COL4A4 Geni Nedir?
in

HavalıHavalı EntellektüelEntellektüel

COL4A4 Geni Nedir?

COL4A4 Geni: Normal Fonksiyon, Sağlık Koşulları ve Genin Diğer İsimleri

COL4A4 Geni: Tip IV Kollajen Alfa 4 Zincir

Normal Fonksiyon

COL4A4 geni, esnek bir protein yapısında olan tip IV kolajen bileşeninin üretimini sağlar. Özellikle COL4A4 geni, tip IV kollajen türündeki alfa 4 (IV) zincirini oluşturmaktadır. Bu zincir, tip IV kollajen molekülünün tamamını oluşturmak için diğer iki tip alfa (IV) zinciriyle (alfa3 ve alfa5 zincirleri) bir araya gelmektedir. Tip IV kollajen molekülleri, kompleks olan protein ağlarını oluşturmak için birbirlerine yapışır. Bu ağlar, birçok dokuda bulunan hücreleri birbirinden ayırır ve destek sağlayan ince tabaka benzeri yapılar olan bazal zarların büyük bir kısmını oluşturur. Tip IV kollajen alpha 3-4-5 ağları özellikle böbrek, iç kulak ve gözün bazal zarlarında önemli bir rol almaktadır.

Genetik Değişikliklerle İlgili Sağlık Koşulları

Alport Sendromu

COL4A4 geninde bulunan 20’den fazla mutasyon Alport Sendromu’na sebep olmaktadır. Oluşan bu mutasyonların çoğu, kollajen alfa 4 (IV) zincirinin diğer tip IV kollajen zincirleriyle birleştiği bir bölgede tek protein yapıtaşlarını (amino asitleri) değiştirmektedir. COL4A4 geninde bulunan diğer mutasyonlar, alfa 4 (IV) zincirlerinin yapımını ciddi şekilde azaltır veya bu zincirlerin yapımını önler. Sonuç olarak, böbrek, iç kulak ve gözün bazal zarlarında tip IV kollajen alfa 3-4-5 ağında ciddi bir eksiklik görülmektedir. Böbrekte, diğer kollajen türleri bazal zarlarda birikir ve en sonunda böbrek yetmezliğine ve böbreklerde iz bırakmaya neden olur. Ayrıca bu gende oluşan mutasyonlar, iç kulakta anormal fonksiyonlara yol açarak işitme kaybına sebep olabilmektedir.

Keratokonus

Diğer Bozukluklar

COL4A4 geninde oluşan mutasyonlar, ince bazal membran nefropatisine sebep olmaktadır. Oluşan bu durum genel olarak insanların idrarlarında kan olmasına (hematüri) sebep olur, ancak diğer böbrek hastalığı belirtileri veya semptomları ortaya çıkmaz. Genel olarak bu duruma, “İyi Huylu Familyal Hematüri” denilmektedir. İnce bazal membran nefropatisi nadiren böbrek yetmezliğine sebep olmaktadır.

Bu Genin Diğer İsimleri

  • alfa 4 tip IV kollajen
  • CA44
  • CO4A4_İNSAN
  • Kollajen IV, alfa-4 polipeptit
  • Bazal membran kollajen, alfa-4 0zincir
  • Kollajen tip IV alfa 4
  • Kollajen,tip IV, alfa 4

Kaynak: https://medlineplus.gov/genetics/gene/col4a4/

Görsel Kaynak: https://www.rcsb.org/3d-view/ngl/5nb1

Editör: Fatih Nejdet MEMİŞ

Ne düşünüyorsunuz?

3 Points
+ Oy - Oy
Doku Kullanıcı

Meryem Melisa KAR

8 Kasım 1998'de Balıkesir'de doğdu. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik 3. sınıf öğrencisi. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Laborant ve Veteriner Sağlık 2. sınıf öğrencisi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Merkez Laboratuvarı'nda Biyopolimer Yapılar ve Doku Mühendisliği üzerine çalışmalar yapmaktadır. İlgi alanları: Adli Tıp, Embriyoloji, Doku Mühendisliği ve Patoloji.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SMA: Moleküler Genetik ve Tanı Yöntemleri

Robert Sendromu