ATXN3 Geni: Ataksin 3

Normal Fonksiyonu

ATXN3 geni, vücuttaki hücrelerde bulunan ataksin-3 adı verilen bir enzim yapmak için talimatlar sağlar. Ataksin-3, aşırı veya hasarlı proteinleri yok eden ubikuitin-proteazom sistemi adı verilen bir mekanizmaya dahil olur. Ubikuitin molekülü, gereksiz proteinlere bağlanır (birleşir) ve hücreler içinde parçalanmak (yıkım için) üzere etiketler. Ataksin-3, ubikuitini, istenmeyen proteinlerin içinden yıkım olmadan hemen önce çıkarır (ayırır), böylece ubikuitin tekrar kullanılabilir. Ubikuitinin proteinlerden ayrılmasındaki rolüne bağlı olarak, ataksin-3 deubititinasyon (deubititinasyon: Ubikutin ekleyerek yapısını değiştirme- Ubikutin eklemek) yapan bir enzim olarak bilinir.

Araştırmacılar, ataksin-3’ün, protein üretiminin ilk aşamasını (transkripsiyon) düzenlemede de rol oynayabileceğine inanmaktadır.

Genetik Değişikliklerle İlgili Sağlık Koşulları

Spinoserebeller Ataxi Tip 3

Spinoserebellar ataksi tip 3 (SCA3), hareket ile ilerleyici problemlerle karakterize bir durumdur. SCA3, trinükleotid tekrar genişlemesi olarak bilinen ATXN3 genindeki bir mutasyondan kaynaklanır. Bu mutasyon, ATXN3 genindeki tekrarlanan CAG segmentinin uzunluğunu arttırır. SCA3 olan kişilerin 50’den fazla CAG tekrarı vardır.

Genişletilmiş CAG segmenti, 3 boyutlu yanlış şekle katlanan ataksin-3 proteininin anormal uzun bir versiyonunun üretilmesine yol açar. Bu fonksiyonel olmayan ataksin-3 proteini, ihtiyaç duyulmayan proteinlerden ubikuitin’i kaldıramaz. Sonuç olarak, bu istenmeyen proteinler, ubikuitin ve ataksin-3 ile birlikte, hücrelerin çekirdeği içinde topaklaşma (kümeler) oluşturmak için bir araya toplanırlar. Bu agregatların (kümelenmelerin) hücre fonksiyonlarını nasıl etkiledikleri belirsizdir, çünkü bunlar sağlıklı hücrelerde ve aynı zamanda ölenlerde de bulunurlar.

Sinir hücreleri (nöronlar) ve diğer beyin hücreleri, ATXN3 genindeki mutasyonlardan en çok etkilenen hücrelerdir. SCA3, beyin omurilik (beyin sapı), beyin koordinasyon hareketleri (beyincik) ve beyin diğer bölgelerinde bulunan parçası, bağlı hücre ölümü ile ilişkilidir. Bu durum aynı zamanda omurilikteki nöronların ölümüyle de ilişkilidir. Zamanla, beyin ve omurilik hücrelerindeki hücre kayıpları, SCA3’ün belirti ve semptomlarına neden olur.

Kromozomal Yer

Sitogenetik yer: 14q2.12 ->kromozom 14’ün uzun (q) kolunda 2.12 pozisyonunda

Moleküler Yer: Baz çiftleri 92,058,552 İle 92,106,621 arasında Kromozom 14 de (Homo Sapiens Ek Açıklama Yayınları 109, GRCh38.p12) (NCBI)

Görsel: Genom Dekarasyon Sayfası/NCBI

Bu Gen İçin Diğer İsimler

  • AT3
  • Ataksin-3
  • ATX3
  • ATX3_HUMAN

Kaynak

https://ghr.nlm.nih.gov/gene/ATXN3

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz