Araştırmacılar yakalanan bir baykuşa bir GPS vericisi bağlar.

Son Durum Nedir?

Kuzeybatı Pasifikte, Çizgili Baykuşların menzilinin genişlemesi, balta girmemiş orman habitatlarından uzaklaştırılmış, kuzeyden gelen Benekli Baykuşlar için bir koruma krizine sebep olmuştur. Türler arası bu etkileşim, Çizgili baykuşların Kaliforniya Benekli Baykuşlarının menziline yeni taşınmaya başlandığı, Sierra Nevada da nasıl tanımlanacak? Condar’da yeni araştırmalar yayınlandı: Ornitolojik uygulamalar, eğer şimdi harekete geçerlerse yabani hayat idarecilerinin Golden State’in kritik alanlarında hala bazı problemlerin önüne geçebileceklerini ileri sürüyor.

Wisconsin Üniversitesinden Connor Wood ve meslektaşları, iki yılı aşkındır Çizgili Baykuşların popülasyonunun araştırmak için pasif akustik izleme kullandılar ve Kuzey Kaliforniya’daki iki ulusal ormandaki 6.000 km’den fazla bir alanda ses kaydedicileri yerleştirdiler. Ses verilerinde baykuş çağrılarının bulunması, hangi bölgelerin baykuşlarla dolu olduğunun veya olmadığının saptanmasına olanak sağladı. 2017 ve 2018 yılları arasında Çizgili Baykuşlar tarafından işgal edilmiş alanların miktarında 2.6 kat artış buldular ve Benekli Baykuşlar tarafından tercih edilen eski orman habitatlarında kolonileşme imkanları daha yüksekti.

İstilacı türlerin popülasyonları, hızla büyümeden önce birkaç nesil boyunca tipik olarak düşük konsantrasyonlarda kalır. Potansiyel olarak zarar verici bir istilacı türü kontrol etmek için müdahale etmek birçok kaynak gerektirdiğinden, arazi yöneticileri genellikle bir türün harekete geçmeden önce tehdit oluşturacağına dair güçlü kanıtlar bekler. Ancak, “Büyüme Fazı” başlayıncaya kadar, genellikle çok geç olur. Wood ve meslektaşları, sonuçlarının bölgedeki Çizgili Baykuş nüfusunun büyüme aşamasının yeni başladığını, yani yaban hayatı yöneticilerinin harekete geçmek için hala zamanları olduğunu gösteriyor. Sadece uygun olmayan bir habitata sahip epey dar bir bölgede, Çizgili Baykuşların varoldukları Kuzeybatı Pasifikteki popülasyonu, Kalifoniya Benekli Baykuşları’nın sığınağı Sierra Nevada ile bağlar ve araştırmacılar, Çizgili Baykuşları bu sıkışma noktasının Sierra Nevada kısmından deneysel olarak çıkarılmasını ve bunun daha güneyde kurulumunu engelleyip engellemediğini görmek için tavsiye veriyorlar.

Neler Yapılabilir?

Wood “İdarecilerin Tedbirsellik İlkesine göre hareket etmelerini önermekteyiz: insan sağlığı ve çevre için ciddi bir tehdit olduğunda, bazı belirsizlikler olsa bile proaktif yanıtlar haklı çıkar. Sierra Nevada’daki deneysel Çizgili Baykuşları ortadan kaldırmanın en iyi uzun dönem stratejisi belirlemede önemli bir adım olduğunu hissediyoruz. Bu herkesin önemsemediği bir şey değil, fakat biz devam eden Çizgili Baykuş popülasyonu artışı Kaliforniya Benekli Baykuşu ciddi şekilde tehlikeye atabilme olasılıklarından dolayı garanti altında olduğunu düşünüyoruz. Erken dönemlerde bu istilayı yakalayarak, Kaliforniya Benekli Baykuşlarının menzilinin özünde soyu tükenmesini engelleyebilecek politikaları bildirmek için benzersiz ama potansiyel olarak geçici bir fırsatımız var.” dedi.

Kaynak: https://phys.org/news/2020-01-biologists-urgent-action-california-owls.html

Görsel Kaynak: https://wallpaperscraft.com/download/owl_red_sight_surprise_tree_hollow_birds_73889/1920×1080

Editör: Meryem Melisa KAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz