kollajen tip IV alfa 3 zinciri

Normal İşlevi

COL4A3 geni, esnek bir protein olan tip IV kollajen tipinde bir bileşen yapmak için talimatlar sağlamaktadır. Spesifik olarak, bu gen, tip IV kollajenin alfa3 (IV) zincirini yapmaktadır. Bu zincir, tam bir tip IV kollajen molekülü oluşturmak için diğer iki tip alfa (IV) zinciriyle (alfa 4 ve alfa 5 zincirleri) ile birleşir. Tip IV kollajen molekülleri, kompleks protein ağları oluşturmak için birbirine bağlanmaktadır. Bu ağlar, birçok dokudaki hücreleri ayıran ve destekleyen ince tabaka benzeri yapılar olan bazal membranların büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Tip IV kollajen alfa 3-4-5 ağları; böbrek, iç kulak ve gözün bazal membranlarında özellikle önemli bir rol oynamaktadır.

Genetik Değişikliklerle İlgili Sağlık Durumları

Alport syndrome

COL4A3 genindeki 40’tan fazla mutasyonun Alport sendromuna neden olduğu bulunmuştur. Bu mutasyonların çoğu, alfa3 (IV) kollajen zincirinin diğer tip IV kollajen zincirleriyle birleştiği bir bölgede tek protein yapı bloklarını (aminoasitleri) değiştirmektedir. COL4A3 genindeki diğer mutasyonlar, alfa3 (IV) zincirlerinin üretimini ciddi şekilde azaltır veya engellemektedir. Sonuç olarak böbrek, iç kulak ve gözün bazal membranlarında tip IV kollajen alfa3-4-5 ağında ciddi bir eksiklik vardır. Böbrekte, bazal membranlarda diğer kollajen türleri birikir ve sonunda böbreklerin yaralanmasına ve böbrek yetmezliğine yol açar. Bu gendeki mutasyonlar ayrıca iç kulakta anormal fonksiyonlara yol açarak işitme kaybına neden olabilir.

Keratoconus

Diğer bozukluklar

COL4A3 genindeki mutasyonların ince bazal membran böbrek rahatsızlığına (nefropati) neden olduğu bulunmuştur. Bu durum genellikle insanların idrarlarında  kan olmasına (hematüri) neden olur ancak böbrek hastalığına dair başka belirtiler veya semptomlar göstermez. Geçmişte bu duruma genellikle iyi huylu ailesel hematüri denilmekteydi. İnce bazal membran nefropatisi nadiren böbrek yetmezliğine ilerlemektedir.

Goodpasture sendromu, alfa3 (IV) kollajen zincirlerine karşı antikorların neden olduğu ciddi bir akciğer ve böbrek hastalığıdır. Antikorlar normalde bakteri veya virüs gibi yabancı maddelere saldıran bağışıklık sistemi proteinleridir, fakat Goodpasture sendromunda, alfa3 (IV) kollajen zincirlerini hedef almaktadır. Bazı insanların neden kollajen zincirlerine karşı antikor ürettikleri henüz belli değil. Antikorlar, akciğerlerin hava keselerinde (alveoller) ve böbreklerin filtre edici birimlerinde (glomerüller) kan damarlarının bazal zarlarına bağlandıklarında iltihaplanmaya neden olmaktadırlar. Sonuç olarak, Goodpasture sendromu olan insanlarda böbrek yetmezliği gelişebilir ve akciğerde kanama oluşabilir, bu da kan öksürmelerine neden olmaktadır. Bazı insanlarda, antikorlar sadece böbreklere saldırmaktadır. Bu insanların anti-glomerüler bazal membran nefritleri (böbrek iltihabı) olduğu söylenmektedir.

Kromozomal Lokasyon

Sitogenetik Yeri: 2q36.3, 2.Kromozomun uzun kolunun (q) 36.3 pozisyonu

Moleküler Yeri: baz çiftleri 227,164,565-227,314,792, kromozom 2 (Homo sapiens Annotation Release 109, GRCh38.p12) (NCBI)

COL4A3 Geni
Genom Dekorasyon Sayfası / NCBI

Genin Diğer İsimleri

  • CO4A3_HUMAN
  • Kolojen tip IV, alfa-3 polipeptidi
  • Kolojen tip IV alfa 3
  • Kolojen, tip IV, alfa 3 (Goodpasture antijeni)
  • Goodpasture antijeni
  • TUMSTATIN

 Kaynak: https://ghr.nlm.nih.gov/gene/COL4A3

Görsel Kaynak: https://www.hakanbuzoglu.com/yuz-cilt-bakimi/202-dermatoloji/kozmetik-danismanlik-unitesi/1544-kolajen-hidrolizat-peptid-deri-takviyesi

Editör: https: Elif Büşra Zorlu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz