Özet

Yeni bir Fitolog çalışması, bitkilerin çiçeklerin yapraklara karşı korunmasına öncelik verdiğini ve yaprak bitlerinin, tırtılların ve bakterilerin eş zamanlı saldırılarının bitkileri yaprak bitlerine karşı savunmasız ancak tırtıllara karşı daha korunaklı bıraktığını göstermektedir.

Çalışma

Bitkiler saldırı altına girdiğinde, genellikle hormonal konsantrasyonları artırarak ve onları saldırganlara daha az lezzetli hale getirebilecek savunma bileşikleri üreterek savunma oluştururlar. Tırtıl, yaprak biti ve mikrop saldırganlarının farklı ikili kombinasyonlarına sahip çiçekli bitkiler üzerinde yapılan deneylerde, jamonatlar gibi tipik bitki hormonlarının konsantrasyonları, yapraklarda olduğundan daha yüksektir ve bu da bitkilerin saldırı altında üreme organlarına öncelik verdiğini gösterir. Araştırmacılar ayrıca tırtıl ve bakteri tarafından yapılan çift saldırının, bitkileri, yaprak bitlerinin saldırısına karşı kendilerini daha az savunabildiklerini buldular.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2017/12/171206090543.htm

Görsel Kaynak: https://www.greelane.com/tr/bilim-teknoloji-matematik/hayvanlar-ve-do%C4%9Fa/fascinating-facts-about-aphids-1968619/

Editör: Meryem Melisa KAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz