Close-up of a hand holding a chemistry test-tube with a chemical solution in a bio-chemistry DNA genetic research laboratory, GMO, human, animal, plants genetics research.
in

Doğrudan Tüketici İçin Üretilmiş Genetik Bir Test Verileri

Tüketici İçin Üretilmiş Genetik Test Verilerinden Elde Edilebilir Bilgiler

Doğrudan Tüketici İçin Üretilmiş Genetik Bir Testten Elde Edilen Ham Veriler Bize Ne Söyleyebilir?

Doğrudan tüketiciye yönelik genetik test üreten bazı şirketler, genetiğinize dayalı çeşitli raporlar ve analizler sağlamanın yanında, ham verilerinizin indirilebilir hale getirilmesini sağlar. Ham veriler (DNA’nızın belirli A’ları, C’leri, T’leri ve G’leri), verdiğiniz örnekten çıkartılan genotipinizdir. Bu veriler yalnızca size özeldir. Şirketlerin büyük bir kısmı, ham verilerin yalnızca araştırma ve eğitim için kullanılabileceği, bir hastalığın teşhisi gibi tıbbi amaçlara uygun olmadığı konusunda uyarıda bulunuyor.

Ham genotip verilerinizi kendi başınıza incelemeniz ve değerlendirmeniz zordur.  Bu zorluğun önüne geçmek için birkaç çevrimiçi “üçüncü taraf yorumlama” hizmeti sağlayan oluşumlar vardır. Bu oluşumlar başka şirketler tarafından toplana ham verilerinizin analizini ve yorumunu sizlere sunar. Üçüncü taraf yorumlama hizmeti sunan oluşumlar, potansiyel hastalık riskiniz, özellikleriniz ve atalarınız hakkında size daha fazla bilgi sunabilmek için verilerinizi kullanırlar. Fakat bu hizmetlerin yararlarının yanı sıra bazı riskleri ve sınırlamaları vardır:

  • Çok sık olmamakla birlikte, bazı sonuçlar yanlış pozitifler içerir; bu durum hastalık riskiniz popülasyon ortalamasından yüksek olmamasına rağmen hastalık riskinizin olduğuna işaret edebilir. Yanlış pozitifler ve diğer hatalar kişileri strese ve endişeye sürükleyebilir.
  • Bu sonuçlar, herhangi bir bağlam, rehberlik olmadan ya da bir dayanağı olmadan hastalık riskiniz veya aile ilişkileriniz hakkında beklenmedik veya üzülmenize sebep olacak bilgiler içerebilir.
  • Ham veriler, bir kez indirildikten ve e-posta ile gönderildikten sonra veya bilgisayarınızda depoladığınızda, artık orijinal hizmetin koruması altında değildir, gizlilik önlemleriyle korunmaz.
  • Üçüncü taraf yorumlama hizmetlerinde çok az düzenleme vardır.

Her tür genetik teste olması gerektiği gibi, genetik bilgilerinizi paylaşmadan önce, düşündüğünüz herhangi bir şirketin güvenilirliğini değerlendirmeli ve mahremiyetinizi nasıl koruyacağını öğrenmelisiniz, bu konular önemlidir. Sağlık uzmanınız, sonuçlarınızı anlamanıza, sonuçların değerlendirilmesine ve sonrasında herhangi bir takip testinin gerekli olup olmadığına karar verme konusunda yardımcı olabilir.

Kaynak: https://medlineplus.gov/genetics/understanding/dtcgenetictesting/dtcrawdata/

Görsel Kaynak: https://www.eyeboston.com/?ref=xranks

Editör: İrem Ezgi Ustaoğlu 

Ne düşünüyorsunuz?

2 puan
+ Oy - Oy
Gen Kullanıcı

Dilara Yerli

Marmara Üniversitesi Biyomühendislik son sınıf öğrencisiyim. 23 yaşındayım. Hali hazırda devam eden 4 çalışmam var. 2018 yazında Portekiz'de Universidade da Aveiro da yaz stajımı gerçekleştirdim. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak görev alıyorum.

Üyelik Yılıİçerik Yazarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İMViC Testi

İMViC Testi

Taşıt tutması

Taşıt Tutması