CAV1 Geni:Kaveolin 1

Normal Fonksiyonu

CAV1 geni, kaveolin-1 adlı proteini üretmek için talimatlar sağlar. Bu proteinin vücuttaki hücrelerde ve dokularda çeşitli fonksiyonları olduğu görülüyor.

Kaveolin-1, zardaki hücreleri çevreleyen, küçük keseler olan kaveolanın ana bileşenidir. Kaveolaların bazılarının net olarak anlaşılmayan birçok işlevi vardır. Moleküllerin hücre zarından hücre içine taşınmasına (endositoz), moleküllerin hücre içine işlenmesine, hücre yapısının sürdürülmesine ve kimyasal sinyal yollarının düzenlenmesine katkıda bulundukları bilinmektedir. Araştırmalar, kaveolanın, enerji için yağ depolayan hücreler olan adipositlerde özellikle sayısız olduğunu göstermektedir. Adipositler, vücudun yağ dokusunun (adipoz) çoğunu oluşturur. Bu hücrelerde, kaveolan yağlarının normal taşınması, işlenmesi ve depolanması için gerekli gibi görünmektedir.

Kaveolin-1 ayrıca, çeşitli kimyasal sinyal yollarını düzenleyen hücrelerin diğer birçok yerlerinde de bulunur. Bu yollar sayesinde kaveolin-1, hücre büyümesi ve bölünmesini (çoğalma), hücrelerin belirli işlevleri gerçekleştirmek için olgunlaştığı süreci (farklılaşma), hücre yaşamını ve kendi kendini yok etmesini (apoptoz) ve hücre hareketini düzenlemek için katılır. Kaveolin-1’in işlevleri, büyük olasılıkla hücre tipine ve proteinin bulunduğu hücrenin parçasına bağlı olarak farklılık gösterir.

Genetik Değişikliklerle İlgili Sağlık Koşulları

Doğuştan genelleştirilmiş lipodistrofi

CAV1 genindeki en az bir mutasyonun,doğuştan genelleştirilmiş lipodistrofi tip 3’e (ayrıca Berardinelli-Seip doğuştan lipodistrofisi olarak da adlandırılır.) neden olduğu bulunmuştur. Bu nadir durum, neredeyse tamamen yağ dokusu yokluğu ve çok kaslı bir görünüm ile karakterize edilmiştir. Yağ dokusu yetersizliği, kan dolaşımında dolaşan trigliseritler (hipertrigliseridemi) ve şeker hastalığı gibi yüksek düzeyde yağlar dahil olmak üzere çoklu sağlık sorunlarına yol açar. Doğuştan genelleştirilmiş lipodistrofi tip3’ün ek özellikleri, zayıf büyüme ve kısa boy içerir.

Tanımlanan mutasyon, tek bir protein yapı taşını (amino asit), kaveolin-1 proteininin 38 pozisyonunda(Glu38Ter veya E38X ile yazılmış), erken durma sinyali ile değiştirir. Bu mutasyon, her bir hücrede CAV1 geninin her iki kopyasında da meydana gelir ve hücrelerin herhangi bir fonksiyonel kaveolin-1 üretmesini önler. Bu protein eksikliğinin, doğuştan genelleştirilmiş lipodistrofi tip 3’ün özelliklerine nasıl yol açtığı açık ve net değildir. Ancak, kaveolin-1’in eksikliği, yağların normal yağ dokusunda depolanmasını önleyen normal adipositlerin gelişimini ve fonksiyonunu bozar. Vücut yağ eksikliği, bu durumun belirtileri ve semptomlarının çoğunun altındadır.

Akciğer Atardamar Hipertansiyonu

Diğer Bozukluklar

Doğuştan genelleştirilmiş lipodistrofiye ek olarak (yukarıda belirtilmiştir) , CAV1 genindeki mutasyonların, hepsi yağ dokusu kaybını içeren birkaç lipodistrofi formuna neden olduğu bulunmuştur. Atipik kısmi lipodistrofisi olan kişilerde, yüz ve üst vücut derisinin altındaki yağ kaybı ile karakterize edilmiş en az iki mutasyon tanımlanmıştır. Etkilenen bireylerde ayrıca hipertrigliseridimi ve doğumda başlayan göz merceğinin bulanıklığı (doğumsal katarakt) vardır. Bu duruma neden olan CAV1 gen mutasyonları, her hücrede genin bir kopyasında bulunur. Hücreler içinde üretilen kaveolin-1 miktarını azaltırlar.

CAV1 geninde bulunan diğer iki mutasyonun yenidoğan başlangıçlı genelleştirilmiş lipodistrofi sendromuna neden olduğu bulunmuştur. Bu durumun belirtileri ve semptomları, kalçalar ve ellerin avuç içleri ve ayakların taban kısımları hariç olmak üzere genel vücut yağ kaybını içerir. Ek özellikler, kan damarlarlarına sahip ince deri; büyük, üçgen bir kafa ve çocuklukta yavaş kilo alımı içerir.  Bu duruma neden olan CAV1 geni mutasyonları, her hücrede genin bir kopyasında da meydana gelir ve hücrelerde üretilen kaveolin-1 miktarını azaltır.

CAV1 gen mutasyonları, birkaç farklı lipodistrofi formuna neden olabileceğinden, yağ dokusunun gelişimde önemli bir rol oynadığı  açıktır. Ancak, araştırmacılar hala kaveolin1 eksikliğinin vücut yağ kaybı ve bu koşulların ilişkili özellikleri ile nasıl sonuçlanacağını belirlemek üzerine çalışmaktadırlar.

Kromozomal konum

Sitogenetik Konum: 7q31.2, 31.2 konumundaki kromozom 7’nin uzun (q) kolu

Moleküler Konum: Kromozom 7 üzerindeki 116,524,785 – 116,561,185 baz çiftleri

Cytogenetic Location: 7q31.2, which is the long (q) arm of chromosome 7 at position 31.2

Kaynak: Genom Dekorasyon Sayfası/NCBI

Bu Gen İçin Diğer İsimler

 • BSCL3
 • CAV
 • kaveolin-1 izoform alfa
 • kaveolin-1 izoform beta
 • kaveolin-1, kaveola protein, 22kDa
 • hücre büyümesini inhibe edici protein 32
 • CGL3
 • LCCNS
 • MSTP085
 • PPH3
 • VIP21

Kaynak

https://ghr.nlm.nih.gov/gene/CAV1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz