COVID-19'un Çocuklar İçin Riskleri Nelerdir
in ,

COVID-19’un Çocuklar İçin Riskleri Nelerdir?

COVID-19’un Çocuklar İçin Riskleri Nelerdir?

COVID-19’un Çocuklarda görülen Risklerin Tanımı

COVID-19’un çocuklar için riskleri, pediatrik bulaşıcı hastalık uzmanları ve ilgili ebeveynler için acil bir sorudur. Çocukların yetişkinlerden daha hafif klinik semptomları olduğu ve SARS ve MERS salgınlarında da geçerli olan ciddi hastalık riski önemli ölçüde düşük olduğu görülmektedir.

Şubat 2020’deki Çin verilerinde, çocuklar ve ergenler SARS-CoV-2 hastaneye yatışlarının sadece yüzde ikisini oluşturdular. Bununla birlikte, çocuklar daha az semptomatik ve daha az şiddetli semptomlara sahip olduklarından, daha az sıklıkla test edilirler, bu da enfekte olan gerçek sayıların azımsanmasına neden olabilir.

Ayrıca, çocuklar ana bulaşma kaynaklarına daha az maruz kalmaktadır.Yine Çin verilerine dayanarak, “Enfekte çocukların çoğu semptomların başlamasından bir ila iki hafta sonra iyileşir ve Şubat 2020’ye kadar ölüm rapor edilmedi” diye ekliyor araştırmacılar. SARS-CoV-2 ile bildirilen enfeksiyonların çoğu, belgelenmiş hanehalkı teması olan çocuklarda meydana gelmiştir. COVID-19’lu çocukların gastrointestinal semptomlar geliştirmesi daha olası olabilir.

Uzmanlar ayrıca COVID-19 laboratuvarı olan çocukların tanı bulgularını (laboratuvar testleri ve görüntüleme çalışmaları) ve çocuklarda görüntüleme bulgularını gözden geçirmektedir. Tüm genom dizileme yaklaşımları SARS-CoV-2 için moleküler tanı testlerinin hızlı bir şekilde geliştirilmesini sağlamıştır. Şimdilik tedavi destekleyici; spesifik bir antiviral ilaç mevcut değildir.

Yeni ilaçlar ve aşıların geliştirilmesi için bazı yaklaşımlar düşünülmektedir – bazıları koronavirüsler ve hücreler arasındaki etkileşimlerde yer alan bir “başak glikoproteini” hedeflemektedir. Bu tür tedavi ve önleyici tedbirler elde edilene kadar, araştırmacılar SARS-CoV-2’yi kontrol etmek için tüm stratejilerin önemini vurgulamaktadır.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2020/03/200313112145.htm

Görsel Kaynak: https://rhodesconciergecare.com/news/probiotics/attachment/3d-medical-virus-cells/

Editör: Meryem Melisa KAR

Ne düşünüyorsunuz?

3 puan
+ Oy - Oy
Molekül Kullanıcı

Mustafa ŞAHİN

2000 yılında Kayseri'de doğdu. ilkokul, ortaokul ve liseyi bu şehirde tamamladı. Şu an Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi'nde Moleküler Biyoloji ve Genetik programında okumakta.
Araştırmacı bir genç.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

COL6A1 geni, COL4A5 Geni; kollojen-tip-4_molekülce

COL6A1 Geni Nedir?

X Kromozomuna Bağlı Adrenolökodistrofi

X Kromozomuna Bağlı Adrenolökodistrofi