direkt-tuketiciye-genetik-test
in

Direkt Tüketiciye Genetik Test

Direkt Tüketiciye Genetik Test Nedir?

Giriş

Genetik testler çoğu zaman hekimler, pratisyen hemşireler ve genetik uzmanları gibi sağlık hizmetinde görev alan insanlar aracılığı ile yapılır. Sağlık çalışanları, hangi teste ihtiyaç duyulduğunun belirlemesinin yanı sıra laboratuvardan test talep eder, DNA örneklerini toplar, inceler ve gönderir, test sonucuna bakıp yorumlar ve sonucu hastayla paylaşır. Bir sağlık sigortası şirketi çoğunlukla testin belirli bir kısmının veya tamamının ücretini karşılar.

  Direkt tüketiciye genetik test ulaşımı farklı yollarla olabilir. Bu direkt tüketiciye genetik test çeşitleri televizyon ve basılı reklamlar sayesinde pazarlanır veya testler internet üzerinden ya da mağazadan da alınabilir. Müşteriler, gönderdikleri DNA örneğini güvenli internet sitesi üzerinden alabilir veya yazılı rapor olarak talep edebilirler. Direkt tüketiciye genetik testler, insanların kendi genetik bilgilerine bir sağlık çalışanına ihtiyaç duymadan veya herhangi bir sağlık sigortası şirketinin işlemlerini beklemeden ulaşabilmelerini sağlar.

Uygulama

  Şu anda düzinelerce şirket, farklı amaçlar için üretilen çeşitli direkt tüketiciye genetik testleri insanlara sunuyor.  En popüler olan test, genetik çeşitlilik testi, kullanılarak sağlık hakkında tahminler alınır, ortak özellikler hakkında bilgi sağlanır ve insanların ataları hakkında bilgi sunulur. Direkt tüketiciye genetik test sağlayan şirketlerin sayısı, bu testlerin kapsadığı farklı sağlık koşulları ve karakter özellikleri ile birlikte yükseliyor. Direkt tüketiciye genetik testlerde kuralların ve denetlemenin az olması sebebiyle test yaptırılmadan önce hizmet kalitesinin değerlendirilmesi çok önemlidir.

Direkt ulaşım genetik test, evde genetik test ve evde DNA testi, direkt tüketiciye genetik testlerin diğer isimleri arasında yer alır. Soy testi (soy bilim testi), direkt tüketiciye genetik test için  düşünülen başka bir çeşittir.

Kaynak

https://ghr.nlm.nih.gov/primer/dtcgenetictesting/directtoconsumer

Görsel Kaynak: https://www.shutterstock.com/tr/image-illustration/dna-cell-on-test-tube-scientific-727551313

Düzenleyen: Sibel Öncel

Ne düşünüyorsunuz?

1 puan
+ Oy - Oy
Kromozom Kullanıcı

Atahan UÇAN

9 Mart 2001'de İstanbulda doğdum. Şuan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümündeyim.

İçerik Oylayıcıİçerik YazarıDoğrulanmış KullanıcıÜyelik YılıEmoji Bağımlısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLIP2 Geni Nedir?

CLIP2 Geni Nedir?

bakteriler-bagirsak-liflerine-nasil-tutunur

Bakteriler Bağırsak Liflerine Nasıl Tutunur?