştur.

Picture

Moleküler Genetik

Akraba evliliğinden doğan Mısırlı, erken infantil epileptik ensefalopati 28’ si olan bir kızda, (Abdel-Salam et al., 2014), WWOX geninde homozigot anlamsız bir mutasyon saptanmıştır. Tüm ekzom dizilemesi ile bulunan ve Sanger dizilemesi ile teyit edilen mutasyon, ebeveynlerden aktarılmıştır. Fenotipin Wwox geni yoksunu sıçanınkine benzediğini not etti, ‘epilepsi ile ölümcül cücelik’ (lde) (Suzuki et al., 2009). Bulgular nörogelişimde WWOX için rol önermektedir.

EIEE28’li 4 aileden 5 hastada, WWOX genini etkileyen bileşik heterozigot delesyonları ve / veya saçma mutasyonları tanımlandı. Kromozomal mikrodizi analizi, direkt sekanslama ve tüm ekzom sekanslama kombinasyonu kullanılarak bulunan delesyonlar ve mutasyonlar, tüm ailelerden yeni bireylere aktarılmıştır. Biraz daha az ciddi bozukluğu olan iki kardeş, bir delesyon ve bir missense mutasyon ile bileşik heterozigottur ve bu da olası bir genotip / fenotip korelasyonunu düşündürmektedir. 

Bu Hastalığın Diğer İsimleri

  • EIEE28
  • Erken infantil epileptik ensefalopati 28

Kaynaklar:

  1. https://disease-ontology.org/
  2. https://disorders.eyes.arizona.edu/category/alternate-names/eiee28
  3. https://ghr.nlm.nih.gov/gene/WWOX

Görsel Kaynak: https://tr.luciafontaines.com/zdorove/120658-encefalopatiya-chto-eto-takoe-prichiny-i-formy-bolezni.html

Editör: Meryem Melisa KAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz