CYP7B1 Geni
in

CYP7B1 Geni

CYP7B1 Geni

CYP7B1 Geni: Sitokrom P450 ailesi 7 alt ailesi B üyesi 1

İçindekiler

Normal Fonksiyon

CYP7B1 geni, sitokrom P450 gen ailesinin üyesidir. Sitokrom P450 genlerinden üretilen enzimler hücrelerde çeşitli moleküllerin ve kimyasalların oluşumunda ve parçalanmasında yer alır. CYP7B1 geni, oksisterol 7-alfa-hidroksilaz adı verilen enzimin üretim emrini verir. Bu enzim, öncelikle beyin ve karaciğerde üretilir. Karaciğerde oksisterol 7-alfa-hidroksilaz, kenodeoksikolik asit adı verilen bir safra asidi oluşturmak için kolesterol denilen mumsu, yağ benzeri bir maddeyi parçalayan yola dahil olur. Safra asitleri, yağları sindiren safra olarak bilinen bir sindirim sıvısının bileşenidir.

Oksisterol 7-alfa-hidroksilaz, beyindeki kolesterolü nörosteroid denilen hormonlara dönüştüren yola da dahil olur. Nörosteroidler sinir hücresi aktivitesini (uyarılabilirlik) arttırır ve hücre hayatta kalmasını ve sinir hücreleri arasındaki iletişimi destekler. Enzim öncelikle nörosteroid dehidroepiandrosteron (DHEA)’u 7-hidroksi-DHEA’ya dönüştürür. Oksisterol 7-alfa-hidroksilaz, yol içindeki mevcut hormonları değiştirerek nörosteroidleri üretip, beyindeki nörosteroid etkilerini düzenler ve beyin içindeki normal kolestrol seviyelerini korumada yardımcı olur.

Genetik Değişikliklerle İlgili Sağlık Koşulları

Spastik Parapleji Tip 5A

CYP7B1 genindeki en az 37 mutasyonun Spastik Parapleji Tip 5A’ya neden olduğu bulunmuştur. Bu durum kas sertliği (spastisite) ve tipik olarak ergenlik döneminde başlayan alt ekstremitelerin (parapleji) şiddetli zayıflığı ile karakterizedir. Çoğu CYP7B1 gen mutasyonu, oksisterol 7-alfa-hidroksilaz enzimindeki tek protein yapı bloklarını (amino asitler) değiştirir. Bu gibi değişiklikler enzimin aktivitesini azaltır. Diğer mutasyonlar, fonksiyonel enzimin tamamen kaybıyla sonuçlanır.

Azalmış oksisterol 7-alfa-hidroksilaz enzim aktivitesi, karaciğerde kolesterol yıkımını veya safra asidi üretimini etkilediği görülmemektedir. Karaciğerdeki başka bir yol, oksisterol 7-alfa-hidroksilaz aktivitesinin azaltılmasının neden karaciğer fonksiyonunu etkilemediğini açıklayabilen bu fonksiyonları yerine getirebilir.

Beyinde, enzim aktivitesindeki azalma kolesterol birikmesine neden olur ve oksisterol 7-alfa-hidroksilaz tarafından tetiklenen nörosteroid üretimini değiştirir. Anormal nörosteroid seviyeleri, hücre yaşamını bozar ve muhtemelen sinir hücresi ölümüne yol açar. Beyindeki anormal kolesterol birikmesi muhtemelen sinir hücrelerinin ölümünde payı bulunur. Bu hücrelerin kaybı sinir sistemi fonksiyonlarının bozulmasına (nörodejenerasyon) neden olur ve spastik parapleji tip 5A’nın karakteristik hareket problemlerine, zayıflığına ve diğer belirtilerine ve semptomlarına neden olur.

Kromozomal Konum

Sitogenetik Konum: 8q12.3, 12.3 konumundaki kromozom 8’in uzun (q) kolu

Moleküler Konum: kromozom 8 üzerindeki 64,586,593 – 64,798,791 baz çiftleri

Cytogenetic Location: 8q12.3, which is the long (q) arm of chromosome 8 at position 12.3
Görsel Bilgileri: Genom Dekorasyon Sayfası / NCBI

Bu Genin Diğer İsimleri

  • CBAS3
  • CP7B
  • Sitokrom P450 7B1
  • Sitokrom P450, VIIB Alt Ailesi (Oksisterol 7-Alfa-Hidroksilaz), Polipeptit 1
  • Oksisterol 7-alfa-Hidroksilaz

Kaynak: https://ghr.nlm.nih.gov/gene/CYP7B1

Editör: Meryem Melisa KAR

Ne düşünüyorsunuz?

1 puan
+ Oy - Oy
Gen Kullanıcı

Münevver Yenigül

1995 malatya doğumlu, battalgazi farabi anadolu imam hatip lisesi mezunu, inönü üniversitesi moleküler biyoloji ve genetik bölümü mezunu. abdullah gül üniversitesi biyomühendislik ana bilim dalında yüksek lisans yapmakta

Üyelik Yılıİçerik Yazarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gen mutasyonları

Gen Mutasyonları ve Etkileri

Bart-Pumphrey Sendromu

Bart-Pumphrey Sendromu