Normal Fonksiyonu

BUB1B geni, hücre bölünmesi sırasında kromozom ayrılması için önemli olan BUBR1 adlı proteinin üretimi için talimatlar sağlar. Hücreler, bölünmeden önce tüm kromozomlarını kopyalarlar. Her bir kromozomdan kopyalanan DNA, hücre bölünmesinin erken aşamalarında birbirine bağlanan kardeş kromatitler adı verilen iki özdeş yapı halinde düzenlenmiştir. Kromozom kümeleri, hücre içinde, her bir kromatit, bir iğ mikrotübülü adı verilen bir yapıya tutturulmuş şekilde hizalanır; Tüm kromatitler doğru şekilde bağlandığında, iğ mikrotübülü, kromatid çiftinin iki yarısını hücrenin zıt taraflarına çeker. Hücre daha sonra her yeni hücrenin bir tam kromozom seti içerir şekilde ikiye bölünür. BUBR1 proteini, her kardeş kromatidin bir iğ mikrotübüne bağlanmasını sağlamaya yardımcı olur. Herhangi bir kromatit bağlanmamışsa, hücre bölünmesini önler.

Genetik Değişikliklerle İlgili Sağlık Koşulları

Mozaik alacalı aneuploidi sendromu

BUB1B genindeki bir düzineden fazla mutasyonun, tip 1 mozaik alacalı aneuploidi (MVA) sendromuna neden olduğu gözlenmiştir. Etkilenen bireyler yavaş büyür, ayrıca mutasyonlar alışılmadık derecede küçük bir kafa büyüklüğüne (mikrosefali) ve çocukluk çağında kanser gelişim riskinde artışa neden olur. Tip 1 MVA sendromu, BUB1B geninin her iki kopyası da mutasyon geçirmiş olduğunda meydana gelir. Bu mutasyonlar, hücrelerde BUBR1 proteini miktarını azaltır veya proteinin işlevini bozabilir. İşlevsel BUBR1 proteini eksikliği, hücre bölünmesi sırasında kromatitlerin dağılımında hatalara yol açar. BUBR1 proteini olmadan, tüm kromatitler iğ mikrotübüllerine bağlı olmasa bile hücre bölünmesi devam eder. Bağlanmamış kromatitler ayrılma için doğru şekilde konumlandırılamadığı için  ortaya çıkan hücrelerde anormal sayıda kromozom görülür.

Araştırmalar, mekanizmasının henüz tam olarak bilinmemesine rağmen,  hücre bölünmesini doğru zamana kadar geciktiren sürecin, MVA sendromunda artan kanser riskinin temeli olduğunu göstermektedir. Ayrıca BUB1B gen mutasyonlarının veya anöploidinin MVA sendromunun diğer özelliklerine neden olduğu da belirsizdir. Araştırmacılar, anormal hücrelerin kendi hücre yapısını yıktığını (apoptoz) iddia ediyor. Ayrıca araştırmalar MVA sendromunun belirti ve semptomlarının erken gelişim sırasında çeşitli dokulardaki hücre kaybına da bağlı olabileceğini öne sürüyor.

Diğer bozukluklar

BUB1B genindeki mutasyonlar, erken kromatit ayırma karakteri olarak bilinen kromozomal bir soruna da neden olabiliyor. Bu geni taşıyan bireyler, kromozom anormalliklerine sahip olsalar da, genellikle bu karaktere bağlı sağlık sorunları yaşamıyorlar. Bu özellik, genellikle BUB1B geninin iki kopyasından birinde genetik değişimi olan kişilerde gözlemleniyor.

Kromozomal Yer

Sitogenetik Yer: 15q15.1, 15.1 konumundaki kromozom 15’in uzun (q) kolu

Moleküler Yer: kromozom 15 üzerinde baz çiftleri 40,161,009 ile 40,221,136(Homo sapiens Annotation

Release 109, GRCh38.p12) (NCBI)

Gen Dizayn Sayfası /NCBI

Bu Gen İçin Diğer İsimler

  • Bub1A
  • BUB1B, Serin/teronin mitotik kontrol noktası
  • BUB1beta
  • BUBR1
  • hBUBR1
  • MAD3/BUB1-bağlı protein kinaz
  • MAD3L
  • MAD3L mitotic kontrolnoktası kinazı
  • MVA1
  • SSK1

Kaynak: https://ghr.nlm.nih.gov/gene/BUB1B

Görsel:  http://sbeallbaseball28.org

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz