bowen-conradi-sendromu
in

Bowen-Conradi Sendromu

Tanım

Bowen-Conradi sendromu vücudun farklı bölgelerini etkileyen bir hastalıktır ve genellikle bebeklik döneminde ölümcüldür. Etkilenen bireylerin doğum ağırlığı düşüktür, beslenme problemleri yaşarlar ve çok yavaş büyürler. Başları olağan dışı bir şekilde genelde küçüktür (mikrosefali), ancak genişliğine (dolikosefali) kıyasla beklenenden daha uzundur. Karakteristik yüz özellikleri belirgin, yüksek köprülü bir burun ve alışılmadık derecede küçük bir çene (mikrognati) içerir. Etkilenen bireyler tipik olarak yüzük parmağına ya da yüzük parmağından uzağa doğru veya kavisli pembemsi (beşinci parmak klinokostik) veya kalıcı olarak bükülü (kamptodaktili) parmaklara, dışa yuvarlatılmış tabanlara sahip ayaklara (rocker-dip ayaklar) ve sınırlı eklem hareketlerine sahiptir.

Bazı etkilenen bireylerde nöbetler; böbreklerin, kalbin, beynin veya diğer organların yapısal anormallikleri; ve dudakta bir açıklık (yarık dudak) olan veya ağzın çatısında (yarık damak) olan veya olmayan bir açıklık gibi ortaya çıkan diğer özellikler vardır. Etkilenen erkekler penisin (hipospadias) ya da inmemiş testislerin (kriptorşidizm) alt kısmında üretranın açılması gibi bir duruma sahip olabilir.

Bowen Conradi Sendromu
Şekil 1. Bowen-Conradi sendromunun bir semptomu yarık dudak

Bowen-Conradi sendromlu bebekler gülümsemek ya da oturmak gibi gelişimsel kilometre taşlarına ulaşamazlar ve genellikle 6 aydan fazla hayatta kalamazlar.

Sıklık

Bowen-Conradi sendromu Kanada ve Birleşik Devletler’de Hutterite popülasyonunda yaygındır ve üç Hutterite mezhebinin (löfte) tamamında her 355 yenidoğanda yaklaşık 1 oranında görülür. Tıbbi literatürde, Bowen-Conradi sendromuna benzer belirti ve semptomları olan Hutterite topluluğu dışından birkaç kişi tanımlanmıştır. Araştırmacılar bu bireylerin Bowen-Conradi sendromu veya benzer ancak farklı bir bozukluğu olup olmadığına göre farklı fikirlere sahiptir.

Nedenleri

Bowen-Conradi sendromu EMG1 genindeki bir mutasyondan kaynaklanmaktadır. Bu gen, yeni proteinler oluşturmak için hücrenin genetik talimatlarını işleyen, ribozom adı verilen hücresel yapıların üretiminde rol oynayan bir proteinin yapımı için talimatlar sağlar. Ribozomlar, nükleolus adı verilen bir hücre bölmesine monte edilir.

Bowen-Conradi sendromuna neden olduğu bilinen belirli EMG1 gen mutasyonunun EMG1 proteinini kararsız hale getirdiği ve bunun çekirdekçikte mevcut olan bu protein miktarında bir düşüşe yol açtığı düşünülmektedir. Çekirdekçikte bu proteinin yetersizliği hücre büyümesini ve bölünmesini (proliferasyon) azaltabilen ribozom üretimini bozar. Bununla birlikte, EMG1 gen mutasyonlarının Bowen-Conradi sendromunun özelliklerine ve semptomlarına nasıl yol açtığı bilinmemektedir.

Kalıtım Modeli

Bu hastalık koşulu, her hücrede genlerin her iki kopyasının da mutasyona sahip olduğu anlamına gelen otozomal resesif bir paternde kalıtsaldır. Bu hastalığın otozomal resesif kalıtımına sahip bir bireyin ebeveynlerinin her biri mutasyona uğramış genin bir kopyasını taşır, ancak bunlar genellikle durumun belirtilerini ve semptomlarını göstermezler.

Diğer İsimleri

  • Bowen-Conradi Hutterit sendromu
  • Bowen Hutterit sendromu
  • Bowen sendromu, Hutterit tipi
  • BWCNS
  • Hutterit sendromu

Kaynak: https://ghr.nlm.nih.gov/condition/bowen-conradi-syndrome

Editör: Elif Berfin KORGAN

Ne düşünüyorsunuz?

3 puan
+ Oy - Oy
Gen Kullanıcı

Berfin Sucu

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünden 2018'de mezun olmuştur. ÇOMÜ Biyomoleküler Bilimler Anabilim dalında tezli yüksek lisans yapmaktadır. Bağırsak Mikrobiyotası, Glikan Metabolizması, Mikrobiyoloji, Moleküler Biyoloji, Rekombinant DNA Teknolojisi ve Moleküler Klonlama gibi alanlara ilgi duymaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

atipik-hemolitik-uremik-sendrom

Atipik Hemolitik-Üremik Sendromu

hipoglisemi-ve-hiperglisemi

Hipoglisemi ve Hiperglisemi