dihidrotestosteron hormonu
in

Dihidrotestosteron Hormonu Nedir?

Dihidrotestosteron hormonu nedir, nasıl çalışır, hormon ile alakalı problemler nelerdir?

Dihidrotestosteron Hormonu Nedir?

Dihidrotestosteron, güçlü androjenik özelliklere sahip bir hormondur. Bu önemli hormon ergenlikte rol oynar ve erkeklerin yetişkinlikteki erkeksi karakterlerinin oluşmasına yardım eder.

Dihidrotestosteron, bir androjendir. Yani bu hormon erkeksi karakterin gelişmesini tetikler. Bu hormon, testosteron hormonunun yeni bir formu olan dihidrotestosteron hormonuna dönüşünce üretilmeye başlar.

Testosteron hormonunun yaklaşık %10’u, hem erkeklerde hem de kadınlarda, yetişkinlik döneminde dihidrotestosteron hormonuna dönüştürülür ancak bu oran ergenlik döneminde daha çok artar. Belki de bu yüzden bu hormon ergenliğin tetiklenmesiyle yakından ilişkilidir. Ayrıca dihidrotestosteron hormonu, testosteron hormonundan daha güçlüdür.

Dihidrotestosteron Hormonu Nasıl Çalışır? 

Dihidrotestosteron hormonu erkeklerde ergenliği başlatır. Bu hormon erkeklerde genital bölgelerin gelişmesine neden olur. Ek olarak bu hormon kasıkların büyümesine ve vücut kıllarının uzamasına neden olabilir. Ayrıca bu hormon, prostatların büyümesine sebep olur ve ergenlik döneminde cinsel arzuların ve davranışların sergilenmesine başlamak için testosteron ile birlikte çalışabilirler.

Diğer bir nokta da, kadınların da bu hormona sahip olmalarıdır. Fakat bu hormon onların vücudunda bilindiği gibi rol almamaktadır. Bazı araştırmalar gösteriyor ki, bu hormon ergenlik döneminden sonra kadınlarda bulunan kasık kıllarının büyümesine öncülük eder. Ek olarak bu homon, bir kızın ergenlik döneminin ne zaman başlayacağını belirlemede de rol alabilir.

Dihidrotestosteron Hormonu İle Alakalı Problemler  

Bazen hem kadınlar hem de erkekler, testosteron hormonun fazla üretilmesinden kaynaklanan, normalin üzerinde bu hormon ile mücadele edebilirler. Normalin üzerinde dihidrotestosteron hormonu erkeklerde belirlenebilir birkaç değişikliğe neden olur. Ancak kadınlarda görülen normalin üzerinde bu hormon, yüzde ve vücutta aşırı kıllanmaya neden olabilir.

Diğer bir yandan, bu problem yetişkinlik akneleri mensturasyon ile ilgili problemlere neden olabilir. Bir bu hormnun inhibitörü, normalin üstünde olan dihidrotestosteron seviyesinin normale dönmesinde etkili olabilir.

Diğer bir yandan, normalin altında olan bu hormondan, erkekler kadınlara göre daha çok etkilenirler. Çünkü bu hormonun işlevleri, erkeksi karakterin oluşmasıyla yakından ilişkilidir. Ayrıca bu hormonun normalin altında olması, ergenlik dönemindeki bir erkeğin vücut kıllarının ve genital bölgelerinin yeterince gelişememesine neden olur. Eğer bir erkek bebek anne rahminde çok az bu hormona maruz kalırsa kadın genital bölgelerine benzeyen, belirsiz genital bölgelerle doğabilir.

Kaynak:https://www.hormone.org/your-health-and-hormones/glands-and-hormones-a-to-z/hormones/dihydrotestosterone

Görsel Kaynak: https://www.verywellhealth.com/testicular-cancer-symptoms-514447

Editör: Hazal Kalsın DEMİR

Ne düşünüyorsunuz?

1 Point
+ Oy - Oy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hassas Tıp Girişimindeki Zorluklar

Yaşlanma ve Mekanizmaları Nedir?