Açıklama

İki DNA kopya makinesinin birbirinin üzerinde ilerlemesi ve DNA’nın son halini çözmesiyle DNA replikasyonunun son aşaması – “sonlandırma” – ortaya çıkar. Bu işlem, insanın hücre döngüsünde yaklaşık olarak 60.000 kez gerçekleşir ve bu olay mutasyonları önlemek için çok önemlidir.

Sonlandırma, bakteri ve virüslerdeki replikasyon hatalarına karşı hassastır, ancak omurgalılarda bu durum geçerli değildir, özel metabolik yolların insan hücrelerinde sonlandırma sırasında replikasyon hatalarını azalttığı öne sürülmektedir.

James Dewar, Ph.D. ve meslektaşları, sonlandırma sırasında replikasyon hatalarının azaltılmasında topoizomeraz II enzimi için bir rol belirlediler. Araştırmacılar, topoizomeraz II’nin kopya makinelerinin durmasını önlemek için, kopyalanmış DNA yumaklarından uzaklaştığını, Xenopus (kurbağa) yumurta özlerini kullanarak gösterdiler.

Ayrıca yazarlar, kopya makinelerinin, topoizomeraz II’ yi inhibe eden ilaçlar kullanıldığında durduğunu buldular. Topoizomeraz II’yi hedef alan benzer kemoterapötik ilaçlar, bu sonlandırma hatalarının sıklıkla kanser tedavisi ile indüklenebileceğini gösterdiler.

Kaynak: https://phys.org/news/2019-10-dna-synthesis.html

Görsel Kaynak: https://kurasu.me/rna-structure-labeled/

Editör: Meryem Melisa KAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz