Şu ana dek, gençler, 2019-nCoV’un en kötü etkilerine karşı korunuyor gibi görünmektedir.

Çocuklar, 27 Ocak 2020 tarihinde Hong Kong’da, Rat resmi tatili yeni ay yılı boyunca yüz maskesi takıyorlar.
Görsel Bilgileri: Getty Images aracılığıyla ANTHONY WALLACE / AFP

Çin’de ortaya çıkan yeni bir koronavirüs salgını 900’den fazla kişinin ölümüne sebep oldu, fakat bir grup, bu salgın hastalıktan en az hasarla kurtuldu: ÇOCUKLAR.

Gençler, bu virüse kesinlikle yakalanabilir. Çin sağlık görevlilerinin aktardıkları bilgilere göre, en az iki yeni doğan bebek etkilenen kişiler arasında bulunmaktadır. Ancak Şubat ayında yayınlanmış olan bir makaleye göre, koronavirüsü tanısı konacak kadar hasta olan çok az çocuk bulunmaktadır. Bu makaleye göre elde edilen analizler, hastaların ortalama yaşının 49 ve 56 yaş arasında olduğunu göstermektedir (salgın ilerledikçe hasta sayısı hızla değişmektedir).

Çocukların 2019-nCoV’un en kötü etkilerinden nasıl kurtulduğu henüz tam olarak belirgin değildir. Ancak doktorlar, benzer bir modelin, Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) ve Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) dahil olmak üzere, suçiçeği ve kızamık gibi tanıdık olanlardan, yeni ortaya çıkmış çıkan birçok bulaşıcı hastalık için de geçerli olduğunu söylüyor.

Utah Üniversitesi Pediatrik Bulaşıcı Hastalıklar Bölüm Başkanı Dr. Andrew Pavia, LiveScience’a yolladığı bir email ile, “Fenomeni tam olarak anlayamıyoruz, bu durum, yetişkinlere kıyasla çocukların bağışıklık tepkilerindeki farklılıklardan kaynaklanıyor olabilir. Bir hipotez, patojenlerin gruplarına yönelik erken yanıtın, yani doğuştan gelen bağışıklık yanıtının, çocuklarda daha aktif olma eğiliminde olmasıdır.” dedi.

Çocuklarda Bulaşıcı Hastalık

Patojenlere karşı olan ilk savunma çizgisi, doğuştan gelen bağışıklık sistemidir. Bu sistemde bulunan hücreler, yabancı istilacılara anında cevap verir. (Uyumlu bağışıklık sistemi, belirli bazı patojenleri tanımayı öğrenir, fakat savunmaya katılması biraz zaman alır.) Eğer 2019-nCoV’a enfeksiyonuna yakalanan çocukların doğuştan gelen bağışıklık sistemi tepkileri yetişkinlere göre çok daha güçlüyse, enfeksiyonla daha kolay savaşabilir ve daha hafif semptomlar yaşayabilirler.

Temple Üniversitesi Halk Sağlığı Koleji’nde epidemiyolog olan Kris Johnson, SARS ve MERS de dahil olmak üzere, diğer coronavirüslerin de bu modeli işaret ettiğini söyledi.

Johnson, LiveScience’a verdiği röportajda, akciğerlerde enfekte olan sıvı bulunmasına atıfta bulunarak, ortaya çıkan yeni koronavirüslerle gördüğümüz durum, çocukların hiç semptom yaşamayıp, aslında viral pnömoniye sahip oldukları durumdur. Fakat, çocukların bağışıklık sistemi çok güçlü olduğu için virüs, onları bir yetişkin gibi etkilemez.” dedi.

Benzer olarak, Johnson, suçiceği sebebiyle yetişkinlerin ölme olasılığının çocuklara göre 10 kat daha fazla olduğunu ve grip, her ne kadar bebekler için yıkıcı olsa da, büyük çocukların yetişkinlere göre gribi daha kolay atlattığını söyledi. Mevsimsel kaynaklı grip ölüm oranları çocuklara göre yetişkinlerde 10 kat daha fazladır.

Yaşlanma ve Bağışıklık Sistemi

Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmış olan yeni koronavirüsünün kaç çocuğu etkilediğini kesin olarak bilmek çok zor. Bu belirsiz durum, hem salgın devam ederken Çin’den çıkan, hızla değişen bilgileri, hem de hafif semptomları olan çocukların büyük ihtimal test edilmeyeceğini ve virüsün olup olmadığının doğrulanamayacağı gerçeğini yansıtıyor.

6 Şubat tarihinde JAMA dergisinde yayınlanmış olan 2019-nCoV adlı iki yeni çalışma, 1 Ocak ve 28 Ocak tarihleri arasında Wuhan’da bulunan Zhongnan Hastanesi’ne başvuran 138 hastanın ortalama yaşlarının 56 olduğunu buldu. Bu hastaların yarısından fazlası erkekti. Pekin’de enfeksiyonun yakalamış olduğu 13 hastalıklı bir vaka çalışması, 2 yaşında ve 15 yaşında bireyler içeriyordu. JAMA’da yayınlanmış olan bu vaka çalışmasının yazarları, enfeksiyonun yakalamış olduğu bireylerin çoğunun sağlıklı, genç veya orta yaşlı bireyler olduğunu, 50 yaşından büyük sadece bir hastanın olduğunu belirttiler.

Pavia, çocukların solunum rahatsızlıklarına yetişkinler gibi maruz kaldıklarını, bu yüzden enfeksiyona yakalandıklarını, fakat ebeveynlerine göre daha kolay iyileştiklerinin görüldüğünü söyledi. Bu durumu açıklayabilecek olan, doğuştan gelen bağışıklık sisteminin gücü ötesinde olası başka nedenlerde bulunmakta.

Pavia, çocukların yetişkinlere göre daha az sigara dumanı ve hava kirliliğine maruz kaldıkları için daha sağlıklı solunum yollarına sahip olduklarını söyledi. Johnson, diğer faktörün ise, çocukların daha az kronik sağlık sorunlarıyla, genel olarak daha sağlıklı olduklarının görüldüğünü ve hem 2003 SARS salgını hem de 2012 MERS salgınında ölüm riskinin, kronik sağlık sorunları olan yetişkinlerde, kronik sağlık sorunları olmayan yetişkinlere göre daha fazla olduğunu söyledi. Bu sorunlar, diyabet, otoimmün bozukluklar, kardiyovasküler hastalık veya basit obezite gibi her şeyi içerebilir.

ARDS Nedir?

UCLA Geffen Tıp Okulu Pediatri ve Bulaşıcı Hastalıklar profesörü olan Dr. James Cherry, yetişkinlerin, Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu (ARDS) adı verilen bir duruma neden olan, zararlı bir bağışıklık yanıtına daha duyarlı olduklarını söyledi.

Annals of Translational dergisinde yayınlanmış olan bir araştırmaya göre, bağışıklık hücresi aktivitesinin karmaşık dengesizliği, iltihabı akciğerlere aşırı bir hızla gönderdiğini ve sonuç olarak sıvının, alveolleri veya hava keselerini doldurmasına neden olduğunu gösterdi. Yeni oksijen alabilmek için kırmızı kan hücreleri bu alveollere doğru gider. Gitmeyi bıraktıklarında, çalışmayı da durdururlar. Kişi bu dakikadan sonra nefes alamaz. Çalışmalar, ARDS’li insanların yaklaşık %40’ının öldüğünü öne sürmektedir.

Cherry, LiveScience’a, SARS koronavirüsü olan yetişkinlerde ARDS’ın sıklıkla ölümcül olduğunu ve SARS’li çocukların zatürre olmalarına rağmen, yetişkinlerin sahip olduğu immünolojik komplikasyonlara sahip olmadıklarını söyledi.

Kaynak: https://www.livescience.com/why-kids-missing-coronavirus-cases.html?utm_source=notification

Görsel Kaynak: https://123ru.net/smi/tech-firstpost-com/233970934/

Editör: Abdülmecit KARAKAŞ

Önceki İçerikYeni Koronavirüs Saatlerce Yüzeylerde Kalabilir
Sonraki İçerikDistoni 16
Meryem Melisa KAR
8 Kasım 1998'de Balıkesir'de doğdu. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik 2. sınıf öğrencisi. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Laborant ve Veteriner Sağlık 1. sınıf öğrencisi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Merkez Laboratuvarı'nda Biyopolimer Yapılar ve Doku Mühendisliği üzerine çalışmalar yapmaktadır. İlgi alanları: Adli Tıp, Embriyoloji, Doku Mühendisliği ve Patoloji.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz