bunyon nedir
in

Bunyon

Bunyon; Tanım, Sıklık, Nedenleri ve Kalıtım Modek

Tanım

Bunyon terimsel olarak hallux valgus olarak bilinen, ayak başparmağının dibinde ayak tarafında kemikli bir şişliktir. Tabandaki eklem üzerine baskı oldukça yavaşça gelişir. Ayak başparmağının ucu, parmağın yerinden çıkmasına ve ikinci parmağa doğru içe doğru eğilmesine neden olur. Bu eklem, ayakta durmak ve yürümek gibi aktiviteler sırasında çok fazla ağırlık taşıdığından, ayak ağrısına, sertliğe, kızarıklığa ve şişmeye neden olabilir. Ayak başparmağı ve ikinci ayak parmağının bir arada veya ayağın toplandığı yerde nasır oluşabilir. Tedavi edilmediği sürece, zamanla kötüleşir ve düzenli ayakkabı giymek veya ağrısız yürümek zorlaşabilir. Bir veya iki ayakta oluşabilir.

Çoğunlukla yetişkinlikte gelişir. Nadiren, çocuklar bunyonlarla (doğuştan hallux valgus olarak bilinir) doğabilir veya daha sonra çocukluk döneminde (genç veya ergen hallux valgusu) geliştirebilir.

Sıklık

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlerin yaklaşık üçte birini etkileyen çok yaygın bir ayak hastalığıdır. Sıklığı yaşla birlikte artar. Ayak anatomisinde, ayakkabılarda ve genetik etkilerdeki farklılıklar nedeniyle, kadınlarda erkeklerden daha yaygındır.

Nedenler

Nedenleri belirsizdir, ancak bilim adamları hem kalıtsal hem de yaşam tarzı faktörlerinin gelişimine katkıda bulunduğundan şüphelenmektedir. Çalışmalar konjenital ve genç hallux valgusunun genetik nedenli eklem deformeleri ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Yaşamda daha sonra ortaya çıkan bunyonlara genetik katkı hakkında çok az şey bilinmektedir ve gelişiminde rol oynayan spesifik genler tanımlanmamıştır. Yetişkinlikte ortaya çıkan için ayağın şekli ve yapısı ve ayağın hareket şekli (ayak mekaniği) ile ilgili kalıtsal faktörler kişinin durumu geliştirme riskini etkileyebilir. Ayakkabı giymenin önemli risk faktörleri, özellikle çok dar ayakkabılar, yüksek topuklu ayakkabılar veya dar topuklu ayakkabılar olduğu öne sürülmüştür. Araştırmalar, uygun olmayan ayakkabıların muhtemelen bunyonlara neden olmadıklarını, ancak hassasiyeti olan kişilerde daha erken gelişmesini veya daha çabuk kötüleşmesini sağlayabileceğini göstermektedir.

Diğer risk faktörleri arasında iltihaplı hastalıklar (romatoid artrit gibi), osteoartrit ve palet ayaklar (pes planus) bulunur. Aynı zamanda Chitayat Sendromu ve Fibrodysplasia Ossificans Progressiva dahil kemik gelişimini etkileyen birkaç nadir genetik sendromun bir özelliğidir.

Kalıtım Karakteri

Bunyonlar, belirli bir kalıtım karakterine sahip olmayan karmaşık bir durumdur. Etkilenen birçok bireyin etkilenen birden fazla aile üyesi vardır. Bunyon geliştirme riski, etkilenen bireylerin (kardeşler veya çocuklar gibi) birinci derece akrabaları için, genel halka kıyasla daha fazladır. Bunyonlar genetik bir sendromun parçası olarak ortaya çıktığında, bu özellik sendromun kalıtım düzenini takip eder.

Bu Hastalığın Diğer İsimleri

• ayak baş parmağı bunyonu
• hallux abducto valgus
• hallux valgus
•HAV
•HV

Kaynak: https://ghr.nlm.nih.gov/condition/bunion

Görsel Kaynak: https://www.shutterstock.com/tr/image-photo/bone-on-foot-hallux-valgus-disease-1029441241

Editör: Sibel ÖNCEL

Ne düşünüyorsunuz?

3 puan
+ Oy - Oy
Molekül Kullanıcı

Gamze KURT

3 Mart 1999 Nazilli'de doğdu. Ilköğretim ve ortaöğretimini Nazilli'de tamamladı. Şu an Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde Moleküler Biyoloji ve Genetik okuyor.

Doğrulanmış Kullanıcıİçerik YazarıÜyelik Yılı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keratinler nedir?

Keratinler Nedir?

X Baglantılı Adrenal Hipoplazi Konjenita

X Bağlantılı Adrenal Hipoplazi Konjenita