Genetik Test Şirketleri
in

Direkt Tüketiciye Genetik Test Kurum Seçimi

Genetik Test Kurumu Seçerken Neler Dikkate Alınmalı?

Direkt Tüketiciye Genetik Test Kurumunu Nasıl Seçebilirim?

Eğer direkt tüketiciye genetik test sistemi ile ilgileniyorsanız, bu hizmeti veren kurumlar hakkında araştırma yapabilirsiniz. Bir test kurumunun niteliğini ve güvenilirliğini değerlendirmenize yardımcı olabilecek birkaç soru vardır. Bunları sıralayalım:

  1.  Kurumların sitesi profesyonel gözüküyor mu?  Kurum örnek raporlar, ücretlendirme, yöntem de dahil olmak üzere sunduğu hizmet hakkında yeterli bilgiyi sağlıyor mu?
  2.  Kurum, bünyesinde tıbbi genetikçiler ve genetik danışmanlar gibi deneyimli uzman genetikçilere sahip mi? Testin sonucu ile alakalı bir soru olduğunda kurum, bir genetik uzmanı ile görüşme sağlayabiliyor mu?
  3. Kurum testin hangi genetik değişiklik için yapıldığını açıklıyor mu? Test, değişikliklerin belli bir hastalık veya kişilik özelliği ile bağlantılı olduğunu gösteren bilimsel kanıtlar sunuyor mu? Testlerin sınırlamaları ve sonucun yorumlamaları açıkça belli mi?
  4. Genetik test ne tür laboratuvarlarda yapılıyor? Bu laboratuvarlar Amerika Birleşik Devletleri’nin içinde mi dışında mı? Laboratuvar sertifikalı veya resmi olarak onaylı mı? Örnek olarak, laboratuvar Klinik Laboratuvar Gelişim İyileştirmeleri adı (CLIA) verilen ABD birleşik düzenleyici standartlarına uyuyor mu? Test, ABD Gıda ve İlaç Departmanı tarafından veya ülkenizdeki yetkili kurumlar tarafından onaylanıyor mu?
  5. Kurum, kişisel bilgilerin ve genetik verilerinin nasıl korunduğuna dair bilgiler veriyor mu? Bu bilgiler hem halihazırda var olan mahremiyete hem de gelecekte genetik verilerine ne olabileceğini içeriyor mu?
  6. Kurum sizin verilerinizi kimin görebileceğini ve paylaşabileceğini gösteriyor mu? Araştırma veya başka amaçlar için tüketicilerin genetik verilerini paylaşıyor veya satıyor mu? Bazı kurumlar için kazançlarının büyük bir kısmı kişisel test kiti satmaktan değil, büyük miktardaki tüketici verilerini araştırma ve ilaç geliştirme için satmaktan geliyor.

Direkt tüketiciye genetik test satın alınmadan önce kurumun internet sitesindeki ince yazılmış yazıların okunup anlaşılmasından emin olunmalıdır. Sıklıkla ‘’kullanım koşulları’’ veya ‘’hizmet koşulları’’ olarak isimlendirilen bu detaylı bilgiler kullanıcı ve testi tüketiciye sağlayan kurum arasında yapılan bağlayıcı bir anlaşmadır. Bu anlaşmada hizmette nelerin içerip içerilmediği açıkça anlatılır, tüketicilerin hakları ve kurumların sorumlulukları detaylı olarak belirtilir. Eğer hala sorularınız varsa test yaptırma kararı almadan önce daha fazla bilgi almak için bir kurumla irtibata geçin.

Kaynak: https://ghr.nlm.nih.gov/primer/dtcgenetictesting/dtcchoosing

Görsel Kaynak: https://www.2ndacthealth.com/2015/06/part-2-how-to-choose-a-superior-genetic-test/

Editör: İrem Ezgi Ustaoğlu

Ne düşünüyorsunuz?

1 puan
+ Oy - Oy
Kromozom Kullanıcı

Atahan UÇAN

9 Mart 2001'de İstanbulda doğdum. Şuan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümündeyim.

İçerik Oylayıcıİçerik YazarıDoğrulanmış KullanıcıÜyelik YılıEmoji Bağımlısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kök hücreler

Kök Hücreler Bölüm 2

tietz sendromu

Tietz Sendromu